Cuchnący oddech


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Cuchnący oddech

Cuchnący oddechCuchnący oddech, znany również jako halitoza, to często występująca dolegliwość, na którą w pewnym stopniu cierpi około 20-25%  światowej populacji. Jest to termin związany nie tylko z środowiskiem medycznym, lecz również społecznym. Nieświeży oddech jest tematem tabu dla wielu osób i często prowadzi do psychicznej udręki lub zakłopotania. W większości przypadków pojawia się on jako skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub jej braku, palenia papierosów lub próchnicy zębów. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Na szczęście cuchnącego oddechu można się pozbyć stosunkowo łatwo, zmieniając pewne aspekty codziennego funkcjonowania, które mają na celu poprawić jakość higieny jamy ustnej oraz zwiększyć poziom jej nawilżenia.

Potencjalne przyczyny cuchnącego oddechu

Ludzka jama ustna wypełniona jest wieloma różnymi gatunkami bakterii. Są one odpowiedzialne za rozpoczęcie procesu trawiennego pewnych substancji obecnych w pokarmie. Brak odpowiedniej higieny tej części ciała prowadzi do gromadzenia się cząstek jedzenia między zębami lub dookoła dziąseł, w związku z tym liczba owych bakterii znacząco wzrasta, co dalej skutkuje cuchnącym oddechem. Według statystyk, niski poziom lub całkowity brak higieny jamy ustnej odpowiada za 9 przypadków na 10, a zatem jest to najczęstsza przyczyna cuchnącego oddechu.

Inne możliwe przyczyny halitozy:

 • Spożywanie posiłków składających się z cebuli, czosnku lub sera.
 • Palenie tytoniu, które skutkuje nie tylko cuchnącym oddechem, lecz również chorobami dziąseł.
 • Suchość jamy ustnej
 • Próchnica zębów
 • Nadużywanie alkoholu
 • Niektóre dolegliwości, takie jak zaburzenia nerki lub wątroby, cukrzyca, choroba refluksowa przełyku oraz infekcje dróg oddechowych.
 • Stosowanie pewnych leków, np. atropiny, antydepresantów lub diuretyków, które mogą wysuszać jamę ustną. Mogą one również wywołać nieprzyjemny zapach uwalniając swoje składniki chemiczne bezpośrednio podczas reakcji rozkładu w jamie ustnej.

Domowe sposoby pozbycia się cuchnącego oddechu

stetoskop3Pozbycie się cuchnącego oddechu wiąże się ze zmianą codziennych nawyków. W większości przypadków profesjonalne leczenie nie jest wymagane, ponieważ najprostsze metody są wystarczająco skuteczne. W pierwszej kolejności należy zadbać o poprawną higienę jamy ustnej. Zęby należy myć pastą antybakteryjną przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Stosowanie nici dentystycznej również jest korzystne dla jamy ustnej, ponieważ jest to jedyna skuteczna metoda czyszczenia szczelin między zębami, do których nie dotrze żadna szczoteczka. Na dziąsłach oraz języku także znajdują się bakterie, a zatem należy myć te obszary przynajmniej raz dziennie przy pomocy specjalnej szczoteczki lub płynu do płukania ust.

Pozostałe skuteczne metody:

 • Dostarczanie dużej ilości płynów, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie jamy ustnej
 • Wystrzeganie się substancji odwadniających, takich jak alkohol oraz kofeina
 • Wstrzymanie przyjmowania leków, które mogą zmniejszyć produkcję śliny. Jeżeli jednak dany lek jest niezbędnym elementem terapii, wartko skonsultować się ze specjalistą. Może on przepisać odpowiednik o podobnym działaniu, lecz z innym składem chemicznym.
 • Usunięcie z diety produktów takich jak cebula, czosnek oraz ser
 • Ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia

Leczenie

owoce_lekiJeżeli domowe sposoby są nieskuteczne, w większości przypadków stomatolog będzie w stanie załagodzić tę dolegliwość. Może on również zwrócić uwagę na niezdrowe nawyki, które należy wyeliminować z życia codziennego. Niemniej jednak, cuchnący oddech pojawia się również jako skutek poważniejszej choroby. W takich przypadkach skupianie się na halitozie jest niewskazane, ponieważ leczenie powinno być dobrane zgodnie z chorobą leżącą u podstaw. Bez względu na obecny stan zdrowia, wiek oraz fakt występowania cuchnącego oddechu, stomatologa należy odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku. Regularne kontrole pomogą wykryć zaburzenia w jamie ustnej, które potencjalnie mogą skutkować cuchnącym oddechem.

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Cuchnący oddech

 1. Mój stomatolog nie znalazł przyczyny mojej halitozy, mówił, że może jest spowodowana złą dietą, różnymi chorobami, więc poszedłem na badania i nic. Zapoznałem się więc z naukowymi badaniami w temacie i wyszło, że halitoza jest też efektem braku równowagi kwasowo zasadowej w organizmie. Jako, że to ostatnia możliwa przyczyna zacząłem brać Halitofast z tymiankiem i dużą ilością cynku, który likwiduje brzydki zapach oraz przyczynę jego powstawania. Podsumowując, na reszcie się udało pozbyć przyczyny problemu.

Dodaj komentarz