Posiadanie dzieci może wpływać na długość naszego życia?


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Posiadanie dzieci może wpływać na długość naszego życia?

Bezsenne noce i stres, który nierzadko towarzyszy rodzicom, być może nie brzmi jak sposób na dłuższe życie, ale jak wynika z najnowszych badań, posiadanie dzieci może dodać lat życiu rodziców.

Zespół badaczy z Instytutu Karolinska w Szwecji stwierdził ostatnio, że osoby posiadające dzieci, mogą żyć nawet do dwóch lat dłużej w porównaniu z osobami bezdzietnymi. Naukowcy mówią, że już wcześniejsze badania zdawały się potwierdzać tę tezę, jednak nie określiły one żadnych konkretnych przyczyn tej ciekawej zależności.

Niewielkie badania przeprowadzone celem weryfikacji tego jak posiadanie dzieci wpływa na długość życia obejmowały analizę informacji na temat 704 481 mężczyzn i 725 290 kobiet, które urodziły się w latach 1911-1925, i zamieszkują w Szwecji.

Zespół badaczy ocenił podczas testów stan cywilny każdej z osób, liczbę posiadanych przez nie dzieci, a także płeć potomków. Podczas badania określono jak rodzicielstwo wpływało na życie każdej z analizowanych osób w wieku 60 lat.

Jak twierdzą naukowcy, posiadanie dzieci może wydłużyć życie nawet o dwa lata!

W porównaniu z osobami, które nie posiadały dzieci, osoby mające co najmniej jednego potomka rzeczywiście zmniejszały ryzyko wcześniejszej śmierci. Odnośnie osób w wieku 60 lat, naukowcy stwierdzili, że mężczyźni posiadający dzieci żyją do 2 lat dłużej niż panowie bezdzietni, z kolei kobiety z dziećmi, prawdopodobnie żyją około 1,5 roku dłużej w porównaniu do kobiet nie posiadających potomstwa.

Określenie wyników wymagało uwzględnienia szeregu innych czynników mogących mieć wpływ na długość życia, w tym między innymi poziom wykształcenia i jakości życia.

Naukowcy odkryli również, że związek pomiędzy posiadaniem dzieci a dłuższą żywotnością wzrasta wraz z wiekiem.

Jak wynika z badań, im później zostajemy rodzicami, tym z większym prawdopodobieństwem możemy zyskać najwyższy wzrost długości życia, a osoby posiadające dzieci, a jednocześnie nie będące w małżeństwie czerpią większą radość z rodzicielstwa.

Ciekawym odkryciem badania, jest to, że osoby nie będące w małżeństwie – szczególnie nieżonaci mężczyźni, wydają się czerpać największą radość z rodzicielstwa.

Przykładowo, 85-letni mężczyzna, który posiada co najmniej jedno dziecko, w porównaniu do mężczyzny bezdzietnego, może żyć nawet o 1,2% jako nieżonaty, a o 0,6 % jako żonaty. Porównywalne dane dotyczące kobiet wynoszą odpowiednio 0,9% i 0,8 %.

Naukowcy przypuszczają, że brak stałego związku, może wpływać na to, że mężczyźni posiadający dzieci nie będąc w związków nieformalnym czy też nie posiadający żony, bardziej polegają na swoich potomkach w starszym wieku, co może wyjaśnić różnice w ryzyku zwiększonej śmiertelności porównując żonatych i nieżonatych.

Płeć dzieci nie wpływa na długość życia rodziców

W przeciwieństwie do wcześniej przeprowadzonych badań, zespół szwedzkich naukowców stwierdził, że płeć dzieci nie ma wpływu na długość życia rodziców. Badacze sugerują, że odkryty we wcześniejszych badaniach związek pomiędzy płcią dzieci, a wydłużonym okresem życia rodziców był błędny, gdyż koncentrował się na korzyściach socjalnych jakie wiążą się z posiadaniem córki.

Ogólnie rzecz ujmując, kobiety wykazują większe więzi społeczne niż mężczyźni, a starsze bezdzietne osoby, zwłaszcza mężczyźni, wydają się mieć znacznie mniej interakcji społecznych w porównaniu do tych posiadających dzieci. Starsi rodzice mający córki wydają się mieć zwiększone, regularne kontakty społeczne i uzyskują od córek pomoc w razie potrzeby.

Naukowcy uważają, że większe wsparcie ze strony potomstwa w późniejszym życiu, może wyjaśniać dlaczego ludzie mający dzieci żyją dłużej w porównaniu do tych bezdzietnych. Stwierdzenie to oznacza zatem, że bezdzietni ludzie, znacznie częściej zmagają się z deficytami wsparcia pod koniec życia, co może wpływać na jego długość.

Nie należy również wykluczać pewnych selektywnych elementów, oraz alternatywnych wyjaśnień dla tego stanu rzeczy – rodzice mający dzieci wykazują znacznie zdrowsze zachowania, w porównaniu do osób bezdzietnych.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Posiadanie dzieci może wpływać na długość naszego życia?

Dodaj komentarz