Ostre papryczki chili to sekret długiego życia?


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ostre papryczki chili to sekret długiego życia?

Najnowsze badania przynoszą doskonałe wieści dla miłośników pikantnych potraw – jak się okazuje, jedzenie ostrej papryczki chili, może pomóc przedłużyć życie.

Spożywanie ostrych czerwonych papryczek chili, to sposób na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci, jak twierdzą naukowcy. Badanie przeprowadzone na ponad 16 tysiącach osób ze Stanów Zjednoczonych wykazało, że te z nich które spożywały ostre chili, zmniejszały znacznie ryzyko przedwczesnej śmierci związanej ze wszystkimi głównymi przyczynami, w porównaniu do tych które nie jadły pikantnych potraw.

Współautorzy badania Mustafa Chopan i Benjamin Littenberg z Uniwersytetu w Vermont College of Medicine wyjaśniają, że papryka chili swoje właściwości, zawdzięcza zawartości kapsaicyny. Istnieje wiele rodzajów papryki, z których wszystkie mają różne stopnie ostrości, ale najwięcej tego dobroczynnego związku zawierają ostre papryki jak jalapenos. Badania sugerują, że kapsaicyna może oferować liczne korzyści dla naszego zdrowia.

Jak wynika z ostatnich badań, kapsaicyna może być pomocna w zapobieganiu nowotworom piersi, a wcześniejsze testy, wykazały również to, że wpływa ona także na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Jak uważają Chopan i Littenberg, to tylko kilka z korzyści płynących ze spożywania pikantnych potraw z dodatkiem papryczek chili, które mogą zapobiegać licznym problemom zdrowotnym, skutecznie zmniejszając ryzyko przedwczesnego zgonu. Stwierdzony przez badaczy związek z regularnym spożywaniem pikantnych potraw i zmniejszeniem śmiertelności jest bardzo wyraźny.

Ryzyko przedwczesnej śmierci u osób regularnie spożywających chili zmniejsza się nawet o 13%.

Zmniejszenie śmiertelności związane z regularnym spożyciem chili wynosić może nawet 13%. Odkrycie to potwierdza analiza danych 16,179 osób w wieku od 18 lat. Badania wykazały, że regularne spożywanie ostrych potraw na bazie chili, miało wpływ na ograniczenie śmiertelności związanych z chorobami układu krążenia, takich jak choroby serca i udary mózgu.

Naukowcy nie są w stanie doprecyzować dokładnych mechanizmów, które sprawiają, że chili pomagają przedłużyć życie, niemniej związek kapsaicyna zawarty w papryczkach, działa na receptory TRP. Aktywacja TRP waniloidowego typu 1 (TRPV1) wydaje się stymulować mechanizmy w komórkach, które wiążą się z otyłością poprzez zmianę mediatorów katabolizmu lipidów i zwiększają termogenezę. Naukowcy wyjaśniają, że ta ochrona przed otyłością, prowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, problemów metabolicznych oraz chorób płuc.

Nowe badania wzmacniają zasadność ogólnych wniosków wynikających z poprzednich testów prowadzonych w tym temacie. Ogólnie rzecz ujmując, najnowsze odkrycia potwierdzają iż spożywanie ostrej papryki pozwala zmniejszać ryzyko zgonu, wykazując wyraźny spadek śmiertelności u osób regularnie spożywających chili.

Chopan i Littenberg dodają, że wcześniejsze badania (z 2015 roku) przeprowadzone były jedynie na chińskich dorosłych, stąd najnowsze ustalenia ( oparte na bardziej zróżnicowanej grupie badanych), wydają się potwierdzać skuteczność diety bogatej w ostry dodatek papryki, wzmacniając zasadność wcześniejszych wniosków.

Oba badania miały charakter obserwacyjny, ale dalsze analizy powinny zbadać korzyści wynikające ze spożycia poszczególnych odmian papryczki chili i ich wpływu na nasze zdrowie i żywotność. Dowody te mogą prowadzić do nowych wytycznych w relacji pomiędzy dietą i zdrowiem, uaktualniać zalecenia żywieniowe oraz pomóc w rozwoju nowych terapii leczniczych.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Ostre papryczki chili to sekret długiego życia?

  1. Źródła:
    1. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0169876#abstract0
    2. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-01/uov-sfa011317.php
    3. https://authoritynutrition.com/foods/chili-peppers/
    4. http://www.bmj.com/content/351/bmj.h3942

Dodaj komentarz