Kaszel


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Kaszel

KaszelKaszel to naturalny odruch organizmu, który pojawia się nagle oraz często wielokrotnie, aby oczyścić gardło z obcych przedmiotów lub niepożądanych substancji. Wyróżnia się kilka kategorii kaszlu, które oparte są na podstawie jego charakteru, pory występowania oraz czasu trwania. Najczęstsze jego przyczyny to infekcja bakteryjna lub wirusowa, palenie tytoniu oraz zanieczyszczenie powietrza. W większości przypadków staje się ledwo odczuwalny lub ustępuje całkowicie w ciągu 14 dni, jednak jeśli spowodowany jest poważną choroba, może być bardziej dotkliwy i trwać przez ponad 3 tygodnie. W takich przypadkach wymagana jest profesjonalna opieka medyczna.

Rodzaje kaszlu

Ten rodzaj objawu klinicznego może być podzielony na kilka kategorii, ze względu na 2 kluczowe czynniki. Pierwszym z nich, a zarazem najważniejszym, jest czas jego trwania. Kaszel może być:

 • Ostry ? trwający do maksymalnie 3 tygodni.
 • Półostry ? trwa od 3 do 8 tygodni.
 • Przewlekły ? inaczej chroniczny, który jest obecny przez przynajmniej 8 tygodni.

Kolejny czynnik to charakterystyka kaszlu. Może on być suchy, szczególnie w przypadku infekcji wirusowych, lub mokry, kiedy to śluz jest nieustannie odksztuszany. Pod uwagę bierze się również porę dnia, w której następują ataki kaszlu. Może on pojawiać się w ciągu dnia lub tylko w nocy, co prowadzi np. do bezsenności.

Potencjalne przyczyny

Istnieje wiele chorób i czynników środowiskowych, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości, natomiast powaga kaszlu jest uzależniona od konkretnej jego przyczyny. Nie licząc obcych przedmiotów, kurzu, dymu oraz zanieczyszczonego powietrza, kaszel pojawia się jako skutek:

 • Infekcji bakteryjnych lub wirusowych, takich jak przeziębienie lub grypa.
 • Palenia tytoniu, które najczęściej skutkuje kaszlem przewlekłym.
 • Astmy, występującej szczególnie u dzieci.
 • Refluksu żołądkowo-przełykowego, który prowadzi do podrażnień gardła.
 • Nowotworów płuc

Domowe sposoby łagodzenia kaszlu

Ból brzuchaJedną z najlepszych domowych metod jest zażywanie specjalnych tabletek lub pastylek do ssania. Są one dostępne w każdej aptece oraz cechują się dużą skutecznością. Nawilżenie gardła oraz wilgotność powietrza również powinny być utrzymywane na wysokim poziomie. W związku z tym spożywanie płynów w dużych ilościach, stosowanie nawilżaczy powietrza lub branie gorących kąpieli jest wysoce zalecane. Herbatę warto dodatkowo wzbogacić łyżką miodu lub szczyptą imbiru, co skutecznie załagodzi kaszel lub związany z nim ból gardła. Należy również za wszelką cenę wystrzegać się wdychania dymu tytoniowego oraz przebywania wśród zakurzonych przedmiotów lub zanieczyszczonego powietrza.

Leczenie

karetkaTen rodzaj dolegliwości zwykle nie wymaga żadnego szczególnego leczenia. Domowe sposoby są wystarczająco skuteczne w przypadku kaszlu u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Profesjonalna opieka jest wymagana tylko wtedy, gdy kaszel jest bardzo silny lub trwa przez długi okres czasu. Specjalista skupia się wtedy na wyeliminowaniu źródła, zalecając np. stosowanie inhalatorów lub leków przeciwkaszlowych, takich jak kodeina, dekstrometorfan lub folkodyna, jednak skuteczność tych substancji jest wciąż kwestionowana przez naukowców.

W skrajnych przypadkach brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. ból głowy, złamania żeber, wymioty, mimowolne oddawanie kału lub moczu. Omdlenia wskutek zmniejszonego przepływu krwi w mózgu, mimo że pojawiają się stosunkowo rzadko, również mogą być konsekwencją silnego kaszlu.

Kiedy należy udać się do lekarza

Kaszel może być także skutkiem poważniejszej choroby. Konsultacja z lekarzem jest zalecana, jeżeli pojawi się jedna lub kilka z poniższych cech:

 • Kaszel, który jest obecny nieprzerwanie od minimum 3 tygodni
 • Głośno świszczący oddech
 • Utrudnione oddychanie lub duszności
 • Wysoka gorączka

Z kolei natychmiastowa interwencja medyczna jest wymagana w przypadku duszenia lub krztuszenia się, bólu w klatce piersiowej, silnego bólu głowy, znacznie utrudnionego oddychania lub kaszlania krwią.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz