Zdrowotne aktualności tygodnia 12.12.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Optymizm wydłuża życie!

Szklanka do połowy pełna czy w połowie pusta? Odpowiedź na to pytanie być może nie należy do spraw życia i śmierci, ale jak wynika z najnowszych badań, szczególnie dla kobiet może mieć spore znaczenie. Nowe badania, sugerują bowiem, że kobiety, które mają pozytywne nastawienie do życia, są mniej narażone na przedwczesną śmierć w przeciwieństwie do tych mniej optymistycznych.

Naukowcy z Bostonu sugerują, że ludzie powinni traktować optymistyczne podejście do życia, jako sposób na poprawę zdrowia. Liczne testy dowodzą, ze osoby optymistycznie nastawione, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym, w tym nawet dwukrotnie częściej mają zdrowsze serce,w porównaniu z pesymistami. Na podstawie analizy danych 70.000 kobiet, których stan zdrowia oceniano przez dwa lata, sprawdzano jak ich optymizm wpływa na ich zdrowie. W badaniach, brano pod uwagę także inne czynniki jak wysokie ciśnienie krwi, dieta oraz aktywność fizyczna. Wyniki badań zaskakują, bowiem kobiety, które były bardziej optymistyczne, zmniejszały ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 30 %. Dodatkowo, zmniejszały o 16% ryzyko pojawienia się nowotworów, o 38% problemy z sercem, nawet o 39% ryzyko udaru mózgu, 38 % ryzyko chorób oddechowych i do 52% ryzyko zakażeń. Nastawienie do życia ma zatem ogromny wpływ na naszą biologię, dlatego warto zacząć myśleć pozytywnie!

bataty-a-odchudzanieWoda z gotowania batatów może pomóc przy odchudzaniu

Bataty to kremowe i subtelnie słodkie warzywa, które z powodzeniem stanowić mogą składnik smakowitych wypieków, a przy tym są również niesamowicie zdrowe i pożywne. Jak sugerują najnowsze badania, nawet woda z gotowania słodkich ziemniaków, może stanowić doskonałą pomoc w trawieniu i utracie masy ciała.

Bataty są wyjątkowo pożywne, za sprawą dużej zawartości karotenoidów i witaminy A są nieocenione dla zdrowia naszych oczu, mają właściwości przeciwutleniające i odmładzające, a dodatkowo wspomagają w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zawierają także kompleks witamin z grupy B, które wspomagają nasze ciało w przyswajaniu energii z pożywienia i stanowią budulec czerwonych krwinek, a także bogate są w białko, w którym uczeni doszukują się właściwości odchudzających. Naukowcy z Japonii odkryli, że woda z gotowania batatów to równie bogate źródło dobroczynnych składników, które mogą pomagać gubić kilogramy, i myślą już nawet o wykorzystaniu jej dużych ilości, które powstają w wyniku produkcji przemysłowej batatów! Badania na myszach wykazały, że woda z batatów pomaga zmniejszyć masę ciała oraz otłuszczenie wątroby, pozwala obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także zmniejszyć poziom hormonów metabolicznych leptyny i adiponektyny.

Garść orzechów dziennie zmniejsza ryzyko chorób i śmierciorzechy-a-zdrowie

Wysoka zawartość błonnika, niska zawartość tłuszczów nasyconych oraz mnóstwo przeciwutleniaczy, czynią orzechy jedną z najzdrowszych i najbardziej pożywnych przekąsek. Jak wynika z najnowszych badań, korzyści zdrowotne wynikające z regularnego spożywania orzechów mogą być większe niż nam się wydaje.

Jak sugerują naukowcy, już garść orzechów dziennie może dać nam wiele korzyści zdrowotnych, wśród których wymienić można poznane już wcześniej – zmniejszanie ryzyka chorób serca, udaru mózgu i nowotworów, oraz jak wnoszą ostatnie odkrycia, także zmniejszenie śmiertelności związanej z chorobami układu oddechowego, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych, chorób zakaźnych i chorób nerek. Badaniami objęto wszystkie rodzaje orzechów, w tym orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy makadamia i orzechy sosny, a także orzeszki ziemne, które należą do roślin strączkowych. Spożywanie orzechów powiązano z ogólnym spadkiem ryzyka śmierci nawet o 22%. 20 gramów orzechów dziennie to ilość idealna dla zdrowia i długiego życia.

chemioterapia-a-jajeczkowanieChemioterapia może pobudzić jajeczkowanie u kobiet

Nowe badania wykazują, że połączenie leków stosowanych podczas chemioterapii, może zwiększać liczbę niedojrzałych jajeczek w jajnikach. Naukowcy ostrzegają jednak, iż jest jeszcze zbyt wcześnie na to, aby można było potwierdzić ich wpływ na płodność kobiet, ale odkrycie jest obiecujące.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii po przeanalizowaniu próbek tkanek jajników 14 kobiet, które przeszły chemioterapię, oraz 13 kobiet zdrowych, odkryli że kobiety niekoniecznie rodzą się z określoną ilością jajeczek, gdyż może okazać się, że możliwym jej ich rozwinięcie się w ciągu życia. Płodność zależna jest od wielu czynników, w tym także od wieku czy rodzaju leków i ich dawek, ale badanie kombinacji leku ABVD (typ chemioterapii, która nie wpływa na płodność kobiet) wykazało, że może ona zwiększać gęstość pęcherzyków w tkance jajnika, ale nie wiadomo, czy ostatecznie zwiększy ilość dojrzałych jaj. Konieczne są dalsze badania, na większych grupach, gdyż niezbędne jest zaobserwowanie wpływu chemioterapii na jajeczkowanie w większym spektrum, także w połączeniu z konsekwencjami.

wiadomosci-12-12-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 12.12.2016

  1. Źródła wiadomości zdrowotnych:
    1. http://scottbarrykaufman.com/wp-content/uploads/2015/01/Hernandez_Optimism-CVH-published.pdf
    2. http://www.heliyon.com/article/e00201/#sec0080
    3. http://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-016-0730-3#Tab1
    4. http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2016/10/28/humrep.dew260.short

Dodaj komentarz