Wzmożone pragnienie


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wzmożone pragnienie

wzmozone pragnienieWzmożone pragnienie, zwane również jako polidypsja, to często spotykany objaw chorobowy. Może on mieć wiele potencjalnych źródeł, lecz biorąc pod uwagę choroby, wzmożone pragnienie pojawia się najczęściej jako skutek cukrzycy. W rzeczywistości jest to jeden z pierwszych sygnałów tego zaburzenia endokrynologicznego. Polidypsja może pojawić się również wskutek nieodpowiedniego nawodnienia organizmu, lecz są przypadki, w których występuje ona bez względu na poziom płynów. Co więcej, wzmożonemu pragnieniu często towarzyszy długotrwała suchość w ustach oraz upośledzenie zmysłu smaku.

Potencjalne przyczyny

W większości przypadków, nadmierne pragnienie nie jest oznaką groźnych chorób oraz ustępuje samoistnie. Owe nieprzyjemne uczucie może pojawić się jako naturalna reakcja organizmu na spożywanie posiłków, szczególnie tych ostrych lub słonych, intensywny wysiłek fizyczny, wysoką temperaturę powietrza lub cykl menstruacyjny. Jednakże w pozostałych przypadkach, źródło wzmożonego pragnienia jest bardziej niebezpieczne, ponieważ może ono pojawić się wskutek:

  • Cukrzycy lub moczówki prostej
  • Zaburzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym, np. niewydolność serca, niskie ciśnienie krwi lub utrata dużej ilości krwi.
  • Odwodnienia
  • Niewydolności nerek lub wątroby
  • Anemii
  • Stosowania pewnych leków

Co więcej, istnieje jeszcze jedna forma nadmiernego pragnienia, która nie jest spowodowana fizjologicznym bodźcem. Jest to polidypsja pierwotna (psychogenna), pojawiająca się jako konsekwencja np. autoimmunologicznego zapalenia wątroby lub zaburzeń psychicznych, taki jak schizofrenia.

Diagnoza

mozdziez4Przechodząc do diagnozy, początkowo wymagane jest prześledzenie medycznej historii pacjenta, w celu zbadania ostatnio przebytych chorób, charakterystyki rozwoju polidypsji, zmian wagi ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Następnie, zalecane są dodatkowe testy, takie jak badanie fizykalne, badanie stężenia glukozy we krwi, morfologia krwi lub badanie moczu. Niemnie jednak, jeśli istnieje podejrzenie występowania zaburzeń psychicznych u pacjenta, wymagany jest nadzór psychologa oraz jego dalsza ocena. W takich przypadkach należy również dokładnie monitorować dzienne spożycie płynów.

Leczenie

Leczenie nadmiernego pragnienia oraz jego rezultat jest ściśle powiązany z chorobą wywołującą. W większości przypadków, źródło może zostać kompletnie wyeliminowane, lub chociaż efektywnie kontrolowane. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniej kuracji może doprowadzić do poważnych komplikacji, wliczając w to przewodnienie. Mimo że przewodnienie jest rzadko spotykane u pacjentów z polidypsją, może ono w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci poszkodowanego.

Kiedy należy udać się do lekarza

krople2Jeśli wzmożone pragnienie nie ustępuje pomimo wysokiego spożycia płynów lub trwa nieprzerwanie przez więcej niż kilka dni, pacjent powinien skontaktować się z profesjonalistą. W takich incydentach jest to zwykle objaw poważniejszej choroby, która w przypadku braku leczenia doprowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Z kolei natychmiastowa interwencja jest wymagana, jeśli odczuwalne są objawy związane z odwodnieniem. Mogą to być, przykładowo, bóle głowy, zaburzenia wzroku, utrata apetytu lub mała ilość oddawanego moczu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz