Wzmożone oddawanie moczu w nocy


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Wzmożone oddawanie moczu w nocy

wzmozone oddawanie moczu w nocyWzmożone oddawanie moczu w nocy, zwane również nykturią, to dolegliwość charakteryzująca się przynajmniej jedną potrzebą oddania uryny podczas snu. Ludzki organizm w trakcie odpoczynku produkuje mocz o wysokim stężeniu, lecz jego ilość nie skutkuje koniecznością przerwania snu. Nykturia jest patologicznym przeciwieństwem takiego mechanizmu. Jednakże, wzmożone oddawanie moczu w nocy nie jest chorobą samą w sobie, lecz tylko jej objawem. Pojawia się on wskutek wielu różnych zaburzeń oraz występuje bez względu na płeć oraz wiek. Odpowiednie leczenie jest wysoce zalecane, ponieważ nykturia, oraz choroby ją wywołujące, mogą mieć duży wpływ na jakość życia poszkodowanego. Zgodnie z badaniem wykonanym przez Uniwersytet Wiedeński, ten specyficzny problem jest najczęściej spotykany u osób starszych, o czym świadczy statystyczna częstość występowania na poziomie 50% wśród jednostek powyżej 70 roku życia.

Potencjalne przyczyny

Wzmożone oddawanie moczu w nocy może pojawić się jako skutek nieodpowiedniego bilansu płynów, zaburzeń dolnego układu moczowego lub chorób neurologicznych, które wpływają na działanie pęcherza. Najczęstsze przyczyny związane z powyższymi zaburzeniami to:

  • Infekcje dróg moczowych, prostaty, nerki lub pęcherza
  • Nadmierna ilość spożywanych płynów
  • Cukrzyca lub moczówka prosta
  • Stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub inne choroby układu nerwowego wpływające na funkcjonowanie pęcherza.
  • Stosowanie pewnych leków lub używek, np. diuretyków, kofeiny bądź alkoholu.
  • Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB)

Co ciekawe, częste oddawanie moczu w nocy może również pojawić się w trakcie ciąży. Jest to częsty objaw, który występuję szczególnie w późniejszych fazach, kiedy to płód zwiększa swoją objętość na tyle, aby wywołać nacisk na pęcherz.

Komplikacje

Częste oddawanie moczu w nocy może mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjenta. Biorąc pod uwagę zakłócenia snu, może ono doprowadzić do różnych komplikacji, takich jak bezsenność czy deprywacja snu. W konsekwencji pacjent może stać się ofiarą zwiększonej drażliwości, braku energii, depresji lub bólów głowy. Co więcej, nykturia może pojawić się także wskutek groźnych chorób, takich jak niewydolność nerek. W takich przypadkach powiązane symptomy mogą być jeszcze bardziej zatrważające.

Diagnoza

moczW niektórych przypadkach nykturii rozpoznanie przyczyny może być problematyczne. Okazjonalnie dochodzi nawet do incydentów, w których konkretne źródło oraz mechanizm pozostają niejasne. Jednak przechodząc do diagnozy, specjalista z pewnością prześledzi medyczną historię pacjenta oraz zaleci prowadzenie dziennika przez kilka dni lub tygodni. Dziennik powinien zawierać ilość spożywanych płynów, częstość oraz porę oddawania moczu, jak i również ilość wydalonej uryny w trakcie snu. Niemniej jednak, aby określić chorobę leżącą u podstaw, czasami wymagane są dodatkowe badania. Najczęściej stosowane metody obejmują badanie fizykalne brzucha, badania krwi, test deprywacji wody, a w niektórych przypadkach, również obrazowanie.

Leczenie

mikroskopLeczenie znacząco się różni, w zależności od przyczyny wzmożonego oddawania moczu. Początkowo należy dostosować niektóre aspekty życia codziennego. Ograniczenie spożycia płynów, szczególnie późnym popołudniem, jest zwykle pierwszym i najważniejszym krokiem. Alkohol i kofeina również powinny być ograniczone, a najlepiej zupełnie wyeliminowane z diety. Dodatkowo specjalista może przepisać pewne leki, które pomogą kontrolować funkcjonowanie pęcherza oraz zmniejszyć produkcję moczu. Najefektywniejsze substancje to desmopresyna, oksybutynina, bumetanid oraz tolterodyna. Jednak aby zupełnie pozbyć się problemu, wymagana jest eliminacja źródła.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz