Stolec smolisty


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Stolec smolisty

stolec smolistyStolec smolisty to dolegliwość charakteryzująca się oddawaniem ciemnego „smolistego” kału. Jest to objaw chorobowy związany z krwawieniem wewnątrz górnej części układu żołądkowo-jelitowego. Ciemne zabarwienie stolca to skutek wysokiej koncentracji hemoglobiny, która zmienia swój kolor poprzez jej degradację pod wpływem bakterii oraz związków chemicznych obecnych w przewodzie pokarmowym.

Stolec smolisty jest czasem mylony z hematochezją, mimo tego, że to dwa zupełnie inne symptomy. Hematochezja to obecność świeżej, jasno czerwonej krwi podczas defekacji, jednakże jest ona skutkiem krwawienia w dolnej części układu żołądkowo-jelitowego.

Potencjalne przyczyny stolca smolistego

Stolec smolisty związany jest z obecnością krwi wewnątrz przewodu pokarmowego. Istnieje wiele zaburzeń, które mogą skutkować krwawieniem tego rodzaju. Jednakże, najczęstsze z nich to:

 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • Zespół Mallory’ego-Weissa, najczęściej związany z intensywnymi lub częstymi wymiotami.
 • Przedawkowanie pewnych leków, np. antykoagulantów.
 • Guzy umiejscowione w przełyku, żołądku lub jelicie cienkim.
 • Uchyłek Meckela
 • Zapalenie błony śluzowej żołądka

Należy również pamiętać, że istnieją fałszywe przypadki owej dolegliwości. Niektóre czynniki mogą wpływać na wygląd kału, upodobniając go do stolca smolistego:

 • Zbyt wysoka konsumpcja żelaza oraz ołowiu, zarówno z pokarmu jak i suplementów diety.
 • Stosowanie pewnych leków, np. zasadowego salicylanu bizmutawego bądź antacydów.
 • Spożywanie kaszanki w dużych ilościach

Powiązane symptomy

Stolcowi smolistemu może również towarzyszyć kombinacja dodatkowych objawów chorobowych. Najczęstsze z nich to:

 • Ból brzucha
 • Ogólne osłabienie
 • Wymioty
 • Trudności z oddychaniem
 • Biegunka
 • Mimowolna utrata wagi

Dodatkowo, stolec smolisty często pojawia się razem z wymiotami krwawymi. Jest to dolegliwość pojawiająca się jako skutek krwawienia w górnej części układu żołądkowo-jelitowego, tak jak w przypadku stolca smolistego.

Diagnoza

stetoscop2Proces diagnozowania może być długotrwały oraz skomplikowany, biorąc pod uwagę ilość potencjalnych przyczyn stolca smolistego. Początkowo, specjalista z pewnością prześledzi historię medyczną pacjenta oraz przeprowadzi badanie przedmiotowe, skupiając się głównie na brzuchu, odbytnicy, lub na obydwu tych obszarach. Co więcej, istnieje kilka testów, które są niezwykle pomocne podczas diagnozowania. Mogą one zawierać, przykładowo, morfologię krwi, kolonoskopię, badanie kału, endoskopię lub angiografię.

Leczenie

Najważniejszą częścią leczenia jest wyeliminowanie źródła krwawienia wewnątrz układu pokarmowego. W niektórych przypadkach, specjalista może zatamować krwotok przy pomocy endoskopii. Zabieg tego rodzaju może być połączony zarówno z iniekcją specjalnych substancji, jak i metodą laserową, które stosowane są w miejscu występowania krwawienia. Niemniej jednak, jest to wciąż rozwiązanie tymczasowe, które nie wyleczy w pełni choroby leżącej u podstaw.

Kiedy należy udać się do lekarza

ratownikStolec smolisty może pojawić się jako skutek wielu chorób, łącznie z tymi zagrażającymi życiu. Zaleca się, aby skorzystać z pomocy specjalisty tak szybko jak to możliwe, a najlepiej natychmiast po oddaniu pierwszego stolca smolistego. Ogólnie rzecz biorąc, jakakolwiek forma krwawienia z odbytu, łącznie z krwawieniem podczas defekacji, może sygnalizować wystąpienie niebezpiecznej choroby, z którą, w większości przypadków, nie należy zwlekać.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz