Zdrowotne aktualności tygodnia 19.09.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Palenie pogrubia ściany serca i ogranicza jego funkcjonowaniepalenie-pogrubia-sciany-serca-i-ogranicza-jego-funkcjonowanie

Właśnie odkryto kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie! Jak wynika z najnowszych badań, palenie pogrubia ściany serca, zmniejszając zdolność pompowania krwi, a to z kolei prowadzi do licznych chorób układu krążenia.

Badania przeprowadzone na ponad 4,5 tysiąca osób ( z czego połowa jest lub była palaczami), wykazały, że osoby palące miały znacząco bardziej pogrubioną lewą komorę serca. Zebrane na podstawie skanów klatki piersiowej dane, wykazały silną zależność pomiędzy ilością wypalanych papierosów, a grubością lewej ściany komory serca i jej funkcjonowaniem. Pocieszające jest to, że rzucenie palenia może pomóc organizmowi w regeneracji i poprawie funkcji serca, co stanowi dobry argument dla rezygnacji z nałogu.

na-stres-trening-mozguNa stres – trening mózgu!

Chociaż istnieje wiele metod na radzenie sobie ze stresem, nie wszystkie techniki działają na każdego tak samo skutecznie. Jak wykazały najnowsze badania, opracowany niedawno pewien rodzaj narzędzia do treningu mózgu, może być nieocenioną pomocą w samoregulacji aktywności mózgu.

Nowa technika obrazowania może zapewniać dokładną opinię na temat aktywności elektrycznej w jądrze migdałowatym mózgu – regionie, który odpowiedzialny jest za regulację reakcji emocjonalnych, takich jak lęk czy stres. Innowacyjne narzędzie wykorzystuje bowiem EEG, a uczestnicy biorący udział w testach mieli możliwość zmniejszyć aktywność ciała migdałowatego, umożliwiając sobie lepszą kontrolę reakcji emocjonalnych. Technika ta, jest dosyć droga, stąd dostęp do niej jest ograniczony. Jest jednak nadzieja na to, że postęp z jakim naukowcy pracują nad narzędziem EEG sprawi, że stres (szczególnie ten związany z traumami) nie będzie już tak poważnym problemem, a chorzy będą mogli łatwiej uporać się z emocjonalnymi urazami.

Jad ślimaka pomocny przy cukrzycy?jad-slimaka-pomocny-przy-cukrzycy

Badania struktury krystalicznej 3-C insuliny pochodzącej z jadu ślimaka morskiego, wykazują, iż może on mieć potencjalne zalety w leczeniu cukrzycy.

Nasz organizm potrzebuje insuliny dla regulacji poziomu cukru (glukozy) we krwi, aby umożliwić komórkom wykorzystanie go jako źródło energii. Braki insulinowe, mogą prowadzić do ślepoty, niewydolności nerek, chorób serca, udaru czy amputacji palców, stóp i nóg. Jad morskiego ślimaka zawiera szybko działającą insulinę, która może stanowić doskonały sposób na przyspieszenie reakcji insulinowej w organizmie. Naukowcy odkryli, że zawarte w jadzie naturalne białko o nazwie Con-Ins G1 może wiązać się z receptorami insuliny ludzkiej, co stanowi wielką szansę dla chorych na cukrzycę.

dlaczego-mezczyzni-sypiaja-lepiej-niz-kobietyDlaczego mężczyźni sypiają lepiej niż kobiety?

Nowe badania sugerują, że płeć ma wpływ na to jak dobrze śpimy. Kobiecy cykl snu wydaje się być inny niż u mężczyzn, gdyż płeć piękna nawet dwukrotnie częściej cierpi na bezsenność.

Problemy ze snem mogą wiązać się z szeregiem chorób w tym cukrzycą, chorobami serca, otyłością, depresją czy innymi przyczynami natury psychicznej. U kobiet kłopoty ze snem potęguje również cykl menstruacyjny i zmiany hormonalne. Po licznych badaniach, wyniki sugerują, że kobiety w późniejszym etapie cyklu, znacznie częściej cierpią na zaburzenia snu. Dodatkowo kobiety z reguły budzą się wcześniej, gdyż ich zegar biologiczny ustawiony jest bardziej w kierunku wschodnich stref czasowych.

wiadomosci-19-09

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz