Zdrowe życie seksualne może zwiększyć zadowolenie z pracy zawodowej


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zdrowe życie seksualne może zwiększyć zadowolenie z pracy zawodowej

Jak wynika z zeszłorocznych sondaży, nawet 50% osób pracujących zawodowo w Stanach Zjednoczonych nie jest zadowolonych ze swojej pracy. Nowe badania sugerują jednak, że istnieje zaskakujący sposób na zwiększenie zadowolenia z pracy, a jest nim utrzymywanie zdrowego życia seksualnego.

Zdrowe życie seksualne może zwiększać satysfakcję i zaangażowanie w pracy

Naukowcy odkryli, że dorośli, którzy prowadzą bardziej aktywne życie seksualne są mniej skłonni do zgłaszania mniejszej satysfakcji i zaangażowania w pracy zawodowej. Keith Leavitt – profesor z College of Business na Oregon State University, wraz z kolegami opublikował to odkrycie w czasopiśmie Journal of Management.

Za sprawą seksu, w naszym organizmie uwalniana jest dopamina – neuroprzekaźnik, który związany jest z odczuwaniem przyjemności i satysfakcji w naszym mózgu. Seks stymuluje także uwalnianie „hormonu miłości” jakim jest oksytocyna, która odgrywa ważną rolę w pobudzeniu seksualnym i tworzeniu więzi społecznych.

Wszystkie te elementy wydają się potwierdzać fakt, że seks może poprawiać nastrój i samopoczucie psychiczne, stąd w swoim badaniu, naukowcy postanowili sprawdzić jak wpływa on na nastrój i zachowanie w miejscu pracy.

Naukowcy w swoim badaniu zweryfikowali 159 osób będących w związkach małżeńskich. Dwa razy na dobę przez okres dwóch tygodni uczestnicy badania wypełniali krótkie ankiety, w których proszono ich o udzieleni informacji na temat ich zaangażowania seksualnego w domu, oraz ich zachowania w pracy dzień po stosunku seksualnym.

Jak wiadomo, seks daje korzyści społeczne, emocjonalne i fizjologiczne, a wyniki testów wykazały jednoznacznie, że zaangażowanie seksualne wiązało się z bardziej pozytywnym nastrojem kolejnego dnia. Uczestnicy zgłosili lepsze samopoczucie, które wiązało się z seksem poprzedniego dnia, a dodatkowo czuli oni większą satysfakcję z pracy i znacznie bardziej angażowali się w swoje obowiązki w trakcie pracy.

Ustalenia te powstały po uwzględnieniu również innych czynników, które mogły mieć wpływ na nastrój w tym ogólnej satysfakcji z życia czy jakości snu. Jak dodają naukowcy, seks powinien być jednym z ważniejszych aspektów naszego życia, gdyż za jego sprawą mamy wyraźnie lepsze samopoczucie i zwyczajnie, jesteśmy szczęśliwsi.

Utrzymanie zdrowego związku, w którym istnieje zdrowe życie seksualne pomaga każdemu z nas czerpać większe zadowolenie z wykonywanej pracy, a dodatkowo pozwala zwiększyć zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych. Te pozytywne elementy niosą zatem korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom w których pracują.

Wyniki badania zdają się jednak wykazywać pewien negatywny aspekt w konflikcie między pracą a domem. Osoby, które przynosiły pracę do domu, zmniejszały prawdopodobieństwo uprawiania seksu. Ta sytuacja z kolei może prowadzić do gorszej wydajności w miejscu pracy. Dodatkowo zauważono, że powszechne stosowanie smartfonów i innych urządzeń sprawia, że kontakty w pracy toczą się w świecie wirtualnym poprzez emaile i inne, zwiększając zapotrzebowanie na pracę poza godzinami pracy.

Technologie stają się pokusą, która sprawia, że zapominamy o tym co najważniejsze, dlatego czasami warto się odłączyć, a najlepiej po godzinach pracy zupełnie odciąć się od niej, i poświęcić ten czas na pielęgnację związku i życia seksualnego – wyjdzie to wszystkim (także pracodawcom) na dobre!

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Zdrowe życie seksualne może zwiększyć zadowolenie z pracy zawodowej

Dodaj komentarz