Picie herbaty może zażegnać spadek zdolności poznawczych


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Picie herbaty może zażegnać spadek zdolności poznawczych

Za sprawą wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, herbata wykazuje zdolności hamujące ryzyko cukrzycy, chorób serca oraz nowotworów. Jednakże jej potencjalne korzyści dla naszego zdrowia na tym się nie kończą. Naukowcy odkryli ostatnio, że regularne picie herbaty, może łączyć się ze znacznym zmniejszeniem spadku zdolności poznawczych u osób starszych, zwłaszcza tych, u których występuje genetyczne ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Nowe badania sugerują, że regularne spożywanie herbaty pomaga obniżać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Herbata stanowi jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a najczęściej sięgamy po herbatę czarną. Możliwe korzyści wynikające z regularnego spożywania herbat są dobrze udokumentowane, a niedawne badanie opublikowane w The American Journal of Public Health, wiąże je ze zmniejszaniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Wcześniejsze badania sugerują dodatkowo, że picie herbaty może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg, a zielona herbata może wpływać korzystnie na naszą pamięć.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Feng Lei i współpracowników z Departamentu Medycyny Psychologicznej Uniwersytetu Narodowego w Singapurze (NUS) Yong Loo Lin School of Medicine, miało na celu ustalenie związku pomiędzy regularnym przyjmowaniem herbaty, a spadkiem funkcji poznawczych.

Wyniki badania zostały oparte na analizie danych 957 dorosłych obywateli Chin w wieku od 55 lat oraz więcej. Badacze w latach 2003-2005 zbierali informacje na temat spożycia herbaty w grupie badawczej, biorąc pod uwagę ilość, częstotliwość i rodzaj spożywanej herbaty. Następnie co dwa lata oceniano funkcje poznawcze uczestników badania. Podczas analiz zidentyfikowano 72 nowe przypadki zaburzeń neurochemicznych wśród uczestników.

Osoby regularnie pijące herbatę zmniejszały ryzyko spadku funkcji poznawczych do 86%!

Osoby pijące herbatę regularnie zmniejszały o 50% ryzyko spadku funkcji poznawczy w stosunku do osób które herbatę pijały rzadko lub wcale. Co ciekawe, wśród dorosłych posiadających gen APOE e4 – który jest związany ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera, co z nich, którzy regularnie pili herbatę, ograniczyli ryzyko wystąpienia spadku funkcji poznawczych nawet w 86%.

Podczas badań, naukowcy uwzględniali również wiele innych czynników, które mogą zakłócać działanie funkcji poznawczych w tym między innymi, pojawienie się innych stanów zdrowia, aktywność społeczną badanych, aktywność fizyczną czy inne elementy stylu życia mogące mieć wpływ na funkcje poznawcze.

Naukowcy zauważają, że korzyści dla funkcji poznawczych naszego mózgu, zauważano w szczególności u osób, które spożywały herbatę parzoną z liści herbat takich jak herbata zielona, herbata czarna czy herbata liściasta.

Badanie to nie miało na celu określenia potencjalnych mechanizmów jakie picie herbaty może mieć na nasz mózg. Jak jednak wskazuje autor badania – Lei, potencjalne korzyści na funkcje poznawcze, mają związek z zawartymi w herbacie teaflawinami, ketechinami, tearubiginami i L-teaniną.

Związki te wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także liczne właściwości bioaktywne, które mogą wpływać na ochronę naszego mózgu przed uszkodzeniami naczyń i neurodegeneracją. Zrozumienie tych niezwykłych mechanizmów biologicznych nadal pozostaje bardzo ograniczone, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań w tym celu, co pomoże uzyskać ostateczne odpowiedzi.

Jak jednak można wnioskować z najnowszych badań, picie herbaty to niedrogi i naprawdę przyjemny sposób na zapobieganie otępieniu i wielu innym chorobom związanym z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Jak wynika z analiz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nawet około 47,5 milionów ludzi na całym świecie żyje z demencją, a co roku pojawia się kolejne 7,7 milionów nowych przypadków choroby. Jak wynika z szacunków problem ten staje się coraz większy, a do roku 2050 liczba osób cierpiących z powodu otępienia może wzrosnąć nawet do 135,5 milionów.

Badanie przeprowadzone przez Lei wraz z zespołem, zostało oparte na analizach na określonej grupie dorosłych chińczyków, niemniej naukowcy uważają, że działanie herbaty może być podobne w przypadku pozostałych populacji i może mieć istotny wpływ na zapobieganie otępieniu.

Prowadzone badania związane z poszukiwaniem leków, które pozwolą na skuteczną terapię farmakologiczną zaburzeń neurorozwojowych jak otępienie, jest póki co w bardzo wczesnym stadium, a obecnie dostępne metody leczenia nie są wystarczające. W związku z tym, herbata jako jeden z najbardziej powszechnych napojów na świecie może okazać się rozwiązaniem, które w prosty i bardzo przyjemny sposób pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Naukowcy planują przeprowadzić kolejne badania dotyczące związku pomiędzy herbatą a jej wpływem na funkcje poznawcze, dlatego być może już niebawem będziemy mieli okazję uzyskać skuteczny lek oparty na zdrowotnych bioaktywnych związkach herbaty.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz