Zdrowotne aktualności tygodnia 24.10.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Terapia genowa może zapobiegać chorobie Alzheimeraalzheimer

Jak wynika z najnowszych badań, we wczesnym stadium choroby Alzheimera, pomocny może okazać się zabieg genetyczny, związany z wykorzystaniem wirusa.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą z chorób demencji, dotyczy bowiem, nawet ponad 40 milionów ludzi na całym świecie, niosąc za sobą utratę pamięci, dezorientację, zaburzenia osobowości lub zmiany nastroju. Póki co, nie odkryto na chorobę tę żadnego skutecznego lekarstwa. Naukowcy dążący do odkrycia metody leczenia Alzheimera, zaczęli badania nad zmodyfikowanym wirusem, którego dostarczenie do genu (znanego jako PGC1-alfa) w komórkach mózgowych, wykazało zmniejszenie rozwoju Alzheimera u myszy. Wirus o nazwie lentiwirus, jest powszechnie stosowany w terapiach genowych i jak wynika z pierwszych badań, może on zatrzymywać białka (amyloidy beta-peptydy), które tworzą się w mózgu chorych na Alzheimera i uważane są one, za odpowiedzialne za śmierć komórek mózgu. W niedawnych badaniach klinicznych, udało się pomyślnie przeprowadzić terapię u chorych na Parkinsona, co daje duże szansę na pomyślny rozwój metody w leczeniu innych form demencji, w tym właśnie Alzheimera.

przedszkolakiPrzedszkolaki pozbawione snu jedzą więcej

Najnowsze badania sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które rezygnują z codziennej drzemki, spożywają średnio o 20% więcej kalorii, niż ich rówieśnicy, którzy regularnie śpią w ciągu dnia.

Dodatkowo wykazano, że dzieci te, zjadają nawet 25% więcej cukrów i 26% więcej węglowodanów. Dalsze badania wykazały ponadto, że nawet kolejnego dnia, już po drzemce, maluchy nadal zjadały o 14% więcej kalorii, w tym 23% więcej tłuszczy, niż normalnie. Brak snu wpływa zatem na apetyt nie tylko w dany dzień, ale także w dni kolejne, co może nieść za sobą wiele skutków ubocznych w tym przyrost masy ciała. W dalszym życiu(także dorosłym) może to stanowić jedną z ważnych przyczyn otyłości. Wyniki te są porównywalne do tych, związanych z niedoborami snu u dorosłych. Ciekawy jest również fakt, iż niedobory snu u dzieci mają wpływ również na rozwój ich mózgu.

Tai chi może pomóc łagodzić przewlekłe bóle szyitai-chi

Thai chi może pomóc łagodzić uporczywe bóle szyi, jak wynika z najnowszych badań. Ta technika ćwiczenia ciała i umysłu może również wpływać na poprawę w przewlekłych bólach karku.

Badacze na podstawie testów przeprowadzonych na 114 osobach w przeciągu 12 tygodni, wykazali, że Tai Chi może skutecznie zapobiegać bólom w okolicy szyjnej, zapobiegając niepełnosprawności tego rejonu, poprawiając jakość życia i promując prawidłową postawę u osób z przewlekłymi bólami karku. Ta pochodząca z Chin technika ćwiczeń pomaga poprawić dynamiczny oddech szkieletowy i jest treningiem medytacji. Tai Chi często wykorzystywane jest w celach medycznych, gdyż ma spory potencjał w leczeniu bóli pleców, chorób reumatologicznych i zaburzeń psychicznych.

wapn-a-serceSuplementy wapnia mogą uszkodzić serce

Osoby stosujące w nadmiarze suplementy wapnia, mogą zwiększać ryzyko nagromadzenia się go w tętnicach, co z kolei może powodować uszkodzenia serca. Pomimo, że dieta bogata w ten składnik ma działanie ochronne, stosowanie jego suplementów bez nadzoru lekarza, może być niebezpieczne.

Po przeprowadzeniu analizy badań medycznych ponad 2700 osób, naukowcy stwierdzili, że suplementy wapnia mogą uszkodzić serce i układ krążenia. Szacuje się, że nawet ponad 40% dorosłych spożywa suplementy, chcąc przeciwdziałać osteoporozie, stąd odkrycie to jest niezwykle istotne. Skutki zwapnienia w układzie krwionośnym – szczególnie u osób starszych, u których pierwiastek ten często nie trafia do tkanek kostnych, gromadząc się w naczyniach krwionośnych i tętnicach, może utrudniać przepływ krwi i zwiększać ryzyko zawału serca. Badania sugerują, że ryzyko prawdopodobieństwa pojawienia się zwapnień w układzie krążenia związanych z suplementacją wapnia w nadmiarze, może być zwiększone nawet o 22%.

wiadomosci-24-10-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Zdrowotne aktualności – źródła:

  1. http://www.pnas.org/content/early/2016/10/05/1606171113.full?sid=1a90c899-1d60-4488-80dc-2cafa353bebb
  2. http://www.colorado.edu/today/2016/10/13/sleep-deprived-preschoolers-crave-more-calories
  3. http://www.newswise.com/articles/study-shows-tai-chi-can-help-relieve-chronic-neck-pain
  4. http://www.newswise.com/articles/calcium-supplements-may-damage-the-heart
Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz