Zdrowotne aktualności tygodnia 19.12.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Długotrwałe stosowanie niektórych leków przeciwbólowych może prowadzić do utraty słuchu u kobietleki-przeciwbolowe-a-sluch

Jak wynika z najnowszych badań, ryzyko utraty słuchu w późniejszym wieku, wydaje się być większe u kobiet stosujących paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen. Kobiety stosujące leki regularnie przez sześć lat i więcej są w grupie zwiększonego ryzyka osłabienia słuchu, w porównaniu do tych, które stosowały je jedynie do roku czasu.

Badacze mówią, że ryzyko utraty słuchu związane z wykorzystaniem środków przeciwbólowych jest stosunkowo niewielkie, ale z racji na ich duże spożycie, może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Wyniki badań zostały opracowane poprzez analizę informacji na temat niedosłuchu kobiet i stosowania przez nie ibuprofenu, paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego. Po dogłębnych analizach okazuje się, że długotrwałe spożywanie leków przeciwbólowych może zwiększać ryzyko problemów ze słuchem nawet o 10%. Nie wykazano podobnego związku podczas stosowania aspiryny, niemniej może mieć to związek z faktem, iż jest ona obecnie mniej popularna niż ibuprofen czy paracetamol. Przyczyna związku pomiędzy lekami przeciwbólowymi i utratą słuchu nie została jednoznacznie określona, dlatego też zaleca się ostrożność w korzystaniu z nich w nadmiarze.

post-a-bialaczkaGłodówka może pomóc w leczeniu najczęściej spotykanej białaczki u dzieci

Naukowcy odkryli, że czasowe głodówki mogą pomóc w zwalczaniu najbardziej rozpowszechnionego typu białaczki występującej u dzieci – ostrej białaczki limfoblastycznej.

Na podstawie badań przeprowadzonych na myszach odkryto, iż krótkotrwałe głodówki pomagają niwelować komórki nowotworowe. Ostra białaczka limfoblastyczna zwana ostrą białaczką szpikową, jest nowotworem, który pojawia się w niedojrzałych białych krwinkach w szpiku kostnym (limfocytach). Jest to typ białaczki, który dotyka średnio 3 na 4 dzieci chorych na białaczkę. Podstawową metodą leczenia choroby jest chemioterapia, ale jak wynika z najnowszego odkrycia, realnym sposobem kuracji mogą być głodówki. Przerywana głodówka może wzmacniać działanie antyrakowe chemioterapii, niemniej relacja ta nie jest jeszcze do końca jasna. Póki co naukowcy udowodnili na podstawie badań przeprowadzonych na gryzoniach, że ograniczenie spożycia pokarmów na krótkie okresy (dzień głodówki, dzień regularnej diety) pomaga nie tylko niszczyć komórki rakowe, ale również powstrzymać rozwój ich wszystkich podtypów. Co ciekawe terapia taka, nie działa u osobników dorosłych, a jedynie u dzieci. Jak twierdzą badacze, głodówka pozwala obniżyć poziom leptyny – hormonu sytości, aby w konsekwencji przyspieszyć niszczenie komórek nowotworowych.

Otyłość u młodzieży znacznie zwiększa ryzyko chorób serca w przyszłości niezależnie od pochodzenia etnicznegootylosc-a-serce

Nowe badania, rozwijają temat zależności związku pomiędzy otyłością u młodzieży, a ryzykiem chorób serca we wczesnym wieku dorosłym, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego.

Wśród znanych tendencji, do grupy większego ryzyka cukrzycy należą mieszkańcy Azji Południowej lub Afryki, Afrykańskie dziewczęta są bardziej narażone na nadwagę, a dziewczęta z Indii mają szersze talie w porównaniu do młodzieży z Europy. Naukowcy postanowili zatem prześledzić poziom otyłości w młodości wszystkich grup etnicznych, oraz ich wpływ na zdrowie układu krążenia, aby ocenić różnice w poziomie ryzyka. Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż bez względu na pochodzenie i płeć, osoby otyłe w młodym wieku, zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i serca w wieku około 20 lat podobnie.

zdrowe-odzywianie-dzieci-a-inteligencjaZdrowe odżywianie od dzieciństwa wpływa na zdrowie mózgu i inteligencję w przyszłości

Badanie przeprowadzone na osobach starszych wykazało, że pigment znajdujący się w zielonych warzywach liściastych odpowiedzialny jest za „inteligencję skrystalizowaną” – możliwość korzystania z umiejętności i wiedzy nabytej w ciągu życia.

Luteina – jeden z pigmentów roślinnych, który uzyskujemy poprzez spożywanie zielonych warzyw liściastych, kapustnych i im podobnych, gromadzi się w mózgu i osadza w błonach komórkowych, w których odgrywa swego rodzaju neuroprotekcyjną rolę. Wcześniejsze badania wykazały, że poziom luteiny u poszczególnych osób związany jest z poznawczą wydajnością w ciągu całego życia, a najnowsze analizy wskazują, że nagromadzona w szarych obszarach mózgu luteina, pomaga zachować funkcje poznawcze dla zdrowego starzenia mózgu. Naukowcy dowiedli, że wyższe poziomy luteiny w surowicy krwi poprawiają naszą inteligencję skrystalizowaną, a jej dużą zawartość w organizmie może zagwarantować jedynie długoterminowa zdrowa dieta. Naukowcy na podstawie dokładnych badań wysnuli hipotezę, że dieta bogata w luteinę, wpływa na strukturę mózgu, dlatego też zdrowe odżywianie od najmłodszych lat (dieta bogata w zielona warzywa liściaste), wpływa na zdrowie mózgu i inteligencję w przyszłości.

wiadomosci-19-12-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 19.12.2016

  1. Źródła wiadomości zdrowotnych:
    1. http://m.aje.oxfordjournals.org/content/early/2016/12/08/aje.kww154.abstract
    2. http://www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.4252.html
    3. http://www.kcl.ac.uk/index.aspx
    4. http://illinois.edu/

Dodaj komentarz