Minerały


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Co to są minerały?

kobieta_labolatoriumCo to są minerały i dlaczego są one takie ważne? Mineralne składniki odżywcze to pierwiastki chemiczne niezbędne do poprawnego działania ludzkiego organizmu. Są one dostarczane z jedzenia oraz mogą być podzielone na 2 kategorie. Pierwszą z nich są makroelementy (makrominerały) składające się z 7 pierwiastków chemicznych, natomiast druga kategoria to mikroelementy (mikrominerały), które zawierają 9 pierwiastków chemicznych. Zarówno niedobór jak i nadmiar mineralnych składników odżywczych prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Mikro i makroelementy

Minerały dzielą się na dwie główne kategorie:

  • Makroelementy (makrominerały) ? w porównaniu do mikrominerałów, muszą być one dostarczane w większych ilościach. Należą do nich wapń, fosfor, potas, siarka, sód, chlor oraz magnez.
  • Mikroelementy (mikrominerały lub pierwiastki śladowe) ? często lekceważone ze względu na swoje nazewnictwo, które wnika z mniejszego zapotrzebowaniem organizmu. Mimo to, są one tak samo ważne jak makrominerały. W ich skład wchodzą żelazo, kobalt, miedź, cynk, mangan, molibden, jod, brom oraz selen.

Rola minerałów

owoce_lekiCo to są minerały i jakie jest ich zastosowanie? Te pierwiastki chemiczne regulują wiele wewnętrznych procesów. Na przykład, wapń wzmacnia kości i uzębienie, a potas jest odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego poziomu wody w organizmie. Co więcej, żelazo jest jednym z elementów czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen po całym ciele, natomiast niektóre minerały, takie jak fosfor, są obecne w każdej komórce człowieka. Pewne mineralne składniki odżywcze, np. miedź czy jod, regulują również metabolizm.

Na ogół, dobrze dobrana dieta będzie dostarczała wszystkich niezbędnych minerałów. A zatem dowolne odstępstwa od normy mogą być łatwo skorygowane za pomocą zmiany nawyków żywieniowych, których zmiana jest bezpieczniejsza niż suplementacja.

Przykładowe choroby związane z minerałami

co to są minerałyZarówno niedobór jak i nadmiar pewnych mineralnych składników odżywczych może skutkować poważnymi dolegliwościami. Jednak w większości przypadków, objawy chorób tego rodzaju są niecharakterystyczne. Nadmiar dowolnego minerału może objawiać się np. osłabieniem mięśniowym, ogólnym dyskomfortem, odwodnieniem lub zmęczeniem. Z drugiej strony, niedobór może cechować się zwiększonym ciśnieniem krwi, skurczami mięśniowymi, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego lub bólem głowy. Najpopularniejsze choroby związane z minerałami znajdują się w poniższej tabeli.

Powiązany minerał Nadwyżka Niedobór
Wapń Hiperkalcemia Hipokalcemia
Potas Hiperkaliemia Hipokaliemia
Magnez Hipomagnezemia Hipermagnezemia
Sód Hiponatremia Hipernatremia
Żelazo Niedokrwistość Hemochromatoza

Źródła minerałów

Mineralne składniki odżywcze można znaleźć w różnych odmianach żywności. Potencjalne źródła minerałów są praktycznie nieskończone. Produkty o dużej zawartości minerałów to:

  • Sól stołowa ? bogata w sód oraz chlor.
  • Pomidory ? zawierają one potas, magnez oraz żelazo.
  • Jaja ? można w nich znaleźć wapń, cynk oraz jod.
  • Ryby ? bogate w fosfor, selen oraz wapń.
  • Szpinak ? który jest przypuszczalnie najlepszym źródłem, ponieważ zawiera potas, sód, magnez, cynk, żelazo oraz miedź.

Co więcej, producenci mogą dowolnie wzbogacać swoje produkty w minerały, a na rynku dostępne są różne rodzaje suplementów. Suplementy diety mogą zawierać jeden minerał lub wiele minerałów wraz z dodatkową zawartością zalecanych witamin. Pewne mineralne składniki odżywcze często współpracują z witaminami, a zatem utrzymywanie odpowiedniej ilości tych dwóch składników jest bardzo ważnym elementem odżywiania.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz