Siedzący tryb życia równie groźny jak palenie?


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Siedzący tryb życia równie niebezpieczny jak palenie tytoniu?

siedzacy tryb zyciaPalenie tytoniu jest jedną z wiodących przyczyn powstawania nowotworów na świecie. Owy niezdrowy nałóg odpowiedzialny jest za miliony zgonów każdego roku oraz powszechnie uznawany za szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Jednakże prawie jedna trzecia osób dorosłych narażona jest na równie niebezpieczne konsekwencje powstałe w wyniku braku aktywności fizycznej. Staje się to coraz poważniejszym problem ludzkości, bowiem liczba zgonów spowodowanych siedzącym trybem życia jest porównywalna z liczbą ofiar palenia tytoniu. Niektórzy naukowcy porównują ten stan rzeczy do pandemii, biorąc pod uwagę szybką popularyzację takiego trybu życia na świecie.

Plan dietetycznyTe zaskakujące statystyki zostały opublikowane przez czasopismo Lancet w ich autorskim raporcie, który przygotowany został w 2012 roku z myślą o Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Londynie. Obecnie, brak aktywności fizycznej odpowiedzialny jest za ponad 5 milionów zgonów każdego roku. Co gorsza, w przeciągu najbliższych dekad liczba ta będzie się stale powiększać. W związku z tym, specjaliści z dziedziny medycyny zalecają przede wszystkim zmianę punktu widzenia. Należy zdecydowanie podkreślać konsekwencje związane z brakiem ruchu, zamiast skupiać się włącznie na korzyściach płynących z regularnych ćwiczeń. Co więcej, miejscowe władze również powinny zadbać o bezpieczne, łatwo dostępne oraz niedrogie sposoby uprawiania sportu.

Oczywiście każdy może zadbać o swoją aktywność fizyczną indywidualnie. Minimalna dawka ruchu dla przeciętnej dorosłej osoby to około 2,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń w ciągu 7 dni. Najpopularniejsze sposoby aktywności to:

  • Spacer
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Wchodzenie po schodach
  • Sporty drużynowe, takie jak piłka nożna lub siatkowa

Oprócz powyższych przykładów, należy również pamiętać o prostych codziennych czynnościach. Prace ogrodowe, mycie samochodu, grabienie liści lub zamiatanie podjazdu wykonywane regularnie, mogą być nie tylko relaksujące, lecz jednocześnie korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.

stetoscopMimo że statystyczna aktywność fizyczna na jedną osobę może się różnić w zależności od metody obliczania w danym kraju, specjaliści pozostają zgodni. Siedzący tryb życia występuję szczególnie wśród obywateli krajów rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja. Jednakże trudno jest wskazać konkretne źródło owego podziału, ponieważ wyróżnia się wiele potencjalnych przyczyn. Co ciekawe, czynniki takie jak przestępczość również mogą obniżać średnią aktywność obywateli, ponieważ skutecznie zniechęcają do korzystania z lokalnego parku lub infrastruktury rowerowej, w obawie o możliwy akt przemocy.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz