Oliwa z oliwek może pomóc odwrócić szkody związane z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Oliwa z oliwek może pomóc odwrócić szkody związane z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu

Korzyści jakie niesie oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia znane są nie od dziś. Jak się jednak okazuje, poza popularniejszymi zaletami tego doskonałego tłuszczu roślinnego, ma on mniej znane mechanizmy biologiczne i fizjologiczne, które działają na nasz organizm niezwykle pozytywnie. Jak wynika z najnowszych badań, związek jaki zawiera w sobie oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, może odwracać negatywne skutki jakie niesie dieta o wysokiej zawartości tłuszczu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na myszach, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może odwrócić objawy niealkoholowej choroby wątroby.

Wcześniejsze badania wykazały, że oliwa z oliwek, a w szczególności ta pochodząca z pierwszego tłoczenia, może zmniejszać ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Niestety jak dotąd nie odkryto zbyt wiele detali dotyczących mechanizmów odpowiedzialnych za to ciekawe powiązanie oliwy z oliwek i korzyściami dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Aby zgłębić tę zagadkę, zespół badaczy po przewodnictwem dr Rodrigo Valenzuela z Uniwersytetu w Chile w Ameryce Południowej, postanowił zbadać, jak związek zawarty w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia wpływa na zdrowie myszy.

Związek o którym mowa, to hydroksytyrozol – polifenol o bogatych właściwościach przeciwutleniających, które łączy się z licznymi korzyściami zdrowotnymi związanymi ze spożyciem oliwy z oliwek.

Hydroksytyrozol – związek zawarty w oliwie z oliwek, może mieć ochronny wpływ na wątrobę.

Zespół badaczy badał wpływ hydroksytyrozolu na myszy, które były karmione dietą bogatą w tłuszcze. W szczególności, wzięto pod uwagę pewne enzymy, które odgrywają ważną rolę w syntezie niektórych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są korzystne dla zdrowia, gdyż pomagają obniżać poziom „złego” cholesterolu, poprawiają stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego, funkcjonowanie mózgu i wpływają na wzrost komórek.

Tak zwany „zły”cholesterol, znany jest jako cholesterol lipoproteiny o małej gęstości – LDL. Nazywany jest on „złym” cholesterolem ponieważ stanowi on rodzaj tłuszczu, który często gromadzi się wewnątrz tętnic, a utwardzając i blikując je przez dłuższy czas, może powodować liczne choroby sercowo-naczyniowe.

Z kolei cholesterol lipoproteinowy o wysokiej gęstości – HDL, zwany „dobrym”, transportuje cholesterol z innych części ciała do wątroby, gdzie z kolei jest przetwarzany i eliminowany.

Podczas przeprowadzania badań, naukowcy z Uniwersytetu w Chile w Ameryce Południowej, karmili cztery grupy myszy (z których każda miała od 12 do 14 osobników gryzoni) stosując dietę wysoko tłuszczową (60% tłuszczu) lub dietę kontrolną (10% tłuszczu). Dodatkowo, niektórym z myszy podawano 5 mg hydroksytyrozolu na kilogram masy ciała. Testy trwały 12 tygodni.

Pobrane przez zespół naukowców próbki krwi i tkanek myszy pod koniec eksperymentu, wykazały ciekawe zależności. W badaniach, analizowano wpływ diety na skład kwasów tłuszczowych, aktywność badanych enzymów oraz stres oksydacyjny.

Hydroksytyrosol odwraca objawy choroby tłuszczowej wątroby.

U myszy, które karmione były dietą bogatą w tłuszcze, poziom cholesterolu całkowitego, jak również LDL wzrastał, podczas gdy HDL utrzymywał się na podobnym poziomie. Jednakże dodatek hydroksytyrozolu w diecie, zdawał się zmniejszać negatywny wpływ tych typów cholesterolu na myszy, które go przyjęły.

Dieta wysoko tłuszczowa wydawała się również podnosić markery oporności na insulinę, niemniej te z myszy, którym podawano związek z oliwy z oliwek, markery te miały zredukowane. Nie były one jednak tak niskie jak u myszy regularnie go spożywających.

Co istotne, myszy, u których zastosowano dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, wykazały obniżony poziom enzymów wątrobowych, które pomagały syntetyzować wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zmniejszenie aktywności enzymów wątrobowych wiązało się z zaburzeniem równowagi kwasów tłuszczowych znajdujących się w wątrobie, mózgu oraz sercu.

Myszy, których dietę wzbogacono o hydroksytyrozol, wykazały aktywność enzymatyczną i kompozycję kwasów tłuszczowych podobną do tej uzyskanej poprzez stosowanie normalnej diety. Może to oznaczać, że związek z oliwy z oliwek ma możliwość odwracania szkodliwych skutków diety o wysokiej zawartości tłuszczu.

Wyniki wydają się wskazywać, że hydroksytyrozol może stanowić kluczowy element korzyści zdrowotnych oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Myszy karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu wykazują objawy niealkoholowej choroby wątroby, co łączy się z zauważalnym zmniejszeniem aktywności enzymów w wątrobie oraz negatywne skutki w tym kwasie tłuszczowym oraz narządach. Podobnie zwiększa się również stres oksydacyjny łączony z chorobami wątroby. Jak jednak mówią naukowcy, obiecujące wyniki badań, stosowanie regularnych dawek hydroksytyrozolu w diecie może skutecznie odwracać te wszystkie negatywne efekty, zmniejszać objawy choroby wątroby i ograniczać negatywne skutki widoczne w innych narządach.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz