Zdrowotne aktualności tygodnia 03.10.2016


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Najnowsze zdrowotne aktualności ze świata:

zdrowotne aktualnosci baner

Ćwiczenia nie obniżają ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsianecwiczenia-nie-obnizaja-ryzyka-zachorowania-na-stwardnienie-rozsiane

Niektóre teorie badawcze, mówią, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego. Nowa analiza, daje jednak do zrozumienia, że ćwiczenia nie stanowią środka zapobiegawczego dla tej choroby.

Jak wynika z badań, nawet 2,3 miliona ludzi na świecie dotkniętych jest stwardnieniem rozsianym – chorobą, która wpływa na mózg oraz rdzeń kręgowy. Schorzenie objawia się trudnościami w poruszaniu kończynami, zaburzeniami widzenia, a także problemami z równowagą i czuciem. Chociaż nie ma lekarstwa na stwardnienie rozsiane, naukowcy wykazali, że u osób z łagodną do umiarkowanej niepełnosprawności, ruch może zmniejszać zagrożenie niektórymi objawami, zwiększając siłę mięśni i wydolność tlenową, a także poprawiając samopoczucie. Niestety jak wynika z najnowszych odkryć, aktywność fizyczna niekoniecznie pomoże opóźnić postęp choroby.

Badanie przeprowadzone na 193.000 kobiet, u których wykryto stwardnienie rozsiane, wykazało, że ich aktywność przed i jak i po diagnozie, nie wpłynęła w żaden sposób na postęp choroby. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność na dłużej niemniej, nie chroni przed ryzykiem wystąpienia choroby.

poranne-mdlosci-zmniejszaja-ryzyko-utraty-ciazyPoranne mdłości zmniejszają ryzyko utraty ciąży

Jak wnika z najnowszych analiz, poranne mdłości, okazują się mieć działanie ochronne na dziecko w łonie matki. Mimo ich nieprzyjemnego charakteru, wydają się one być pozytywnym składnikiem zdrowej ciąży.

Poranne nudności – bardzo powszechna oznaka wczesnej ciąży, to jak wynika z odkrycia dobry symptom! Przyczyna porannych problemów (często występujących także w ciągu dnia) wynika z wahań estrogenu, progesteronu i ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Jak mówią teorie, są one również swoistym mechanizmem obronnym, który zniechęca kobiety do spożywania pokarmów mogących stanowić zagrożenie dla płodu, w okresie największej wrażliwości na toksyny. Zespół badaczy zweryfikował związek porannych nudności z utrzymaniem zdrowej ciąży, badając grupę 797 kobiet w ciąży. W sumie 188 ciąż zakończyło się stratą, ponad 57% kobiet zgłosiło poranne mdłości, a 26,6% doświadczyło nudności i wymiotów. Analiza danych wykazała, że 50-75% kobiet doświadczających porannych nudności były mniej narażone na utratę ciąży, w porównaniu do kobiet, które nie odczuwały żadnych objawów. Jedno jest pewne – nudności to oznaka zdrowej ciąży!

Miód Manuka może pomóc zapobiegać infekcjom dróg moczowychmiod-manuka-moze-zapobiegac-infekcjom-drog-moczowych

Miód Manuka słynie ze swoich licznych właściwości, w tym w szczególności tych antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Nowe badania dostarczyły kolejnych dowodów, na jego doskonałe działanie, gdyż jak się okazuje, może on powstrzymywać rozwój biofilmów bakteryjnych – grup mikroorganizmów, które mogą przywierać do powierzchni ułatwiając przenoszenie infekcji.

Na podstawie tego odkrycia, naukowcy wykazują, iż miód Manuka może pomagać w zakażeniach dróg moczowych. Badania miodu, wykazały jego zdolność do unieszkodliwiania Escherichia coli, Proteus mirabilis i innych bakterii odpowiedzialnych za zakażenia układu moczowego, które mogą pojawiać się pod długotrwałym stosowaniu cewnika. Testy wykazały, że bakterie traciły swoją „lepkość” nawet o 77%, przy zastosowaniu miodu Manuka (inne miody wykazywały tę zdolność do 35%). Na razie badania oparte są jedynie na testach laboratoryjnych, ale być może w przyszłości pomogą one zapobiegać infekcjom u chorych.

dieta-bogata-w-cynk-zwieksza-ryzyko-infekcji-jelitDieta bogata w cynk zwiększa ryzyko infekcji jelit

Dieta zawierająca wysokie stężenie cynku może zwiększać ryzyko zakażenia Clostridium difficile – gatunku drobnoustrojów, które powodują rzekomobłoniastego zapalenia jelit, szczególnie u osób, które przyjmują antybiotyki.

Naukowcy twierdzą, że osoby z wysokim ryzykiem zakażenia C. difficile, powinny zachować wyjątkową ostrożność stosując suplementy z cynkiem i dietę bogatą w produkty z dużą zawartością tego składnika. Jego duże ilości zmieniają mikroflorę jelit, przez co staje się ona podatniejsza na infekcje. C. difficile stanowi niezwykle groźny typ drobnoustrojów, gdyż mogą doprowadzić nawet do śmierci na skutek zakażenia. Cynk, pomimo że jest ważnym minerałem śladowym, pozytywnie wpływającym na układ odpornościowy, wzrost i podział komórek orazgojenie się ran, w nadmiarze może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych.

Badanie na myszach, wykazało, że nadmiar cynku w diecie zmienia strukturę mikrobiomu, w sposób, który zwiększa podatność na C. difficile, umożliwiając zwiększoną replikację organizmu i zwiększoną aktywność toksyn.

wiadomosci-03-10

To wszystko w Zdrowotne Aktualności w tym tygodniu. Zaglądnij do nas za tydzień i dowiedz się co nowego w świecie.

Zdrowotne aktualności – źródła:

  1. http://www.neurology.org/content/early/2016/09/28/WNL.0000000000003260
  2. http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/morning-sickness-nausea.aspx
  3. http://jcp.bmj.com/content/early/2016/08/26/jclinpath-2015-203546
  4. http://www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.4174.html
Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz