Zdrowotne aktualności tygodnia 31.10.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Silniejsze mięśnie to silniejszy mózg?silniejsze-miesnie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Australii wykazały, że stopniowe zwiększanie siły mięśni, poprzez działania takie jak podnoszenie ciężarów, może poprawiać funkcje poznawcze zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Odkrycie to jest szczególnie istotne ze względu na zwiększającą się częstotliwość występowania demencji i choroby Alzheimera u starzejącej się populacji. Jak wynika z szacunków, nawet 47 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, a liczba ta może się potroić do 2050 roku. Zdyscyplinowany harmonogram treningu siłowego, może zatem być doskonałym sposobem na poprawę funkcji poznawczych, a co za tym idzie na wzmocnienie siły mózgu. Według tego co wynika z badań, zależność pomiędzy poprawą funkcji mózgu a poprawą siły mięśni jest wprost proporcjonalna, dlatego też warto zadbać o formę trenując siłowo co najmniej dwa razy w tygodniu, dzięki czemu można osiągnąć maksymalne korzyści dla mózgu.

rownowaga-kwasow-tluszczowychEwolucyjna równowaga kwasów tłuszczowych może ograniczać otyłość

Jak wynika z nowych badań, ewolucyjna równowaga tłuszczów przywrócona w codziennej diecie, może pomóc w zapobieganiu otyłości. Wiele organizacji i naukowców twierdzi, że problem otyłości może dotyczyć nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, a wszystko to może mieć związek z brakiem równowagi pomiędzy spożyciem energii a jej wydatkiem.

Badania sugerują, że w celu zapobiegania i zmniejszania otyłości w populacji światowej, ważne jest zrównoważenie kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Zasady odżywiania, które koncentrowały się na tym, że wszystkie kalorie są sobie równe nie zdały egzaminu, zwłaszcza że ewolucja robi swoje. Wewnętrzna równowaga kwasów tłuszczowych w organizmie staje się zatem kluczowa, a dostarczanie równych ilości kwasów omega 3 oraz omega 6 (w które żywność jest intensywnie wzbogacana, należy wyrównać, gdyż są one odmiennie metabolizowane. Głównym założeniem jest zmniejszenie ilości kwasów tłuszczowych omega – 6, których żywność zawiera zdecydowanie za dużo.

Kobiety i alkoholkobiety-i-alkohol

Spożywanie alkoholu – szczególnie w nadmiarze, najczęściej wiązane jest z mężczyznami, jak jednak wynika z najnowszych analiz, kobiety doganiają mężczyzn w tym niechlubnym nałogu. Oznacza to, że kobiety, coraz częściej dotknięte zostają tymi samymi negatywnymi skutkami spożywania alkoholu.

Alkohol to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób w skali globalnej, wraz z paleniem tytoniu, zanieczyszczeniami środowiska i nadciśnieniem tętniczym. Nadużywanie alkoholu, powoduje średnio 5% zgonów na całym świecie. Niepokojące jest również to, że to kobiety coraz częściej zapadają na choroby alkoholowe, przez co zjawisko alkoholizmu przestaje być utożsamiane z mężczyznami. Badanie nie wyjaśnia skąd ta drastyczna zmiana, niemniej prawdopodobnie wynika to z wyrównania ról płciowych.

rak-piersiBadania prolaktyny, mogą doprowadzić do nowych metod leczenia nowotworów piersi

Potrójnie ujemny nowotwór piersi to agresywna choroba, która stanowi ogromne wyzwanie kliniczne. Biologia choroby jest znacząco mniej zrozumiała, w porównaniu z wieloma innymi istniejącymi rodzajami nowotworów, co czyni go wyjątkowo trudnym w leczeniu. Jak jednak sugerują najnowsze odkrycia, przesiewowe badania receptora prolaktyny, mogą być przełomem w leczeniu tego rodzaju raka.

Naukowcy odkryli, że komórki nowotworowe potrójnie ujemne pozbawione receptora prolaktyny są nie tylko bardziej agresywne, ale szybciej się dzielą i są bardziej inwazyjne. Ten typ nowotworu, występuje w około 15% przypadków raka piersi i niestety związany jest on z wysokim wskaźnikiem nawrotów i najczęściej złymi rokowaniami. Jak twierdzą naukowcy, prolaktyna może pomóc zmniejszać zdolność komórek rakowych do podziałów i zapobiega tworzeniu nowych guzków, czyniąc nowotwór mniej agresywnym. Jeżeli badania będą szły w tak dobrym kierunku jak dotychczas, hormon prolaktyny, może stać się ratunkiem dla chorych.

wiadomosci-31-10-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 31.10.2016

Dodaj komentarz