Odkryto geny odpowiedzialne za męskie łysienie


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Odkryto geny odpowiedzialne za męskie łysienie

Męskie łysienie jest dosyć powszechnym problemem, który może mieć negatywne skutki psychologiczne, a niektóre badania wykazują jego związek z kilkoma poważnymi chorobami. Jak wynika z najnowszych odkryć, poznano kilka wariantów genetycznych, które związane są z tym nieprzyjemnym stanem. Wiadomość ta może ostatecznie umożliwić naukowcom przewidywanie problemu z nadmierną utratą włosów, a także wspomóc szukanie stosowanych metod zapobiegawczych.

Łysienie typu męskiego, określane jest również jako łysienie androgenowe lub MPB i dotyka w różnym stopniu nawet 95 % mężczyzn. Większość przypadków intensywnego wypadania włosów – nawet 80%, dotyczy mężczyzn w okolicach 50 roku życia. Niestety męskie łysienie dotyka również mężczyzn do 35 roku życia, co stanowi dla wielu z nich bardzo poważny problem.

Wielu z mężczyzn dotkniętych łysieniem odczuwa liczne negatywne skutki, jak trudności z odbieraniem własnej osoby, a także problemy w relacjach międzyludzkich. Niektóre badania kliniczne wykazały związek pomiędzy łysieniem męskim, a poważnymi chorobami takimi jak nowotwór prostaty i choroby układu krążenia.

Nowe badania odkryły ponad 280 wariantów genetycznych, które odpowiedzialne są za łysienie typu męskiego.

Nowe badania przeprowadzone przez Saskia Hagenaars i Davida Hill z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii odkryły podstawę genetyczną choroby jaką jest łysienie typu męskiego. Analiza genomiki i stanu zdrowia ponad 52 tysięcy mężczyzn wykazała ponad 280 niezależnych regionów genetycznych związanych z ciężką utratą włosów.

Badacze podzielili 52 tysięcy uczestników na dwie grupy, z których jedna stanowiła 40000, a druga 12000 będąca grupą docelową. Opierając się na wariantach genetycznych, podzielono mężczyzn na tych, którzy nie tracili włosów, a także tych, których charakteryzował poważny stopień łysienia. Zespół naukowców na podstawie danych opracował algorytm, którego celem było umożliwienie przewidzenia u kogo objawi się problem z wypadaniem włosów.

Algorytmiczna metoda określania prognoz dotyczących łysienia jest oparta na wynikach badań genetycznych, i chociaż jej pełne możliwości nadal wymagają sporego nakładu pracy, wyniki odkrycia mogą wkrótce umożliwić zidentyfikowanie grup populacji, które należą do grupy zwiększonego ryzyka utraty włosów.

U badanych uczestników, naukowcy stwierdzili, iż 16700 nie ma żadnych problemów z wypadaniem włosów, 12000 ma niewielki problem z łysieniem, 14000 cierpi na umiarkowaną formę utraty włosów, a 9800 ma poważny problem. Naukowcy powiązali genetyczne wzorce każdego z uczestniczących w testach mężczyzn ze stopniem wypadania włosów. Osoby u których występowała mniej niż połowa genów związanych z wypadaniem włosów, miała zmniejszone ryzyko zostania łysym. Tylko 14% uczestników z tej grupy była łysa, a 39% nie straciło żadnych włosów. U 58% ogółem można było zauważyć pewne oznaki wypadania włosów.

Nowo odkryte sygnały genetyczne (dokładnie 287), które zostały zidentyfikowane przez naukowców okazały się niezwykle ciekawe. Wiele sygnałów genetycznych (jak wynika z przeprowadzonych testów nawet około 40), które połączono z łysieniem u mężczyzn związane są z chromosomem X, który dziedziczą oni od swoich matek. Pozostałe rozproszone są w całym genomie.

Należy jednak zauważyć, że powyższe badania zbierają dane dotyczące wzoru łysienia, stąd nie mówią nam w jakim wieku może łysienie wystąpić. Można jednak spodziewać się silniejszych sygnałów genetycznych u osób, które należą do grupy z wczesnym początkiem łysienia. Jak twierdzą autorzy badania, jest ono największym i jednocześnie najbardziej aktualnym z przeprowadzonych jak dotąd w temacie problemów z utratą włosów u mężczyzn. Do odkrycia najbardziej skutecznych metod prognozowania jednostki chorobowej łysienia jeszcze długa droga, ale wyniki badań wydają się dużym krokiem naprzód. Pozwalają one utorować drogę do lepszego zrozumienia przyczyn utraty włosów. Miejmy nadzieję, że już niedługo proste badanie krwi będzie pomocne w określeniu informacji na temat tego czy i kiedy może pojawić się problem łysienia.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Odkryto geny odpowiedzialne za męskie łysienie

Dodaj komentarz