Ból głowy


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ból głowy

skupiony_lekarzBól głowy to ból zlokalizowany i odczuwalny w głowie lub szyi. Jest to jeden z najpopularniejszych objawów chorobowych i prawdopodobnie każdy miał okazję spotkać się z tą przypadłością w pewnym momencie życia. Ten rodzaj bólu występuje niezależnie od płci, pochodzenia etnicznego i wieku, oraz może pojawić się wskutek wielu różnych dolegliwości z różnym stopniem nasilenia. Ze względu na pochodzenie, ból głowy może być podzielony na 2 główne kategorie, pierwotny i wtórny, przy czym pierwotny ból głowy występuje nawet do 9 razy częściej niż ból wtórny. Najczęstsze jego przyczyny to zaburzenia snu, stres, ogólne zmęczenie, uraz głowy, infekcje wirusowe oraz nieodpowiednie stosowanie pewnych leków lub używek.

Charakterystyka

strzykawkaBól głowy to ogólne określenie bólu pochodzącego z głowy lub jej okolic. Może on być odczuwalny w jednym punkcie, jak również na większym obszarze, z różnym stopniem intensywności. Jest on często spowodowany stymulacją receptorów bólowych opon mózgowych, nerwów rdzenia kręgowego lub naczyń krwionośnych. Odpowiedzialny za taką stymulację może być przykładowo uraz głowy, stan zapalny lub nowotwór. Niemniej jednak dokładny mechanizm powodujący ten rodzaj bólu jest wciąż nieznany. Warto dodać, że mózg nie posiada receptorów bólowych, a zatem ból głowy nie może wystąpić jako skutek uszkodzenia tego konkretnego organu.

Ze względu na przyczynę, ból ten może być podzielony na 2 główne kategorie, pierwotny i wtórny. Co ciekawe, pierwotny ból głowy jest odpowiedzialny za około 90% wszystkich przypadków.

Pierwotny ból głowy

Ból pierwotny spowodowany jest wewnętrznymi zaburzeniami głowy oraz jest niezwiązany z żadną chorobą leżącą u podstaw. W większości przypadków nie powoduje jakiegokolwiek niebezpieczeństwa i jest łagodny dla organizmu, mimo tego, że może on być nawracający i bardzo silny.

Najpopularniejsze pierwotne bóle głowy to:

  • Ból napięciowy ? odpowiedzialny za około 90% przypadków, co czyni go najbardziej popularnym rodzajem. Często opisywany uczuciem silnego ciśnienia wewnątrz głowy. Jest on zazwyczaj łagodny lub umiarkowany i odczuwany symetrycznie na większych obszarach głowy.
  • Migrena ? charakteryzująca się pulsującym rodzajem bólu, który często występuje po jednej stronie głowy i jest obecny od kilku godzin do nawet 3 dni z rzędu.
  • Ból klasterowy (dawniej znany jako ból głowy Hortona) ? nawracający, silny ból zlokalizowany obok lub w obrębie gałki ocznej. Trwa on zazwyczaj przez około jedną godzinę, lecz może być obecny nawet do 3-4 godzin. Oddziałuje on również na tkanki otaczające, takie jak oczy lub nos, co dalej prowadzi do łzawienia lub opuchlizny gałki ocznej oraz kataru.

Wtórny ból głowy

Ból wtórny pojawia się jako skutek danej choroby i zazwyczaj towarzyszą mu inne powiązane objawy. Jego obecność może sygnalizować obecność wielu różnych dolegliwości, również tych niebezpiecznych.

Najczęstsze przyczyny wtórnego bólu głowy to:

  • Nowotwór mózgu
  • Wstrząśnienie mózgu
  • Grypa
  • Nadużycie leków lub używek
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Udar mózgu

Leczenie

Ból głowyW większości przypadków, leczenie polega na podawania środków przeciwbólowych (analgetyków). Mogą one zawierać niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, ibuprofen czy naproksen. Oprócz tego, terapia może być również oparta na lekach beta-adrenolitycznych, przeciwdepresyjnych lub paracetamolu. Jednak w przypadku wtórnego bólu głowy, metod leczenia jest wiele. Są one dobierane zgodnie z chorobą leżącą u podstaw. Przykładowo, w przypadku nowotworu przeprowadza się operację chirurgiczną lub radioterapię, natomiast zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wymaga podawania antybiotyków lub steroidów.

Co ciekawe, stosowanie środków przeciwbólowych w zbyt dużych dawkach może przynieść odwrotny skutek, prowadząc do pogorszenia się bólu lub jego wydłużenia w czasie. W związku z tym, powinny być one podawane zgodnie z zaleceniami, a najlepiej pod nadzorem specjalistów.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz