Zdrowotne aktualności tygodnia 28.11.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Operacja chirurgiczna może podnosić ryzyko wystąpienia syndromu Guillain-Barréoperacja-a-syndrom-guillain-barre

Zespół Guillaina-Barrégo to niezwykle rzadka choroba autoimmunologiczna, która atakując układ nerwowy, powoduje osłabienie mięśni, a w cięższych przypadkach także paraliż. Nie znane są przyczyny choroby, niemniej jak sugerują nowe badania, zabiegi chirurgiczne mogą odgrywać w jej powstawaniu pewną rolę.

Jak dowodzą naukowcy z American Academy of Neurology (AAN), wiele przypadków pojawienia się syndromu Guillaina-Barrégo, może mieć związek z przebytą przez chorych operacją chirurgiczną, gdyż może ona powodować uszkodzenia układu odpornościowego niektórych komórek nerwowych. Wyniki badań potwierdzają, że ryzyko wystąpienia tego problemu zdrowotnego zwiększa się u pacjentów, którzy byli poddani operacjom, najczęściej związanym z układem pokarmowym, sercem lub zabiegami ortopedycznymi, podczas których stosowane było znieczulenie ogólne. Wyniki są dosyć zaskakujące, gdyż jak twierdzą naukowcy, zespół Guillaina-Barrégo pojawia się średnio nawet u 15% pacjentów, którzy przebyli operację w przeciągu dwóch miesięcy przed rozwojem choroby. Naukowcy dodają, ze średnia wieku chorych wynosi 63 lat, w ponad 64% dotyka ona mężczyzn, a ponadto, syndrom ten dotyka nawet siedmiokrotnie częściej osoby z nowotworami.

zaburzenia-snu-a-rak-watrobyPrzewlekłe zaburzenia snu związane z występowaniem raka wątroby

Od lat 1980, zachorowalność na nowotwory potroiła się, a jak ostatnio wykazali naukowcy, przewlekłe zaburzenia snu, mogą mieć duży wpływ na pojawienie się nowotworów wątroby.

Jak wynika z badań, nawet 80% z nas cierpi na problemy ze snem związane są ze stylem życia, który utrudnia regularny i dobroczynny sen. Dodatkowo problemy ze snem wpływają na zwiększającą się epidemię otyłości w krajach rozwiniętych, co staje się jedną z poważniejszych przyczyn nowotworów, w tym właśnie raka wątroby. Otłuszczenie wątroby zaburza jej funkcjonowanie, powoduje stany zapalne, a w dalszych etapach właśnie nowotwór. Przeprowadzone na myszach badania, wykazały że regulacja rytmu dobowego pozwala prawidłowo funkcjonować naszemu ciału, niestety w momencie gdy cierpimy na przewlekłe problemy ze snem, cały proces zostaje zaburzony, co zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów. Badanie wykazało, że przewlekłe niedobory snu wpływają na ekspresję genów – w tym tych biorących udział w regulacji rytmu dobowego, wpływając jednocześnie na receptory kwasu żółciowego, dając początek zmianom chorobowym. Jak wynika ze statystyk, na całym świecie nawet u 0,7 miliona osób rocznie diagnozuje się raka wątroby, a rosnąca grupa ludzi otyłych, tylko ponosi te liczby.

joga-a-depresjaJoga oparta na ćwiczeniach oddechowych może pomóc w leczeniu depresji

Leki depresyjne są uznawane za podstawową metodę leczenia ciężkiej depresji, ale jak sugerują najnowsze odkrycia, w zwiększeniu ich skuteczności mogą mieć udział oddechowe ćwiczenia oparte na jodze.

Sudarshan Kriya Joga to typ ćwiczeń, który okazuje się być skuteczny w terapii pacjentów z ciężką depresją, którzy nie reagują na leki. Objawy depresji są różne od utrzymującego się smutku, poczucia beznadziejności, pesymizmu i poczucia winy, przez zmęczenie, utratę zainteresowania, zmniejszeniem apetytu po utratę masy ciała i bezsenność. Szybka diagnoza depresji może mieć kluczowe znaczenie w jej leczeniu, ale jak wynika z najnowszych badań, joga z ćwiczeniami oddechowymi, może pomóc także w wyjątkowo trudnych przypadkach choroby. Wprowadzenie do leczenia medytacji w połączeniu z lekami, wykazał u pacjentów znaczną poprawę samopoczucia. Ta forma terapii sprawdziła się szczególnie u osób, które wcześniej nie reagowały na leki. Naukowcy wnioskują, że ta technika medytacji z oddechem, wpływa na strukturę i funkcjonowanie mózgu, przez co może być nieoceniona w leczeniu ciężkich depresji.

zwiazki-roslinne-a-funkcje-poznawczeZwiązki roślinne pomocne w poprawie funkcji poznawczy u osób starszych

Karotenoidy to pigmenty syntetyzowane przez rośliny nadające im kolor żółty, pomarańczowy, czerwony i im podobne. Ich właściwości przeciwutleniające mają niezwykły wpływ na nasz wygląd, ale jak się okazuje, także na właściwości poznawcze w późniejszym wieku.

Jak sugerują najnowsze badania, niektóre karotenoidy obecne w warzywach i roślinach mogą zwiększać moc mózgu u osób starszych. Ważne jest zatem aby wzbogacać dietę w warzywa i owoce jak marchew, dynia, papryka, pomidory, ziemniaki, pomarańcze i im podobne. Niektóre karotenoidy jak luteina i zeaksantyny znajdują się także w ciemnozielonych warzywach jak kapusta, szpinak i groch. Badania wykazują, że bogactwo karotenoidów w diecie, pomaga utrzymać zdrowy wzrok, polepsza pamięć i zwiększa płynność mowy. Naukowcy na podstawie badań na 48 społecznościach osób starszych w wieku 65-86 lat wykazali, że spożywane przez nich związki roślinne wpływały na poprawę efektywności neuronowej, dlatego ważna jest dbałość o odpowiednie nawyki żywieniowe w starszym wieku, gdyż pomoże to zachować niezależność funkcjonalną na dłuższy czas. Pomocne mogą być także suplementy.

wiadomosci-28-11-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 28.11.2016

  1. Źródła aktualności zdrowotnych:
    1. http://cp.neurology.org/content/early/2016/11/23/CPJ.0000000000000329
    2. http://www.cell.com/cancer-cell/fulltext/S1535-6108(16)30494-9
    3. http://www.psychiatrist.com/JCP/article/Pages/2016/aheadofprint/16m10819.aspx
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27776568

Dodaj komentarz