Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25
Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26
Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:
Silniejsze mięśnie to silniejszy mózg?
Badania przeprowadzone przez naukowców z Australii wykazały, że stopniowe zwiększanie siły mięśni, poprzez działania takie jak podnoszenie ciężarów, może poprawiać funkcje poznawcze zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.
Odkrycie to jest szczególnie istotne ze względu na zwiększającą się częstotliwość występowania demencji i choroby Alzheimera u starzejącej się populacji. Jak wynika z szacunków, nawet 47 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, a liczba ta może się potroić do 2050 roku. Zdyscyplinowany harmonogram treningu siłowego, może zatem być doskonałym sposobem na poprawę funkcji poznawczych, a co za tym idzie na wzmocnienie siły mózgu. Według tego co wynika z badań, zależność pomiędzy poprawą funkcji mózgu a poprawą siły mięśni jest wprost proporcjonalna, dlatego też warto zadbać o formę trenując siłowo co najmniej dwa razy w tygodniu, dzięki czemu można osiągnąć maksymalne korzyści dla mózgu.
Ewolucyjna równowaga kwasów tłuszczowych może ograniczać otyłość
Jak wynika z nowych badań, ewolucyjna równowaga tłuszczów przywrócona w codziennej diecie, może pomóc w zapobieganiu otyłości. Wiele organizacji i naukowców twierdzi, że problem otyłości może dotyczyć nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, a wszystko to może mieć związek z brakiem równowagi pomiędzy spożyciem energii a jej wydatkiem.
Badania sugerują, że w celu zapobiegania i zmniejszania otyłości w populacji światowej, ważne jest zrównoważenie kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Zasady odżywiania, które koncentrowały się na tym, że wszystkie kalorie są sobie równe nie zdały egzaminu, zwłaszcza że ewolucja robi swoje. Wewnętrzna równowaga kwasów tłuszczowych w organizmie staje się zatem kluczowa, a dostarczanie równych ilości kwasów omega 3 oraz omega 6 (w które żywność jest intensywnie wzbogacana, należy wyrównać, gdyż są one odmiennie metabolizowane. Głównym założeniem jest zmniejszenie ilości kwasów tłuszczowych omega – 6, których żywność zawiera zdecydowanie za dużo.
Spożywanie alkoholu – szczególnie w nadmiarze, najczęściej wiązane jest z mężczyznami, jak jednak wynika z najnowszych analiz, kobiety doganiają mężczyzn w tym niechlubnym nałogu. Oznacza to, że kobiety, coraz częściej dotknięte zostają tymi samymi negatywnymi skutkami spożywania alkoholu.
Alkohol to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób w skali globalnej, wraz z paleniem tytoniu, zanieczyszczeniami środowiska i nadciśnieniem tętniczym. Nadużywanie alkoholu, powoduje średnio 5% zgonów na całym świecie. Niepokojące jest również to, że to kobiety coraz częściej zapadają na choroby alkoholowe, przez co zjawisko alkoholizmu przestaje być utożsamiane z mężczyznami. Badanie nie wyjaśnia skąd ta drastyczna zmiana, niemniej prawdopodobnie wynika to z wyrównania ról płciowych.
Badania prolaktyny, mogą doprowadzić do nowych metod leczenia nowotworów piersi
Potrójnie ujemny nowotwór piersi to agresywna choroba, która stanowi ogromne wyzwanie kliniczne. Biologia choroby jest znacząco mniej zrozumiała, w porównaniu z wieloma innymi istniejącymi rodzajami nowotworów, co czyni go wyjątkowo trudnym w leczeniu. Jak jednak sugerują najnowsze odkrycia, przesiewowe badania receptora prolaktyny, mogą być przełomem w leczeniu tego rodzaju raka.
Naukowcy odkryli, że komórki nowotworowe potrójnie ujemne pozbawione receptora prolaktyny są nie tylko bardziej agresywne, ale szybciej się dzielą i są bardziej inwazyjne. Ten typ nowotworu, występuje w około 15% przypadków raka piersi i niestety związany jest on z wysokim wskaźnikiem nawrotów i najczęściej złymi rokowaniami. Jak twierdzą naukowcy, prolaktyna może pomóc zmniejszać zdolność komórek rakowych do podziałów i zapobiega tworzeniu nowych guzków, czyniąc nowotwór mniej agresywnym. Jeżeli badania będą szły w tak dobrym kierunku jak dotychczas, hormon prolaktyny, może stać się ratunkiem dla chorych.
To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.
Nie przegap kolejnych postów:
Proszę podawać przypisy do takich informacji, jeśli są naukowe.