Zdrowotne aktualności tygodnia 10.10.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Czy kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia demencji u kobiet?czy-kawa-moze-zmniejszac-ryzyko-wystapienia-demencji-u-kobiet

Nowe badania sugerują, że starsze kobiety, które piją od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia demencji i innych form zaburzeń poznawczych. Naukowcy już od dawna sugerują, że kofeina stanowi łagodny stymulant obecny w kawie, herbacie i innych produktach, który podnosi korzyści poznawcze.

Jak wynika z badań, kofeina może poprawiać pamięć długotrwałą, a także pobudza, opóźniając spadek zdolności poznawczych w późniejszym życiu. Wyniki zostały opracowane na podstawie analizy spożycia kawy u 6,467 kobiet w wieku 65 lat i starszych. Naukowcy wzięli pod uwagę zależność pomiędzy spożyciem kofeiny, a występowaniem otępienia w podeszłym wieku. Profesor psychiatrii na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee Ira Driscoll, przebadał wraz z zespołem, zgłoszone ochotniczki pod kątem ilości spożywanej kofeiny w różnych formach. Jak wynika z analiz, kobiety spożywające ponad 261 mg kofeiny na dobę (2-3 filiżanki kawy lub ok. 6 filiżanek herbaty), wykazały w 36% zmniejszenie ryzyka diagnozy upośledzenia funkcji poznawczych i otępienia. Potencjalny, ochronny wpływ kofeiny związany jest z tym, że blokuje ona receptory adenozyny A2A, które wpływają na starzenie się i patologie związane z wiekiem.

Przełom w leczeniu nałogu nikotynowegoPrzełom w leczeniu nałogu nikotynowego

Nikotyna to niezwykle wciągający nałóg, który sprawia, że rezygnacja z niego powoduje stres, przyrost masy ciała czy drażliwość, stąd też porzucenie palenia staje się wyjątkowo trudne. Ostatnio, pojawił się jednak przełom w leczeniu uzależnienia od nikotyny w postaci białka znajdującego w receptorach mózgu, które może pomóc w zwalczaniu nałogu.

Palenie staje się najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a istniejące leki, jak plastry nikotynowe, gumy do żucia czy inne metody, stanowią nie do końca skuteczne rozwiązanie do walki z uzależnieniem. Naukowcy starają się odkryć jaki wpływ ma nikotyna na nasz mózg, powodując tak silny nałóg. Przełomem w badaniach, może okazać się zrozumienie wpływu molekularnego nikotyny na nasz organizm, a dokładnie receptory Α4β2, które wiąże się z nikotyną otwierając jej drogę do jonów wnętrza komórki. Nowa strategia, ma pomóc znaleźć drogę do dużej liczby receptorów nikotynowych przez zakażenie linii komórkowej ludzkim wirusem, co będzie wymagało do kodowania szczególnych typów białek. Dokładne badania nad opracowaniem metody leczenia uzależnienia zapewne potrwają długo, niemniej może być to również, ważne odkrycie w leczeniu padaczki, chorób psychicznych i demencji.

Hormon wydzielany podczas ćwiczeń pomaga utrzymać zdrową sylwetkęhormon-wydzielany-podczas-cwiczen-pomaga-utrzymac-zdrowa-sylwetke

Jeżeli jesienna słota sprawia, że tracimy motywację do treningów, być może najnowsze wyniki badań zachęcą do aktywności na nowo. Jak wynika z odkrycia badaczy z Uniwersytetu na Florydzie, podczas ćwiczeń uwalniany jest w naszym organizmie hormon, który nie tylko pomaga nam zrzucać zbędne kilogramy, ale przede wszystkim zapobiega ich gromadzeniu.

Regularne treningi powodują, że hormon izolowany z komórek mięśniowych, może wpływać na leczenie cukrzycy, nowotworów i otyłości. Wcześniejsze badania, wykazały dodatkowo, że hormon ten może pomagać przekształcać biały tłuszcz w brunatną tkankę tłuszczową (tzw. dobry tłuszcz), który pozwala nam spalać więcej kalorii. Badania przeprowadzone na 28 próbkach komórek tłuszczowych, osób które przeszły zabieg zmniejszenia piersi, wykazały, że brązowy tłuszcz wykazuje nawet pięciokrotny wzrost komórek zawierających białko UCP1, które jest kluczowe przy spalaniu tłuszczu. Wydzielający się podczas treningu hormon, może redukować rozwój komórek tłuszczowych od 20-60%, co bez dwóch zdań powinno zachęcać do aktywności na co dzień. Nie ma co czekać na cudowny lek, warto natomiast zacząć się ruszać, a dobroczynne hormony pomogą redukować tłuszcz, wzmacniać kości, układ krążenia i zdrowie ogólne.

kwasy-omega-3-moga-pomoc-zapobiec-powstawaniu-toczniaKwasy omega-3 mogą pomóc zapobiec powstawaniu tocznia

Nowe badania wskazują, że kwas dokozaheksaenowy – typu omega-3, znajdujący się w rybach, owocach morza czy suplementach, może zapobiegać pojawianiu się tocznia.

Naukowcy sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 DHA mogą zapobiegać toczniom wywołanym narażeniem na krzemionkę krystaliczną – toksyczny związek mineralny, związany z rozwojem tocznia rumieniowatego układowego. Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy mylnie atakuje i niszczy zdrowe tkanki, komórki i narządy, powodując bóle i stany zapalne. Jak wynika z badań przeprowadzonych na myszach, Omega-3 mogą nawet w 96% zmniejszać ryzyko pojawienia się zmian płucnych u osobników narażonych na krzemionki. Reakcja ta jest niezwykła, gdyż jak do tej pory rzadko można było zauważyć tak kompleksową ochronę w płucach.

wiadomosci-10-10

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Zdrowotne aktualności – źródła:

  1. http://biomedgerontology.oxfordjournals.org/content/early/2016/09/20/gerona.glw078.full#content-block
  2. http://www.newswise.com/articles/breakthrough-in-mapping-nicotine-addiction-could-help-researchers-improve-treatment#things-to-know
  3. https://ufhealth.org/news/2016/exercise-releases-hormone-helps-shed-prevent-fat
  4. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0160622#sec015
Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz