Zdrowotne aktualności tygodnia 17.10.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Witaminy A i C wzmacniają pamięć komórkowąwitaminy-a-i-c

Badania wykazują, że witaminy A oraz C są nie tylko dobre dla naszego zdrowia, ale wpływają na nasze DNA. Naukowcy z Instytutu Babraham odkryli, że witaminy te mogą modyfikować epigenetyczną pamięć komórkową, co jest istotne dla medycyny regeneracyjnej, a także wpływa na naszą zdolność do przeprogramowania komórek.

Tożsamość komórkowa zostaje ustalona na poziomie DNA, niemniej jak wynika z odkrycia, w przypadku uszkodzeń komórkowych np. w przypadku chorób takich jak ostra białaczka promielocytowa, wpływ witamin A oraz C na pamięć komórkową, z czasem może pomóc wzmacniać ich demetylację. Badanie to stanowi istotną wiedzę, która pomoże usprawnić medycynę regeneracyjną, dostarczając cennych informacji na temat chorób. Wykorzystanie pełnego obrazu genomu, pozwoli bowiem zrozumieć złożoność epigenetyczną i pomoże utrzymać kontrolę nad genomem.

marihuanaNadmiar marihuany może zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości

Najnowsze badania wykazują, że regularne i intensywne użytkowanie marihuany może zmniejszać gęstość kości, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości w przyszłości.

Chociaż w wielu krajach, trwa walka o legalizację marihuany, już wcześniejsze badania sugerują, że stosowana jako lek, może ona wpływać na czynność naczyń krwionośnych, a także zwiększać ryzyko chorób przyzębia. Najnowsze odkrycie sugerujące zubożanie kośćca przez nadmierne stosowanie marihuany, staje się zatem kolejnym argumentem przeciwko dopuszczeniu do ogólnej dostępności tego produktu.

Intensywne korzystanie z marihuany powiązane jest z redukcją gęstości kości o 5%, co wynika z badań przeprowadzonych na 284 uczestnikach. Za pomocą metody rentgenowskiej porównano nałogowych palaczy marihuany z tymi, którzy jej nie stosują, a wyniki potwierdziły zwiększone ryzyko wystąpienia problemów związanych z kośćmi u stosujących narkotyk. Dodatkowo, stosujący marihuanę, mieli mniejszy wskaźnik BMI oraz masę ciała.

Czy alergie pokarmowe rodziców zwiększają ryzyko pojawienia się ich u dzieci?alergie-pokarmowe-rodzicow

Szacuje się, że średnio 1 na 13 dzieci cierpi na alergie pokarmowe, a posiadanie rodzica lub innego krewnego z tym problemem, może zwiększać ryzyko pojawienia się alergii. Jak jednak wykazują najnowsze badania, niektórzy rodzice z alergiami pokarmowymi, automatycznie zakładają, że ich potomstwo również jest uczulone.

Jest to błędny tok myślenia, gdyż alergie pokarmowe, pojawiają się wówczas, gdy organizm odpowiada immunologicznie na niektóre pokarmy, i nie zawsze jest to cecha przekazywana genetycznie. 90% poważnych reakcji alergicznych, stanowi osiem podstawowych grup żywności, w tym jaja, ryby, skorupiaki, pszenica, soja czy orzeszki ziemne. Przebadanie wzorców alergicznych występujących w rodzinach wykazało, że tylko 28% dzieci rodziców z alergiami pokarmowymi, na takowe cierpiało. Ciekawy jest również fakt, że u dzieci rodziców, którzy nie posiadali żadnych alergii, w 14% wykazano obecność jakiejś alergii np. na orzechy ziemne czy sezam.

bieganieBieganie pozytywnie wpływa na mózg i wydłuża życie

Badania przeprowadzone na myszach z uszkodzeniami mózgu, wykazały, że bieganie wyzwalało w nich produkcję cząsteczek, które naprawiają tkanki mózgu i przedłużają ich żywotność. Badacze mają nadzieję na to, że odkrycie to może doprowadzić do innowacyjnych metod leczenia niektórych schorzeń neurodegeneracyjnych.

Wiadomym jest nie od dzisiaj, że działania fizyczne pomagają zwiększyć wydajność pracy mózgu, niemniej jak wynika z najnowszych odkryć, może ona mieć również korzystny wpływ na jego zdrowie, w szczególności pomagając odbudowywać komórki i osiągać lepsze poczucie równowagi. Jak wynika z badania, uszkodzone neurony mózgu pod wpływem ćwiczeń pracują lepiej, stają się silniejsze i bardziej funkcjonalne. Naukowcy odkryli, że bieganie, może wpływać na wzrost mieliny – substancji, która działa jak izolacja komórek mózgowych. Mielina z kolei, związana jest z VGF – czynnikiem wzrostu nerwów wpływających na plastyczność synaptyczną i metabolizm. VGF uwalniany podczas aktywności fizycznej, może działać przeciwdepresyjnie i poprawiać nastrój.

wiadomosci-17-10-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Zdrowotne aktualności – źródła:

  1. http://www.babraham.ac.uk/news/2016/10/vitamins-a-and-c-help-erase-cell-memory
  2. http://www.amjmed.com/article/S0002-9343(16)30851-8/abstract
  3. https://ufhealth.org/news/2016/exercise-releases-hormone-helps-shed-prevent-fat
  4. http://www.cell.com/cell-reports/abstract/S2211-1247(16)31252-9?_returnURL=http%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2211124716312529%3Fshowall%3Dtrue
Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz