Stany zapalne organizmu utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Stany zapalne organizmu utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn wykazali na podstawie badań na myszach, iż nadmiar kilogramów można eliminować poprzez przekształcanie niechcianych – białych komórek tłuszczowych w brązowe komórki, które wspomagają odchudzanie. Podejście to jest o tyle ciekawe, że może być wykorzystane w walce z otyłością. W niedawnym badaniu, naukowcy odkryli kolejną ciekawą zależność, mianowicie, iż stany zapalne występujące często u osób z nadwagą, mogą blokować powyższe przekształcenia w komórkach tłuszczowych, co utrudnia gubienie wagi. Czy zatem rozwiązaniem dla uzyskania efektywniejszego gubienia kilogramów może być walka ze stanami zapalnymi?

Wizja ta wydaje się być kusząca – jeżeli możliwe jest zmniejszanie tkanki tłuszczowej poprzez składniki aktywne zapobiegające stanom zapalnym, możliwe będzie również zapobieganie rozległym konsekwencjom jakie niesie otyłość. Może to oznaczać, że łatwiejsze będzie leczenie, a nawet zapobieganie schorzeniom stawów,cukrzycy czy chorobom sercowo-naczyniowym.

Zespół naukowców z Instytutu Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu z Bonn podczas badań na gryzoniach wykazał, że wyróżnić można różne problemy, które utrudniają konwersje białych komórek tłuszczowych w pożądane, brązowe komórki tłuszczowe. Brązowe komórki, posiadają bardzo dużą liczbę mitochondriów – zdolnych do efektywnego spalania białego tłuszczu, przekształcając go w energię cieplną. Gdy podczas testów, u myszy, liczba brązowych komórek wzrastała, zaczynały one znacząco tracić na wadze. Tzw. ścieżka sygnału cyklicznego guanozyno-monofosforanu (cGMP) zdaje się odgrywać bardzo ważną rolę w tej przemianie tłuszczowej, gdyż brązowe komórki tłuszczowe zależne są od cGMP. Badacze wykazali w licznych testach na gryzoniach, że ten powszechnie dostępny składnik – np. w leku na nadciśnienie płucne, może okazać się dobrym sposobem, na jednoczesne zmniejszanie liczby białych komórek tłuszczowych, poprzez zwiększenie spalania tłuszczu i przekształcanie go w zdrowy, brązowy tłuszcz.

Ten sposób, wydaje się być zatem jedną z możliwości skutecznego leczenia wzrastającej ilości osób otyłych na całym świecie, a tym samym może pomóc zapobiegać licznym komplikacjom związanym z nadwagą. Naukowcy podczas badania, utrzymywali myszy na diecie wysokokalorycznej i badali ich tkankę tłuszczową. Pomimo, że nie wystąpiły u gryzoni żadne stany zapalne, ani też nie została zaburzona sygnalizacja cGMP w tkance tłuszczowej podskórnej, w głębszych warstwach tkanki tłuszczowej, poprzez zwiększenie masy ciała, pojawiły się rozległe stany zapalne, a spalanie tłuszczu za sprawą zaburzeń cGMP stało się znacząco spowolnione.

Pojawia się tutaj zatem dodatkowy problem – otyłość brzuszna jest znacznie bardziej niebezpieczna niż podskórna tkanka tłuszczowa, ponieważ powoduje stany zapalne i może być przyczyną licznych chorób, w tym tych sercowo-naczyniowych. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bonn, związane jest to z zaburzeniem cGMP, które zablokowane przez stany zapalne, utrudnia spalanie tłuszczu.

Znajdujące się w ciele człowieka pokłady tłuszczu podskórnego oraz tego znajdującego się na brzuchu, przebadano także w Uniwersyteckim Szpitalu Lipska i Karolinska Institutet w Sztokholmie (Szwecja), uwzględniając już nie tylko zmiany zachodzące u gryzoni, ale także u ludzi. Chociaż do znalezienia skutecznej metody leczenia otyłości u ludzi nadal potrzebne są liczne badania, wyniki powyższe dają kierunek dalszym testom, które mogłyby umożliwić znalezienie rozwiązania w coraz poważniejszym problemie z otyłością na świecie.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Stany zapalne organizmu utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej

Dodaj komentarz