Sok z buraka spożywany przed treningiem zwiększa wydajność mózgu


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Sok z buraka spożywany przed treningiem zwiększa wydajność mózgu

Wiele przeprowadzonych do tej pory badań potwierdza, że regularna aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Zależność ta zauważalna jest szczególnie zwłaszcza u osób starszych, które wraz z wiekiem cierpią na osłabienie funkcji mózgowych. Jak wynika z najnowszych badań, możliwe jest wzmocnienie efektów treningowych na nasz mózg poprzez spożywanie soku z buraka przed podjęciem się aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

Naukowcy badający tę ciekawą zależność, sugerują, że picie soku z buraka może pomóc poprawić pracę mózgu szczególnie u starszych osób, niemniej spożywanie go wcześniej, wspomaga mózg na przyszłość.

Jak wynika z odkrycia naukowców, osoby starsze, które spożywają sok z buraka przed przystąpieniem do umiarkowanie intensywnego treningu, wykazują lepszą łączność w regionach mózgu związaną z funkcjami motorycznymi, w porównaniu do osób, które nie piją soku z buraka przed ćwiczeniami.

Zespół badawczy z Wydziału Zdrowia i Ćwiczeń na Wake Forest University w Winston-Salem, w stanie Karolina Północna z W. Jack Rejeski na czele, zauważa, że zwiększona łączność mózgowa wśród dorosłych, którzy piją sok z buraka, jest porównywalna z łącznością, jaką da się zauważyć u osób znacznie młodszych.

Buraki są roślinami korzeniowymi, które znane są ze swoich rozmaitych właściwości i szerokiego zastosowania. Swoją popularność zyskały one za sprawą potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym zdolności do obniżania ciśnienia krwi i zwiększania wydajności podczas wysiłku fizycznego. Ich rubinowy sok zachwyca smakiem i stanowi cenne źródło witamin, minerałów i antyoksydantów.

Wiele korzyści związanych ze spożywaniem buraków, przypisywanych jest wysokiej zawartości azotanów. Po spożyciu przekształcają się one bowiem w tlenek azotu, co jak wykazały badania, pozwala obniżać ciśnienie krwi i zwiększa przepływ krwi do mózgu.

Wiele wcześniejszych badań wskazywało, że ćwiczenia mają doskonały wpływ na nasz mózg, dlatego w swoich testach naukowych Rejeski wraz z zespołem, postanowił zbadać, czy sok z buraka może zwiększyć korzyści związane z aktywnością fizyczną.

Sok z buraków wzmacnia korę mózgową

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Zdrowia i Ćwiczeń na Wake Forest University w Winston-Salem, w stanie Karolina Północna, obejmowało 26 uczestników w wieku od 55 roku życia wzwyż, który cierpieli z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Żaden z uczestników nie ćwiczył regularnie, a większość z nich spożywała do dwóch różnych rodzajów leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.

Każdy z uczestników testów musiał wziąć udział w 50 minutowych umiarkowanie intensywnych ćwiczeniach na bieżni trzy razy w tygodniu przez okres 6 tygodni. Na godzinę przed sesją treningową, jedna z grup uczestników spożywało sok z buraków z zawartością 560 miligramów azotanów, podczas gdy pozostali, pili napój placebo o niskiej zawartości azotanów.

Po sześciu tygodniach, badacze zbadali funkcjonowanie mózgu poszczególnych uczestników przy użyciu MRI.

Jak wykazały testy, osoby, którym podawano sok z buraka przed ćwiczeniami, miały wzmocnioną strukturalnie korę mózgową ? w szczególności region, pomagający kontrolować motorykę i ruchy ciała, w przeciwieństwie do osób spożywających placebo, u których nie wykazano żadnych różnic.

Co ciekawe, osoby, które stosowały jedynie suplement z soku z buraka, również wykazały większą łączność pomiędzy regionami mózgu, w szczególności odpowiedzialnymi za funkcje poznawcze, emocje i im podobne. Jak zauważają naukowcy prowadzący badania, taka aktywność połączeń mózgowych, zazwyczaj widoczna jest na podobnym poziomie u osób znacznie młodszych.

Kora mózgowa podczas ćwiczeń odbiera i przetwarza sygnały z mięśni, a sok z buraka wzmacnia to działanie poprzez przekształcanie azotanów w tlenek azotu, dostarczając więcej tlenu do mózgu.

Tlenek azotu to potężna cząsteczka, która pozwala obszarom niedotlenionym lub potrzebującym tlenu zyskać dodatkową dawkę tego niezwykle cennego składnika, a mózg należy do rejonów naszego organizmu najbardziej go potrzebujących.

Jak mówią naukowcy, konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze wielu dodatkowych badań w tej tematyce, niemniej jak wynika już wykonanych testów, to co spożywamy na co dzień, ma niezwykle istotny wpływ na nasze zdrowie w przyszłości. Spożywanie soku z buraków może odegrać zatem niezwykle ważną rolę dla naszego zdrowia i mobilności mózgu na starość.

Wiele badań podkreślających korzystny wpływ treningu na nasz mózg, zwłaszcza u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, może zostać zmodyfikowanych o element związany ze spożywaniem soku z buraka. Zwiększona łączność w mózgu jaką można zyskać za sprawą tego rubinowego warzywa, pozwala skutecznie odmłodzić działanie mózgu, skutecznie zapobiegając osłabieniu jego ważnych funkcji.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz