Zdrowotne aktualności tygodnia 07.11.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Napoje energetyczne związane są z ryzykiem zapalenia wątrobynapoje-energetyczne

Większość z nas spożywa napoje energetyczne na co dzień, bądź przy okazji nocnych zabaw czy dla uzyskania małego pobudzenia. Napoje energetyczne najczęściej postrzegane są jako nieszkodliwe, niemniej jak wynika z najnowszych badań, ich nadmiar może mieć wpływ na kondycję naszej wątroby, gdyż może powodować stany zapalne.

Ostre zapalenie wątroby już wcześniej wiązano ze spożyciem napojów energetycznych, zwłaszcza że nawet jedna trzecia nastolatków pomiędzy 12 a 17 rokiem życia, spożywa je regularnie. Problematyczne jest również częste łączenie ich z alkoholem, co dodatkowo może powodować uszkodzenia wątroby. Obserwacje wykazały, że nawet po okresie 3 tygodni regularnego stosowania napojów energetycznych, mogą pojawić się objawy takie jak: ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, ostry ból brzucha, nudności i wymioty. Zdarzać się może również, że objawom towarzyszyć będą także zżółcenie skóry i oczu oraz ciemny mocz. Za głównego winowajcę problemów z wątrobą związanymi z napojami energetycznymi jest nadmiar niacyny, która w dużych ilościach, powoduje ostre zapalenia wątroby. Lekarze zalecają zatem ograniczanie konsumpcji napoi energetycznych, gdyż może to pomóc przeciwdziałać licznym przypadkom zatruć wątroby i im podobnych.

jazda-na-rowerzeJazda na rowerze pomaga zmniejszać ryzyko chorób serca

Jazda rowerem np. do pracy, jest doskonałym sposobem na zapobieganie czynnikom ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Aktywny dojazd lub spacer do pracy, na zakupy czy w inne miejsca, stanowi świetną formę ćwiczeń, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Badania wykonane w celu określenia tych korzyści wykazują, że duże ilości ruchu na co dzień, pozwalają zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Obserwacje wykazały ponadto, że 5 lat aktywnego poruszania się podczas codziennych obowiązków, pozwala zmniejszyć nawet o 25% ryzyko wystąpienia chorób serca. Także osoby, które miały problemy z sercem wcześniej, pod wpływem regularnej jazdy na rowerze mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca średnio o 7%. Wśród dodatkowych zalet jazdy na rowerze można wymienić zmniejszenie ryzyka otyłości nawet o 15%, zmniejszenie ciśnienia krwi, obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu czy ryzyka pojawienia się cukrzycy i stanów przedcukrzycowych.

Użytkownicy Facebooka żyją dłużej?facebook

Posiadanie grupy przyjaciół stanowi ważny aspekt naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i stanu zdrowia, niemniej jak wykazują najnowsze badania, samo posiadanie konta na Facebooku lub innym koncie społecznościowym, nie wpłynie na dobry stan zdrowia, o ile nie są one wykorzystywane poprawnie.

Globalizacja oraz szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej z nas jest zmuszonym żyć z dala od rodziny i bliskich, dlatego podtrzymywanie więzi społecznych poprzez portale społecznościowe wydaje się zmniejszać poczucie osamotnienia i izolacji. Korzyści z posiadania bliskiego kontaktu z najbliższymi powiązane są z długowiecznością i zostały udowodnione już pod koniec 1970 roku. Pojawienie się licznych opcji porozumiewania się, sprawiło, że wielu z nas, poprzez częstszy kontakt z rodziną i bliskimi może zwiększać szansę na dłuższe życie nawet o 50%. Z badań wynika dodatkowo, że samotność, jest jednym z głównych czynników ryzyka większej śmiertelności, podobnie jak palenie czy nadmierne spożywanie alkoholu. Użytkownicy Facebooka, co potwierdzają badania, żyją średnio o 12% dłużej niż osoby, które portalu nie używają. Umiarkowany poziom aktywności online, może być zatem związany z niższą śmiertelnością.

migrenyNasza dieta wpływa na bóle migrenowe

Naukowcy potwierdzają, że to co spożywamy, ma spory wpływ na pojawienie się migren. Osoby, które regularnie jedzą produkty o wysokiej zawartości azotynów lub glutaminianu sody, a także spożywają duże ilości alkoholu, są potencjalnie bardziej narażone na bóle migrenowe.

Istnieją dwa różne podejścia, które pozwalają zapobiegać bólom głowy związane z dietą. Pierwszym z nich jest eliminacja pokarmów, które mogą wywoływać bóle migrenowe, a drugą opcją jest przestrzeganie diety, która bazuje na produktach zapobiegających migrenie. Podczas diety warto jednak odstawić kofeinę, gdyż jest ona jednym z głównych wyzwalaczy bólów migrenowych. Regularne picie kawy i napojów z zawartością kofeiny sprawia, że uzależniamy się od niej, a rezygnacja z nich, może objawiać się bólem związanym z jej odstawieniem. Aby zapobiec migrenom, nie należy spożywać więcej niż 400 miligramów kofeiny (1 filiżanka kawy zawiera jej średnio 125 miligramów). Należy również unikać żywności przetworzonej, bogatej we wzmacniacze smaku i ulepszacze czy konserwanty. Dobrze jest w zamian postawić na owoce, warzywa, ryby i chude mięsa oraz produkty pełnoziarniste.

wiadomosci-07-11-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 07.11.2016

 1. Źródła aktualności zdrowotnych:
  1.
  http://jmedicalcasereports.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-1947-5-227
  2. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-10/aha-rcb102616.php
  3. http://www.newswise.com/articles/live-long-and-facebook
  4. http://www.healthnews.uc.edu/

Dodaj komentarz