Ból brzucha


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ból brzucha, jak i podbrzusza, to powszechnie znany i często występujący objaw chorobowy. Dowolny ból sytuowany między dolną częścią klatki piersiowej i kroczem może zostać nazwany bólem brzucha. Każda osoba odczuła, lub odczuje dyskomfort związany z tą przypadłością w ciągu swojego życia. Zazwyczaj ból ten jest przejściowy i nie sygnalizuje żadnych poważnych problemów. Z tym symptomem można powiązać wiele różnych chorób, zatem wskazanie dokładnego powodu może sprawić trudność. W większości przypadków, ból brzucha jest spowodowany nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego lub moczowego.

Ból brzucha i jego charakterystyka

Ból brzucha jest zapoczątkowany problemami w jamie brzusznej oraz jej okolicach. Może występować w różnych miejscach, i z różnym poziomem nasilenia. Najczęściej ból tego rodzaju nie sygnalizuje żadnych poważnych przypadłości. mikroskopNiemniej jednak, należy pamiętać, że jego intensywność często nie idzie w parze z powagą choroby. Oznacza to, że choroby zagrażające życiu, takie jak nowotwór, mogą powodować lekki lub ledwo odczuwalny ból. Z drugiej strony, zakażenie przewodu pokarmowego, które jest uważane za mało szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, może spowodować silny ból brzucha.

Ból brzucha może być podzielony na kilka kategorii, ze względu na rodzaj i umiejscowienie:

 • Ból całkowity, zazwyczaj odczuwalny na dużej powierzchni brzucha. Może zostać spowodowany infekcją wirusową lub niestrawnością. Specjalistyczna interwencja nie jest wymagana w większości przypadków.
 • Skurczowy ból brzucha, który może być odczuwalny w wyniki wzdęć jelitowych. Generalnie ten rodzaj bólu nie jest silny, jednak mogą mu towarzyszyć biegunki lub gorączka. Jeżeli trwa dłużej niż 24 godziny, należy skontaktować się ze specjalistą.
 • Ból skoncentrowany w jednym miejscu, który często sygnalizuje poważniejszą chorobę lub zapalenie organu wewnętrznego. Może on być oznaką poważnego problemu, wymagającego natychmiastowej opieki lekarskiej.

Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być oznaką wystąpienia wielu różnych chorób, łącznie z tymi, które powodują zagrożenie życia. Niemniej jednak, zazwyczaj stoją za nim mniej poważne przypadłości, takie jak:

 • Zakażenie przewodu pokarmowego
 • Zespół jelita drażliwego
 • Problemy z układem moczowym
 • Zaparcia

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zakażenie przewodu pokarmowego, zwane również nieżytem żołądkowo-jelitowym, które odpowiada za 13% przypadków.operacja Oprócz tego, innymi częstymi przyczynami są choroby układu moczowego oraz zespół jelita drażliwego, które odpowiadają kolejno za 5% i 8% zanotowanych przypadków. Zapalenie błony śluzowej (zapalenie żołądka) razem z zaparciami są odpowiedzialne za 10% przypadków.

Poważne choroby również mogą powodować ból brzucha, a co gorsza, mogą mu towarzyszyć inne symptomy. W przypadku groźnych chorób, ból ten jest zazwyczaj łagodny lub ledwo odczuwalny, szczególnie we wczesnych etapach przypuszczalnej choroby, a zatem może zostać zlekceważony. Poniżej znajdują się najczęstsze groźne choroby powodujące ból brzucha:

 • Problemy z woreczkiem żółciowym
 • Problemy z trzustką
 • Zapalenie uchyłków
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Nowotwór

Diagnozowanie bólu brzucha

Ból brzuchaNatychmiastowa opieka lekarska jest wymagana, gdy ból brzucha jest ostry, nasila się podczas ruchu, zmusza do leżenia w pozycji embrionalnej lub nie ustępuje po 24 godzinach. Mogą to być oznaki poważnej choroby. Diagnoza może zostać postawiona bazując na charakterystyce bólu, badaniu fizykalnym (przedmiotowym), analizie laboratoryjnej lub zabiegu chirurgicznym.

Dodatkowo, ból ten może zmieniać swoją charakterystykę z biegiem czasu, a niektóre znaki rozpoznawcze danej choroby mogą być błędnie kojarzone. W związku z tym etiologia bólu brzucha nie zawsze jest łatwa do ustalenia, i może być nieprecyzyjna.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz