Zdrowotne aktualności tygodnia 14.11.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Terapia indywidualna redukuje ryzyko raka u pacjentów z cukrzycącukrzyca

Pomiędzy cukrzycą typu 2 i rakiem istnieje wiele powiązań, ot chociażby to, że osoby cierpiące na cukrzyce mają zasadniczo wyższe ryzyko zachorowania na raka. Dodatkowo, niektóre leki na cukrzycę, są podejrzewane o zwiększenie ryzyka pojawienia się niektórych typów nowotworów. Naukowcy wiedeńscy, wykazali ostatnio, że ryzyko to, można skutecznie zmniejszać poprzez zastosowanie zoptymalizowanej, indywidualnej terapii cukrzycowej.

Nowotwory i cukrzyca, często powodowane są przez nadwagę, palenie tytoniu, złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, insulinooporność, stany zapalne, zmiany hormonalne i im podobne. Źle kontrolowane i normalizowane poziomy cukru we krwi, zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Dlatego też, odpowiednio dostosowane do poszczególnych, indywidualnych przypadków środków terapeutycznych, może być najprostszym sposobem na zapobieganie nowotworom u cukrzyków. W dzisiejszych czasach, mamy do dyspozycji bardzo wiele leków, które są pomocne w leczeniu cukrzycy, dlatego precyzyjny i indywidualny dobór medykamentów dla każdego chorego, może być niezwykle skuteczny.

dieta-wysokobialkowaCzy dieta wysokobiałkowa pomaga przy utracie masy ciała?

Jak sugerują liczne badania, stosowanie diety o wysokiej zawartości białka, może być pomocne przy utracie masy ciała. Ostatnio, naukowcy rzucili nieco światła na te zależności, bowiem poznano bliżej to, jak pokarmy bogate w białko wpływają na apetyt i wagę. Uczeni z Imperial College w Londynie w Wielkiej Brytanii ujawnili, że fenyloalanina – aminokwas produkowany podczas trawienia białka, zwiększa poziom hormonu GLP-1, który odpowiedzialny jest za sygnalizowanie sytości, co w efekcie pomaga regulować apetyt.

Dieta wysokobiałkowa nie należy do łatwych w stosowaniu, jednak odkrycie jej mechanizmów, może mieć pozytywne skutki dla strategii odchudzania. Seria badań na gryzoniach wykazała, że fenyloalanina, wpływa na zwiększenie hormonu GLP-1, który hamuje apetyt, a przy tym, także zmniejszenie poziomów greliny – hormonu, który zwiększa odczuwanie głodu. Dodatkowo, naukowcy zauważyli, że fenyloalanina zmniejsza ilości przyjmowanego pożywienia i ma związek ze zmniejszaniem wagi. Są to doskonałe wiadomości, zwłaszcza, że otyłość stała się jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych takich jak cukrzyca, choroby serca, czy niektóre rodzaje raka.

Mutacja genów u osób z autyzmem spowalnia aktywność mózguautyzm

Naukowcy wykazali właśnie istnienie mutacji genów u osób z autyzmem, które to utrudniają rozwój połączeń mózgowych i spowalniają aktywność mózgu. Odkrycie to jest niezwykłą szansą, na doprowadzenie do powstania nowych leków w leczeniu autyzmu u jego podstaw.

Niektóre osoby z autyzmem, posiadają mutację w genie DIXDC1, co może wpływać na pogorszenie synaptycznego wzrostu i zmniejszenie aktywności mózgu. Początki autyzmu, zazwyczaj zauważalne są przed trzecim rokiem życia i jest to choroba, która trwa przez całe życie człowieka. Obecnie nie odkryto jeszcze lekarstwa, ani też żadnych zabiegów leczniczych na autyzm, a stosowane są jedynie terapie behawioralne i leki, które mogą pomóc chorym w codziennym funkcjonowaniu. Jak twierdzą naukowcy z McMaster University w Kanadzie, odkrycie mutacji w genie DIXDC1, może być wielkim krokiem w zidentyfikowaniu autyzmu u podstaw, co w efekcie może być podstawą do stworzenia skutecznych leków i terapii.

wady-narzadow-plciowych-u-kobietWczesne narażenie na nadmiar hormonów męskich, powoduje wady narządów płciowych u kobiet

Naukowcy z Uniwersytetu Floryda odkryli, że komórki kierowane przez męskie hormony w nadmiarze mogą powodować wady narządów płciowych u samic myszy. Badanie wykazało, że podczas rozwoju płodu, nadmiar tego typu komórek prowadzić może do powstawania pewnych wad pochwy.

Od dawna znany jest fakt, że prenatalna ekspozycja na androgeny, takie jak testosteron, może powodować wady narządów płciowych u kobiet. Ostatnio jednak udowodniono, że nadmiar męskich hormonów, może wpływać na rozwój kobiecych narządów zaburzając układ moczowy i otwór pochwy, w wyniku czego, dziewczynki noworodki, mogą rodzić się z jednym narządem łączącym cewnik i pochwę. Wada ta może wiązać się z licznymi problemami, jak nietrzymanie moczu, niepłodność, niemożność odbywania stosunków seksualnych czy problemy natury psychospołecznej związane z fizyczną deformacją. Wady rozwojowe narządów płciowych są jedną z najczęstszych wad wrodzonych u ludzi, gdyż dotyczyć mogą nawet 1 na 250 żywych urodzeń, dlatego odkrycie to może pomóc w zapobieganiu wielu z nich.

wiadomosci-14-11-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 14.11.2016

  1. Źródła zdrowotnych aktualności:
    1. https://www.meduniwien.ac.at/web/
    2. https://www.endocrinology.org/events/sfe-bes-conference/sfe-bes-2016/welcome/
    3. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-11/mu-msd110716.php
    4. http://www.ufl.edu/

Dodaj komentarz