Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25
Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26
Ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej to objaw, który może pojawić się wskutek wielu różnych chorób. Zwykle świadczy on o obecności poważnej dolegliwości i jest traktowany jako stan alarmowy, a zatem nie powinien być lekceważony. Ból klatki piersiowej w większości przypadków spowodowany jest zaburzeniami serca, lecz może on również pojawić się jako konsekwencja problemów związanych z układem pokarmowym, mięśniowym lub oddechowym. W poszczególnych przypadkach może on różnić się intensywnością, lokalizacją oraz czasem trwania w zależności od choroby która go spowodowała, płci lub stanu zdrowia pacjenta. Najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej u osób dorosłych są choroby niedokrwienne serca, natomiast w przypadku dzieci są to wady wrodzone lub zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej
Obecnie wyróżnia się ponad 400 różnych przyczyn bólu klatki piersiowej, wśród których można znaleźć choroby zarówno niegroźne, jak i te zagrażające życiu. Najczęstsze z nich to dolegliwości związane z układem pokarmowym oraz sercowo-naczyniowym.
Przyczyny bólu w klatce piersiowej związane z nieprawidłową pracą serca:
- Choroby niedokrwienne serca – grupa dolegliwości, w której skład wchodzą zawał mięśnia sercowego (atak serca), nagła śmierć sercowa, kardiomiopatia niedokrwienna oraz dławica sercowa. Podczas wspomnianych chorób, ból w klatce piersiowej może promieniować na ramiona, plecy a nawet szyję.
- Zapalenie serca mięśniowego – poważny stan zapalny, który może być omyłkowo potraktowany jako atak serca, ponieważ charakteryzują się one podobnymi symptomami.
- Zaburzenia rytmu serca – często zwane arytmią. Co ciekawe, większość chorób tego rodzaju nie objawia się żadnymi symptomami. Jeśli jednak się pojawią, ból w klatce piersiowej jest również jednym z nich.
Ten rodzaj dolegliwości może być również spowodowany zaburzeniami układu pokarmowego. Co więcej, niektóre badania twierdzą, że ból w klatce piersiowej pojawia się częściej z powodu zaburzeń układu pokarmowego niż krwionośnego. Jednakże taka proporcja może się różnić w zależności od regionu, grupy wiekowej lub pochodzenia etnicznego.
Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej związane z układem pokarmowym:
- Choroba refluksowa przełyku – stan, podczas którego zawartość żołądka cofa się w stronę przełyku. Ta dolegliwość również prowadzi do zgagi.
- Zespół Boerhaavego – potocznie pęknięcie przełyku. Może pojawić się wskutek np. wysokiego napięcia podczas wymiotowania.
- Przepuklina rozworu przełykowego – przemieszczenie się górnej części żołądka. Zwykle nie objawia się żadnymi symptomami. Jeśli jednak wystąpią, ból w klatce piersiowej jest jednym z nich.
Powiązane objawy
Bólowi w klatce piersiowej zwykle towarzyszą inne symptomy, bezpośrednio związane z chorobą leżącą u podstaw. Ich występowanie jest szczególnie ważne dla specjalistów, ponieważ pomaga określić dokładną przyczynę. Najczęstsze z nich to np.:
- Ogólne zmęczenie
- Zawroty głowy
- Duszności
- Nudności
- Kłopoty z połykaniem
- Gorączka
Kiedy należy udać się do lekarza
Ten specyficzny rodzaj bólu zazwyczaj świadczy o obecności poważnej choroby, a zatem pod żadnym pozorem nie powinien być zlekceważony. Czas reakcji jest bardzo ważny, ponieważ ból w klatce piersiowej jest ściśle powiązany z chorobami układu krążenia, które są jedną z wiodących przyczyn zgonów na całym świecie.
Natychmiastowa interwencja jest wymagana w przypadku wystąpienia jednego z poniższych objawów:
- Nagły atak bólu w klatce klatki piersiowej lub uczucie podobne do miażdżenia, które trwa dłużej niż 15 minut lub pojawia się cyklicznie.
- Ból promieniujący na plecy, szczękę oraz lewe ramię
- Kłopoty z oddychaniem
- Nudności
- Zbyt szybkie lub wolne tętno serca