Zdrowotne aktualności tygodnia 26.09.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Gen otyłości nie utrudnia odchudzaniagen-otylosci-nie-utrudnia-odchudzania

Niektórzy badacze genów uważają, że geny otyłości stanowią przeszkodę w uzyskaniu zdrowej wagi. Jak jednak wynika z najnowszych badań nad genetyką otyłości (w szczególności jednym z genów – FTO) opublikowanych przez dr Alison Tedstone, głównego dietetyka w Public Health England, osoby z wadliwym genem, mają równie dobre zdolności utraty wagi jak Te, które genu nie posiadają.

Międzynarodowy zespół badaczy, zweryfikował oddziaływanie aktualnie dostępnych zabiegów odchudzających na prawie 10000 uczestników, biorąc pod uwagę pomiary takie jak waga ciała, obwód talii i BMI. W testach ujęto także czynniki takie jak rodzaj metody odchudzającej, czas jej trwania, pochodzenie etniczne uczestników, płeć, wiek, oraz początkowe wartości pomiarowe. Osoby z genem FTO, nie wykazały żadnych szczególnych trudności w odchudzaniu, w porównaniu do osób nie posiadających genu. Jest to zatem ważne odkrycie w kontekście globalnej epidemii otyłości, która dosięgła już 2,1 miliarda ludzi na świecie! Geny z pewnością odgrywają rolę w kształtowaniu naszego ciała i wagi, ale to ćwiczenia i dobra dieta, stanowią podstawowy element niezbędny dla utrzymania zdrowej masy ciała.

jedzenie-orzechow-i-jaj-w-niemowlectwie-zmniejsza-ryzyko-alergii-pokarmowej-w-przyszlosciOdkryto sposób na zmniejszenie ryzyka alergii pokarmowej u dzieci

Jak wynika z najnowszych badań, wprowadzenie do diety niemowląt orzechów pomiędzy 4, a 11 miesiącem życia, oraz jaj w wieku 4-6 miesięcy, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii na te produkty w przyszłości (nawet o 70%)!

Badanie opublikowane w JAMA, daje nam największą jak do tej pory analizę oceny skutków wcześniejszej ekspozycji na produkty alergizujące. Naukowcy twierdzą, że wyniki badań jednoznacznie wskazują, że wczesne wprowadzenie orzechów i jaj do diety malucha, może zmniejszać ryzyko późniejszych alergii, które stanowią prawdziwą epidemię dzisiejszych czasów – nawet 1 na 13 dzieci, cierpi bowiem na alergie pokarmowe. Najbardziej alergenne są produkty takie jak: mleko, soja, pszenica, ryby, skorupiaki, orzeszki ziemne, czy produkty mleczne. Liczne badania, sugerują jednak, że odpowiednio wczesne narażenie dzieci na różne alergizujące pokarmy, może pomóc ograniczyć znacznie ryzyko wystąpienia alergii na te produkty w przyszłości.

Stres zmniejsza korzyści płynące z jedzenia „dobrych” tłuszczyStres zmniejsza korzyści płynące z jedzenia „dobrych” tłuszczy

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry, sugerują, że stres może negatywnie wpływać na pozytywne skutki spożywania zdrowych tłuszczy.

Profesor Jan Kiecolt-Glaser z Ohio State University w Columbus mówi, że dieta i stres tworzą interakcje, które wpływają na pojawienie się stanów zapalnych w organizmie. W badaniu przeprowadzonym na 60 kobietach, oceniono wpływ ich stresujących doświadczeń dnia codziennego oraz diety na znaczniki stanów zapalnych w organizmie. Jak się okazało, kobiety które na śniadanie jadły zdrowe tłuszcze i miały mało stresujące dni, markery stanów zapalnych miały obniżone, z kolei w dniach stresujących, markery te były porównywalne do tych, które zaobserwowano u kobiet spożywających nasycone tłuszcze. W efekcie stres sprawiał, że zdrowe tłuszcze przestały przynosić korzyści.

meski-poped-plciowy-mozna-wzmocnic-terapia-swietlnaMęski popęd płciowy można wzmocnić terapią świetlną!

Najnowsze wyniki badań zaprezentowanych na Europejskim Kolegium Neuropsychofarmakologii w Wiedniu (Austria) wykazały, że terapia światłem, może przynosić pozytywne rezultaty w leczeniu niskiego popędu seksualnego u mężczyzn. Jak szacują naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych na grupie niespełna 40 mężczyzn z zaburzeniami popędu seksualnego, wzrost ten może być nawet trzykrotny.

Szacuje się, że nawet jedna czwarta mężczyzn cierpi na obniżone libido, zdefiniowane jako brak zainteresowania seksem. Wśród przyczyn problemów z popędem seksualnym wymienić można stany lękowe, depresję, i inne czynniki psychologiczne, a także zmniejszenie poziomów męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Tezy naukowców odnośnie skutecznego leczenia zaburzeń libido u mężczyzn za pomocą światła nie dziwią, w końcu wiosną i latem, kiedy to zwiększa się ekspozycja na światło, funkcje seksualne ulegają poprawie.

wiadomosci-26-09

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Zdrowotne aktualności – źródła:

  1. http://www.bmj.com/content/354/bmj.i4707
  2. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2553447#References; https://www.foodallergy.org/facts-and-stats
  3. http://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp2016149a.html
  4. http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=167980&CultureCode=en
Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz