OBJAWY


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Symptomy chorób

Symptomy chorób, inaczej zwane objawami klinicznymi, to cechy, które wskazują na niepoprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W większości przypadków, spowodowane są one chorobami. Wyróżnia się 2 rodzaje objawów klinicznych, podmiotowe czyli subiektywne i przedmiotowe czyli obiektywne. Pojedynczy symptom najczęściej nie oznacza żadnej konkretnej choroby, ale połączenie kilku z nich skutecznie zawęża krąg poszukiwań. Oczywistym jest, że są one kluczowe przy stawianiu poprawnej diagnozy, w związku z tym, każda cecha potencjalnej choroby jest brana pod uwagę przez specjalistów.

Różnica między objawami podmiotowymi i przedmiotowymi

mikroskop2Objawy kliniczne dzielą się na 2 kategorie, które nie powinny być mylone. Pierwszym rodzajem są objawy kliniczne podmiotowe, tzw. subiektywne, które mogą zostać zaobserwowane lub odczuwalne przez samego pacjenta. Przykładowe objawy podmiotowe to ból głowy, ogólne zmęczenie, ból brzucha lub osłabienie. Drugą kategorią są objawy kliniczne przedmiotowe, tzw. obiektywne, które mogą zostać zauważone przez osoby trzecie lub przez specjalistę podczas badań. Kaszel, utrata wagi lub wyniki badania krwi to przykładowe objawy przedmiotowe. Niektóre cechy chorobowe mogą być zarówno subiektywne jak i obiektywne. Gorączka lub przekrwienie gałki ocznej mogą być zauważone jednocześnie przez pacjenta i lekarza.

Rodzaje symptomów podmiotowych.

Objawy podmiotowe można podzielić na 3 główne kategorie:

  • Objawy przewlekłe – te symptomy są obecne przez długi okres czasu, zgodnie z definicją dłużej niż 3 miesiące. Najpopularniejsze choroby charakteryzujące się objawami przewlekłymi to nowotwory złośliwe, astma, cukrzyca lub HIV/AIDS.
  • Objawy powracające – jest to swego rodzaju cykl, podczas którego powracają objawy, które wystąpiły w przeszłości. Stwardnienie rozsiane często skutkują symptomami tego rodzaju.
  • Objawy przemijające – są to objawy które tracą swoją intensywność wraz z upływem czasu i nierzadko dochodzi do sytuacji, w której ustępują całkowicie.

cisnieniomierz_lekiCo więcej, subiektywne symptomy chorób dzielą się również na kilka mniej istotnych kategorii. Jedną z nich są symptomy fundamentalne, które ostatecznie doprowadzają do poprawnej diagnozy. Drugą kategorią są symptomy obecne, które opisują cechy chorobowe występujące u pacjenta podczas wizyty u lekarza. Natomiast symptomy ogólne, inaczej zwane symptomami ustrojowymi, znane są z tego, że atakują cały organizm.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach choroba może być bezobjawowa. Pewne nieprawidłowości nie skutkują żadnymi odczuwalnymi symptomami i mogą zostać zdiagnozowane tylko dzięki badaniom medycznym. Są one bardzo niebezpieczne dla ogólnego zdrowia pacjenta, ponieważ wiele groźnych chorób we wczesnych etapach nie powoduje żadnych symptomów.

Rodzaje symptomów przedmiotowych

Symptomy choróbMimo, że niektóre objawy przedmiotowe mogą wydawać się nieistotne, w ostatecznym rozrachunku są one bardzo ważne. Każdy objaw jest skrupulatnie gromadzony i opisywany, aby stworzyć kompletną listę ewentualnych chorób. Ogólnie rzecz biorąc, objawy przedmiotowe w połączeniu z objawami podmiotowymi mogą potwierdzić przypuszczalną chorobę bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań.

Objawy przedmiotowe można podzielić na 4 główne kategorie:

  • Objawy prognostyczne – na ich podstawie można przewidzieć możliwy los pacjenta, lecz nie da się przewidzieć konkretnej choroby.
  • Objawy anamnestyczne – potocznie są to elementy wywiadu chorobowego, czyli ślady pozostałe po chorobach z przeszłości.
  • Objawy diagnostyczne – objawy, dzięki którym specjalista jest w stanie zidentyfikować daną chorobę. Na ich podstawie bazuje się ostateczną diagnozę.
  • Objawy patognomoniczne – są to unikatowe symptomy bezpośrednio powiązane z jedną konkretną chorobą, które wykluczają inne możliwości i pozwalają na absolutne potwierdzenie źródła.

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „OBJAWY

  1. Jednakze w przypadku zaobserwowania ciemniejszego zabarwienia moczu nalezy poinformowac o tym lekarza, poniewaz moze byc to objaw uszkodzenia miesni lub watroby.

Dodaj komentarz