Czy stres wpływa na poziom cholesterolu we krwi?


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Stres wpływa na wiele aspektów naszego życia i zdrowia. Jak wynika z najnowszych obserwacji i licznych przeprowadzonych wcześniej badań, istnieje silny związek pomiędzy stresującym trybem życia, a wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

jak-stres-wplywa-na-poziom-cholesteroluW jednym z badań przeprowadzonych w 2013 roku, stwierdzono zależność długotrwałego narażenia na stres w pracy oraz wysokiego poziomu cholesterolu. W badaniu tym zastosowano kwestionariusz do oceny stresu pracy i stylu życia 91,593 pracowników, którzy przechodzili okresowe badania kontrolne.

Autorzy badania na podstawie wyników, twierdzą, że przewlekły stres wpływa często na podwyższenie poziomu kortyzolu – hormonu wzrostu, który w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości. Może on również powodować nagromadzenie tkanki tłuszczowej wokół żołądka, a także zwiększać apetyt.

Inne badanie z kolei, które zostało przeprowadzone na grupie 2850 ochotników, sugeruje, że osoby z ciężkimi zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, mogą mieć podwyższony poziom lipidów (grupa związków chemicznych do której zaliczamy cholesterol)Zaburzenia lękowe i częściej cierpią na otyłość. Sytuacja ta przyczynia się do powstawania stanów zapalnych oraz licznych problemów z sercem i układem krążenia na skutek skoków ciśnienia krwi, powodowanymi reaktywnością układu krążenia w odpowiedzi na sytuacje stresogenne. Podobny wpływ ma na nas palenie papierosów.

Kontrola nad stresem to indywidualna kwestia każdego z nas. Zależna jest ona od czynników stresogennych, które wpływają na określoną osobę i jej reakcje pojawiające się w danej sytuacji. Duży wpływ na następstwa stresu mają również nasze wcześniejsze doświadczenia.

Nasz organizm w reakcji na stres działa natychmiastowo:

  • wzrasta tętno i przyspiesza oddech,
  • podnosi się ciśnienie krwi,
  • uwalniane są hormony adrenalina i noradrenaliny,
  • zwiększa się częstotliwość pracy serca, a to z kolei uwalnia glukozę do mięśni i kości,
  • dla dodania energii wykorzystywane są również kwasy tłuszczowe, przez co poziom cholesterolu może wzrastać.probka_badania

Cholesterol podwyższony pod wpływem stresu może wywoływać zmiany na ściankach tętnic, przez co stają się one mniej elastyczne i mniej zdolne do otwierania w sytuacjach stresowych.

Niestety podwyższony na skutek stresu poziom cholesterolu we krwi, nie jest zależny od tego jaki prowadzimy tryb życia oraz jaką mamy dietę. Najlepszym rozwiązaniem w zapobieganiu negatywnym efektom stresu, jest zatem zdrowy styl życia, aktywność fizyczna i unikanie stresu gdy tylko się da. Pomocne mogą być liczne techniki relaksacyjne, które w sytuacjach kryzysowych mogą zmniejszyć negatywne skutki nagromadzenia cholesterolu we krwi.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz