Zdrowotne aktualności tygodnia 05.12.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Białe wino może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniakabiele-wino-a-czerniak

Lampka wina wydaje się być niegroźną przyjemnością, ale jak wskazują najnowsze badania, spożywanie białego wina w nadmiarze, może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka.

Czerniak jest formą nowotworu skóry, który rozwija się w jej wierzchnich warstwach. Główną przyczyną powstawania tego groźnego nowotworu jest działanie promieni ultrafioletowych – zarówno słonecznych jak i tych pochodzących z lamp. Do innych czynników ryzyka zalicza się jasną karnację i włosy, piegi, osłabiony układ odpornościowy czy historię rodzinną występowania choroby. Jak jednak wskazują najnowsze badania, alkohol – głównie pochodzący z białego wina może być równie ważną przyczyną problemu. Picie kieliszka wina białego dziennie, może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 13 %. W ramach testów przeanalizowano dane ponad 200 tysięcy osób, a te z nich które regularnie piły białe wino, w 14% były bardziej narażone na zmiany skórne w postaci czerniaka. Szkopuł tkwi prawdopodobnie w wyższym poziomie substancji chemicznej o nazwie aldehyd octowy zawartej w winie, a która ma działanie szkodliwe dla naszego DNA. W winie białym substancja ta jest bardziej szkodliwa, gdyż w winie czerwonym neutralizują ją przeciwutleniacze.

plyny-a-chorobaPicie dużej ilości płynów podczas choroby może szkodzić

Najczęściej, gdy dopada nas przeziębienie czy inna choroba, lekarze zalecają picie dużej ilości płynów. Niestety jak wynika z najnowszych badań, rada ta nie zawsze jest dobra.

Nowe testy mówią bowiem o tym, iż nadmiar płynów przyjmowanych podczas choroby może pogarszać nasz stan na skutek „zatrucia organizmu wodą”. Tradycyjna porada w teorii nie jest zła, w końcu podczas grypy czy innych chorób możemy się odwadniać poprzez katar, gorączkę czy wymioty, ale we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Duże ilości przyjmowanych płynów mogą być niebezpieczne, gdyż jak wynika z badanych przypadków, mogą pojawić się w związku z nimi bóle w podbrzuszu i trudności w oddawaniu moczu, a także drgawki, wymioty czy trudności mowy. Badania krwi osób, które piły zbyt dużo wody wykazały objawy ostrej hiponatremii, wywołanej przez niski poziom sodu. Pojawienie się hiponatremii może mieć fatalne skutki neurologiczne – drgawki, śpiączkę a nawet śmierć (nawet w 17,9 % przypadków), dlatego z zasadą o piciu dużej ilości płynów podczas choroby warto uważać i nie przesadzać, aby nie zaburzyć poziomu elektrolitów w organizmie.

Utrata kośćca może być powiązana z chorobą Alzheimeraalzhaimer-a-utrata-kosci

Mniej niż 5 % przypadków choroby Alzheimera ma wyraźną przyczynę genetyczną, dlatego też trudno przewidzieć kiedy może rozwinąć się to wyniszczające zaburzenie funkcjonowania mózgu. Naukowcy odkryli ostatnio związek pomiędzy początkową utratą kośćca i występowaniem choroby Alzheimera.

Przed laty odkryto zaburzenia białek, które tworzą się w mózgu u osób cierpiących na Alzheimera, ale jak ukazują badania, zmiany te dotyczą również kośćca, wpływając na jego zanik. Jak wynika z analiz, nawet 5 milionów osób na świecie zmaga się z tą chorobą, która należy do jednej z trzech najczęstszych przyczyn śmierci tuż za chorobami serca i nowotworami. Związana z chorobą Alzheimera zmniejszona gęstość mineralna – także w kośćcu może prowadzić do osteoporozy, która znacznie częściej dotyka pacjentów chorych na to zaburzenie. Często też to problemy z kośćcem są jedną z pierwszych widocznych oznak demencji, ale mechanizmy je łączące są niejasne. Badania na myszach wykazały, że pierwsze zmiany w komórkach mózgu powodowane przez Alzheimera pojawiają się w pniu mózgu zwanym jądrem grzbietowym szwu, który to odpowiada na za regulację struktury układu kostnego. Odkrycie to daje zatem do zrozumienia, że pierwszymi fizycznymi oznakami demencji mogą być właśnie problemy kostne, dlatego warto zadbać o profilaktykę.

witamina-d-a-stwardnienie-rozsianeCzy poziom witaminy D w momencie narodzin może mieć związek ze stwardnieniem rozsianym?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieprzewidywalną i dotyka nawet 2,3 miliona osób na świecie. Chociaż nadal nie udało się odkryć lekarstwa na nie, naukowcy nadal szukają rozwiązań pomocnych w leczeniu i zapobieganiu chorobie. Ostatnie badania sugerują, że spożywanie podczas ciąży witaminy D, może zmniejszyć ryzyko pojawienia się stwardnienia rozsianego u dziecka.

Niższe poziomy witaminy D u noworodków, mogą mieć zatem związek z pojawieniem się stwardnienia rozsianego w przyszłym życiu. Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która zatrzymuje przepływ informacji w mózgu, jak również pomiędzy mózgiem i resztą ciała. Naukowcy z Danii na podstawie przeprowadzonych badań dowiedli, że u noworodków z wyższym poziomem witaminy D, ryzyko pojawienia się stwardnienia rozsianego zmniejszało się nawet o 47%. Wyniki badań nie są jeszcze pełne, ale zdają się potwierdzać ochronne właściwości witaminy D. Ważne zatem staje się uzupełnianie niedoborów witaminy u kobiet w ciąży, gdyż może być ono kluczowe dla zdrowia dzieci.

news-05-12-16

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowotne aktualności tygodnia 05.12.2016

  1. Źródła wiadomości zdrowotnych:
    1. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-12/aafc-aia112916.php
    2. http://casereports.bmj.com/content/2016/bcr-2016-216882.full#ref-8
    3. http://content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad160658
    4. http://www.neurology.org/content/early/2016/11/30/WNL.0000000000003454

Dodaj komentarz