Zdrowotne aktualności tygodnia 26.12.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Trening mózgu, pomaga zwiększyć pewność siebiepewnosc-siebie

Zdrowe odżywianie, ćwiczenia i bycie aktywnym społecznie to czynniki, które mogą przyczyniać się do podniesienia samooceny. Dla niektórych, droga ta jest jednak znacznie trudniejsza, ale jak sugerują naukowcy, trening mózgu może pomóc zwiększyć pewność siebie także w tych przypadkach.

Badacze sugerują, że manipulowanie aktywnością mózgu może zwiększać pewność siebie. Najnowsze badania zidentyfikowały wzorce aktywności mózgu, które są w stanie przewidzieć stan naszej samooceny, co więcej, w aktywność mózgu w tym zakresie, możemy ingerować. Pewność siebie definiowana jest jako wiara we własne umiejętności, stan wewnętrzny na który składa się to co myślimy i co czujemy względem siebie. Niska samoocena może prowadzić do nieśmiałości, lęków, problemów z asertywnością i komunikacją, wpływając na wiele aspektów naszego życia, w tym także zwiększać ryzyko problemów psychicznych jak depresja czy zaburzenia dwubiegunowe. Najnowsze badanie sugeruje, że odpowiednie techniki treningu mózgu oparte na metodach zaczerpniętych ze sztucznej inteligencji, mogą zmieniać jego aktywność, a co za tym idzie pobudzać naszą pewność siebie. Autorzy badania uważają, że odkrycie to może być krokiem w kierunku odkrycia nowych sposobów na poprawę pewności siebie, ale również w leczeniu licznych stanów psychicznych.

ptsdSen może pomóc łagodzić objawy PTSD

Jak wynika z najnowszego odkrycia, sen w ciągu pierwszych 24 godzin po traumatycznym wydarzeniu, może pomóc ludziom skutecznie przetwarzać wspomnienia, a tym samym zminimalizować objawy zespołu stresu pourazowego.

Traumatyczne wydarzenie, to sytuacja która może prowadzić do długotrwałego stresu, czego przykładem jest zespół stresu pourazowego (PTSD). Może być on związany z reakcją na bieżące, trudne wydarzenia jak nagła śmierć bliskiej osoby, wypadek, gwałt czy atak. Jak wynika z szacunków, 7-8 % ludzi na świecie, w pewnym momencie życia doświadcza PTSD, a zaburzenie to jest najbardziej powszechne wśród weteranów wojennych. Zwykle negatywne emocje związane z traumatycznymi przeżyciami dla ustąpienia wymagają czasu, niemniej w przypadku PTSD, czasami sam czas nie wystarcza, gdyż osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mogą doświadczać retrospekcji, koszmarów sennych i pozornie nielogicznych obaw przez wiele miesięcy, a nawet lat po wydarzeniu. Naukowcy z Zurychu odkryli jednak, że dobroczynny sen tuż po traumatycznym wydarzeniu może pomóc w radzeniu sobie z reakcjami emocjonalnymi i wspomnieniami bardziej efektywnie. Badanie wykazało, że wspomnienia po zaznaniu snu są mniej intensywne i dokuczliwe, co pozwala w pewnym stopniu uchronić się przed skutkami PTSD. Sen stać się może zatem naturalną pomocą we wczesnym zapobieganiu zespołowi stresu pourazowego u osób po trudnych przejściach.

Krótkoterminowe diety niskowęglowodanowe są skuteczniejsze przy utracie wagi, niż diet niskotłuszczowedieta-niskoweglowodanowa

Badacze z Mayo Clinic dowodzą, że niskowęglowodanowe diety stosowane w krótkim czasie, są znacznie skuteczniejsze w utracie kilogramów niż diety niskotłuszczowe, szczególnie dla osób, które cierpią na insulinoodporność lub muszą obniżyć poziom cukru we krwi.

Popularne diety, które stosowane są dla szybkiej utraty wagi są często niezwykle mylące. Naukowcy mówią, że definicja niskowęglowodanowych diet jest bardzo zróżnicowana, a oceniane diety zawierały od 4 do 46% dziennego zapotrzebowania na kalorie w postaci węglowodanów. Lekarze zalecają zatem jedzenie „prawdziwych pokarmów”, a podczas redukowania tkanki tłuszczowej najlepiej sprawdzają się krótkoterminowe diety niskowęglowodanowe, które są bezpieczne i pomagają skuteczniej zmniejszyć masę ciała. Podczas badań klinicznych wykazano, że diety niskotłuszczowe nie dają szybkich efektów i często opierane są na pokarmach przetworzonych, przez co mogą mieć pewne szkodliwe skutki dla zdrowia. Diety niskowęglowodanowe stosowane krótkotrwale, nie mają skutków ubocznych w postaci wpływu na ciśnienie krwi, poziom glukozy czy cholesterolu, a mogą zapewnić szybszą satysfakcję z odchudzania, motywując do wprowadzenia zdrowych zasad odżywiania na stałe. Przy długofalowych dietach – niskowęglowodanowych jak i niskotłuszczowych, efekty są jednak podobne.

halasCzułość na hałas związana ze zmianami w funkcjonowaniu mózgu

Stopień, w jakim hałasy życia codziennego oddziałują na nas, wpływa na to jak nasz mózg przetwarza zmienność strumienia dźwięku, a co za tym idzie jak funkcjonujemy. Niektórzy ludzie, doświadczają silnego dyskomfortu powodowanego dźwiękami i cierpią z powodu hałasu.

Jak wykazały badania, hałas miewa różne negatywne skutki na nasze zdrowie, w tym powoduje zaburzenia snu czy choroby serca. Ciekawostką jest również to, że wrażliwość na hałas, może być zakorzeniona w naszym DNA. Nowo opublikowana praca naukowców z Helsinek wykazała, że układ słuchowy osób uczulonych na hałas jest mniej wrażliwy na nowe funkcje dźwięku, co jest pozornie sprzeczne z naszą intuicją. Osoby z wrażliwością na hałas mogą mieć problem z budowaniem prognoz dotyczących zmian w dźwiękach. Reakcja ta chroni ich przed nieznanym hałasem, ale może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Potrzebne są dalsze badania na ten temat, gdyż nie wiadomo jeszcze, czy za taki stan rzeczy odpowiadają skurcze mózgu, czy inny czynnik.

wiadomosci-26-12-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 26.12.2016

  1. Źródła wiadomości zdrowotnych:
    1. http://www.nature.com/articles/ncomms13669#abstract
    2. http://www.journalsleep.org/ViewAbstract.aspx?pid=30874
    3. http://jaoa.org/article.aspx?articleid=2588522
    4. https://www.helsinki.fi/en

Dodaj komentarz