Pełne ziarna przyspieszają metabolizm przez co mogą wspomagać odchudzanie!


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Pełne ziarna przyspieszają metabolizm przez co mogą wspomagać odchudzanie!

Jak sugerują najnowsze badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, dieta bogata w pełne ziarna jest znacznie lepszą dietą w porównaniu z tej obfitej w ziarna rafinowane. Spożywanie pełnych ziaren zwiększa spalanie kalorii, a tym samym zmniejsza ich ilość odkładającą się podczas trawienia, jednocześnie przyspieszając metabolizm.

Produkty pełnoziarniste jak brązowy ryż, kwinoa i im podobne, mogą pomóc w utracie wagi poprzez zmniejszanie ilości kalorii odkładających się w naszym organizmie podczas trawienia. Badania wykazały, że produkty pełnoziarniste oraz spożywanie dużych ilości błonnika, daje wiele korzyści zdrowotnych. Między innymi dieta taka pozwala kontrolować glikemię i wrażliwość na insulinę. Do tej pory jednak naukowcy nie byli do końca pewni, czy produkty pełnoziarniste i błonnik pomagają regulować wagę.

Żywność taka jak ziarna ryżu, owsa, pszenicy i jęczmienia poddawane są licznym procesom, stąd rafinowane zboża to głównie skrobia, a dodatkowo są one pozbawione otrębów i zarodków dla przedłużenia ich trwałości. Wśród gotowych produktów tego typu można wymienić biały ryż, białe pieczywa czy białe mąki. Pełnoziarniste zboża zawierają wszystkie swoje składowe, przez co są znacznie bardziej wartościowe – bogate są wówczas w składniki takie jak błonnik, żelazo i witaminy z grupy B, które w przypadku ziaren rafinowanych są usuwane. Żelazo i witaminy z grupy B często dodawane są podczas produkcji do gotowych produktów rafinowanych, jednak błonnik najczęściej zostaje oddzielony nieodwracalnie.

Nowe badania zostały przeprowadzone na 81 osobach – mężczyznach i kobietach w wieku od 40 do 65 lat, których dietę przez 8 tygodni oparto na pełnych ziarnach lub ziarnach rafinowanych. Uczestnicy zostali poproszeni o spożywanie żywności dostarczonej przez naukowców, a przy tym mieli kontynuować swoje zwyczajowe aktywności. Dieta osób biorących udział w badaniu różniła się jedynie źródłem ziaren.

Pierwsze dwa tygodnie wszyscy uczestnicy spożywali ten sam rodzaj żywności, dostosowanej pod indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne poszczególnych jednostek. Następnie uczestników podzielono losowo na dwie grupy, gdzie jedni spożywali posiłki bogate w pełne ziarna, a drudzy – w zboża rafinowane. Różnicą pomiędzy dietami była głównie zawartość ziaren i błonnika. Rodzaj żywności, struktura, skład energetyczny posiłków oraz ilość makroskładników były w obu grupach podobne.

Porównane przez naukowców efekty diet pełnoziarnistej oraz tej opartej na produktach rafinowanych, zwróciły uwagę na spoczynkowe tempo metabolizmu, straty energetyczne i wypróżnianie, a także to jakie odczucia towarzyszyły uczestnikom – czuli satysfakcjonującą pełność czy głód. Zweryfikowano także masę ciała uczestników, tempo metabolizmu, poziom glukozy we krwi, itp. czynniki.

Spożywanie dużych ilości błonnika zapewniło większe spalanie kalorii każdego dnia

Wyniki badania wykazały, że w grupie uczestników którzy zjadali pełne ziarna zauważono wyraźny wzrost spoczynkowego tempa metabolizmu oraz większe straty kaloryczne w porównaniu do grupy spożywające rafinowane ziarna. Wzrost strat energetycznych nie wynikał jedynie z większej podaży błonnika, ale w związku z tym, że błonnik zwiększał strawność innych kalorii z żywności.

Uczestnicy, którzy spożywali produkty pełnoziarniste stracili codziennie prawie 100 kcal więcej niż uczestnicy spożywający rafinowane ziarna bez większych ilości błonnika. Te dodatkowo spalone kalorie w podobnej ilości są odpowiednikiem 30 minutowego energicznego spaceru!

Liczne wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje wiele korzyści płynących z diety bogatej w pełne ziarna i błonnik pokarmowy, w tym także zmniejszanie ryzyka pojawienia się przewlekłych chorób. Najnowsze badanie pozwala zobrazować to, jak produkty pełnoziarniste i działanie błonnika w naszym przewodzie pokarmowym pomaga kontrolować masę ciała, potwierdzając jednocześnie wcześniejsze przypuszczenia o ich związku z dobroczynnym wpływem na naszą masę ciała i lepsze zdrowie ogólne.

Co ważne, podczas badania wykorzystywano ogólnodostępne produkty jak mąka pełnoziarnista. Naukowcy zakładają zatem, że regularne spożywanie pełnych ziaren (a najlepiej zastąpienie nimi zbóż rafinowanych) jest doskonałym sposobem na przyspieszenie przemiany materii, większe wykorzystanie kalorii z posiłków, a dodatkowo sprzyja szybszemu odczuwaniu sytości i daje satysfakcję z diety.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Pełne ziarna przyspieszają metabolizm przez co mogą wspomagać odchudzanie!

Dodaj komentarz