Chrypka


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Chrypka

tabletki13Chrypka, inaczej zwana również jako dysfonia, to objaw kliniczny charakteryzujący się zaburzeniami głosu. Zmienia ona ton, głośność lub głębokość dźwięków dochodzących z gardła pacjenta oraz może pojawić się wskutek wielu różnych chorób. Jednak najczęstszą przyczyną chrypki jest ostre zapalenie krtani, narządu, który odpowiedzialny jest za wydawanie dźwięków. W większości przypadków, dokładna przyczyna dysfonii może być określona za pomocą badania przedmiotowego. Mimo tego, że nie jest to groźna dolegliwość, powinna być ona zbadana przez specjalistów, jeżeli utrzymuje się przez dłużej niż jeden lub dwa tygodnie.

Potencjalne przyczyny chrypki

szyja_kosciFałdy głosowe, znajdujące się wewnątrz krtani, odpowiedzialne są za regulację przepływu powietrza wydobywającego się z płuc. Dzięki nim, człowiek posiada zdolność do wydawania dźwięków. Chrypka spowodowana jest zaburzeniami lub uszkodzeniem owych fałd głosowych, co w konsekwencji prowadzi do ich nieprawidłowego wibrowania. Ten rodzaj dolegliwości zmienia pewne atrybuty ludzkiego głosy, takie jak głośność, głębokość oraz ton. Co więcej, może ona również zmienić barwę głos na bardziej szorstką lub cierpką.

Istnieje wiele różnych chorób lub czynników, które mogą doprowadzić do ochrypniętego głosu, a najczęstsze z nich to:

 • Choroby związane z tarczycą
 • Zakażenia górnych dróg oddechowych, np. ostre zapalenie krtani.
 • Palenie tytoniu
 • Choroba refluksowa przełyku
 • Niektóre alergie
 • Torbiele lub guzki fałd głosowych, zazwyczaj niezłośliwe
 • Nowotwory złośliwe płuc, tarczycy lub krtani.

Metody diagnostyczne

W większości przypadków chrypki, wymagane jest tylko przeprowadzenie badania fizykalnego, które z wysoką dokładnością ujawni jej przyczynę. Połączenie innych występujących objawów chorobowych tylko potwierdzi diagnozę. W przypadku podejrzenia pojawienia się rzadkiej lub nietypowej choroby, czasami wymagana jest również biopsja lub obrazowanie, jednak stosowane są one wyjątkowo rzadko.

Domowe sposoby łagodzenia chrypki

ChrypkaIstnieje wiele różnych metod, które skutecznie zmniejszają intensywność tej dolegliwości. Oszczędzanie głosu to pierwsza i najważniejsza zasada, do której należy się stosować, aby nie nadwyrężać dodatkowo fałd głosowych oraz nie narażać ich na dalsze uszkodzenia. Niemniej jednak, nie należy mówić szeptem, ponieważ napręża on fałdy głosowe bardziej niż w przypadku normalnej mowy. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność otaczającego powierza, które rozszerzy oraz nawilży drogi oddechowe, co w konsekwencji ułatwi oddychanie. Można to osiągnąć za pomocą specjalnych nawilżaczy powietrza lub po prostu skorzystać z gorącej kąpieli.

Dodatkowe wskazówki, do których warto się stosować, aby załagodzić chrypkę:

 • Ograniczenie lub rzucenie palenia
 • Wystrzeganie się alkoholu oraz kofeiny
 • Pozbycie się potencjalnych alergenów z najbliższego otoczenia

Kiedy należy udać się do lekarza

Chrypka w większości przypadków jest niegroźną dolegliwością, ustępującą w ciągu kilku dni. Jednak może ona być również spowodowana poważną chorobą leżącą u podstaw, a zatem ocena specjalistów jest czasami wymagana. W takich sytuacjach należy jak najszybciej rozpoznać źródło dolegliwości, aby uchronić pacjenta od dalszych urazów lub trwałych uszkodzeń fałd głosowych.

Konsultacja ze specjalistą jest wysoce zalecana, jeżeli pojawi się jedna lub kilka z poniższych cech:

 • Chrypka obecna przez dłużej niż jeden lub dwa tygodnie
 • Poważne problemy z oddychaniem lub połykaniem
 • Gorączka
 • Ogólne zmęczenie

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz