Regularne ćwiczenia sposobem na przeciwdziałanie nawrotom nowotworu piersi


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Regularne ćwiczenia sposobem na przeciwdziałanie nawrotom nowotworu piersi

Rak piersi to nowotwór w którym wskaźnik przeżycia jest znacznie wyższy niż w przypadku innych form choroby, ale obarczony jest on ryzykiem nawrotu. Jak wynika z najnowszych badań, istnieje spora szansa na skuteczne zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby nowotworowej piersi. Nowe badania zalecają regularne ćwiczenia i kontrolę masy ciała, gdyż wybór zdrowego stylu życia jest kluczem do przeciwdziałania nawrotom choroby.

Zdecydowana większość przypadków raka piersi zostaje rozpoznana we wczesnym stadium, co daje bardzo dużą szansę na skuteczną terapię i przeżycie. Ponad 90% chorych na nowotwór kobiet, to przypadki zdiagnozowania raka piersi na wczesnym etapie, a wskaźnik przeżycia przez co najmniej 10 lat szacuje się obecnie na ponad 83%.

Niestety w niektórych przypadkach, nowotwór powraca w formie podobnej lub bardziej agresywnej niż dotychczas. Badania wskazują, że nawet u 30% kobiet u których zdiagnozowano nowotwór piersi, choroba pojawia się ponownie po jakimś czasie w postaci przerzutów.

Nowe badania wykazują, że niektóre czynniki związane ze stylem życia, pozwalają przeciwdziałać nawrotom raka piersi.

Badanie to zostało przeprowadzone przez dr Ellen Warner z Sunnybrook Health Sciences Centre w Kanadzie, we współpracy z dr Julią Hamer. Badanie naukowe zostało oparte na metaanalizie 67 artykułów, które związane są z kilkoma wyborami związanymi ze stylem życia, w tym między innymi regularnymi ćwiczeniami, kontrolą masy ciała, wzorcami żywieniowymi, paleniem tytoniu, czy też spożywaniem alkoholu. Przegląd badań pozwolił zauważyć wpływ zmian dokonywanych w stylu życia na szanse nawrotu choroby nowotworowej.

Wśród najważniejszych aspektów wspomagających przeciwdziałanie nawrotom raka piersi okazały się regularne ćwiczenia i kontrola wagi ciała. Te dwie najważniejsze zmiany w stylu życia stały się w wielu przypadkach skuteczną metodą zapobiegawczą. Pamiętać jednak należy, iż nie mogą być one traktowane jako panaceum na raka piersi w każdym przypadku. Niektóre postaci nowotworu piersi są szczególnie agresywne, i niestety mogą powrócić nawet pomimo największych starań i dokonanych zmianach w stylu życia.

Co istotne, pacjenci nie powinni myśleć, iż w przypadku pojawienia się nawrotu choroby, ich starania okazały się niewystarczające. Pomimo zmian i nawrotu choroby, pacjenci nie mogą czuć się winni.

Pomiędzy czynnikami cywilizacyjnymi, regularne ćwiczenia i unikanie nadmiernego przybierania na wadze, wydają się być najskuteczniejszymi sposobami, które pomagają zwiększyć szanse na zdrowie. Te dwa podstawowe elementy wspomagają leczenie nowotworu. Już 10% przyrost masy ciała po zdiagnozowaniu raka piersi zwiększa ryzyko śmierci, dlatego warto dbać o ten aspekt, gdyż paradoksalnie może ocalić on życie.

Kobiety z nadwagą i otyłością zmniejszają swoje szanse w leczeniu raka piersi. Natomiast kobiety, które ćwiczą umiarkowanie – około 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu lub przez 75 minut tygodniowo trenują intensywnie – znacząco zmniejszają ryzyko nawrotu choroby i przedwczesnej śmierci.

Sama dieta nie wydaje się mieć zbyt dużego wpływu na nawroty raka piesi. Nie ma bowiem szczególnych typów wzorców odżywiania, które mogłyby zmniejszać ryzyko pojawienia się choroby ponownie. Autorzy badania dodają jednak, że np. spożycie soi wcale nie jest szkodliwe, a wręcz przeciwnie – zastępując soją produkty mięsne, można wspomóc utrzymanie zdrowej masy ciała.

Witaminy, alkohol i palenie papierosów a ryzyko nawrotu nowotworu piersi.

W kwestii suplementacji witaminowej, wiele wskazuje na to, że nie ma silnych powiązań pomiędzy nimi a występowaniem nowotworu piersi. Metaanalizy co prawda wykazały, że osoby dostarczające organizmowi optymalnych dawek witaminy C, mogą zmniejszyć śmiertelność nawet w 15%, ale temat ten wymaga jeszcze bardziej szczegółowych badań.

Spożycie witaminy D z kolei, może być pomocne w utrzymaniu wytrzymałości kości i ich gęstości, szczególnie u osób, które odbywały chemioterapię i poddawane były terapiom hormonalnym, gdyż te metody zmniejszają gęstość kości.

Autorzy badań zdecydowanie odradzają palenie papierosów, gdyż bez względu na jego powiązania z nowotworami, samo w sobie zwiększa ono ryzyko przedwczesnej śmierci. W temacie picia alkoholu, naukowcy twierdzą, że ograniczenie ich spożycia do jednego lub mniej porcji dziennie, może być pomocne w zmniejszeniu ryzyka nawrotu raka piersi.

Pozytywne zmiany w stylu życia, są nie tylko dobrym sposobem na zadbanie o zdrowie ciała, ale wpływają one również na aspekty psychologiczne. Promowanie ćwiczeń, dbałość o zdrową masę ciała, zdrowa dieta, porzucenie nałogów palenia i picia alkoholu, dla każdego stanowią szansę na zdrowsze i dłuższe życie. Autorzy badania podkreślają jednak, że znaczenie konwencjonalnej terapii przeciwnowotworowej jest również ważne jak pozytywne zmiany w stylu życia. Nie można zatem zastąpić właściwego leczenia samymi ćwiczeniami i kontrolowaniem wagi ciała.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Regularne ćwiczenia sposobem na przeciwdziałanie nawrotom nowotworu piersi

Dodaj komentarz