Kod DNA oraz jego wpływ na reprodukcję


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Kod DNA oraz jego wpływ na reprodukcję

dnaStarzejące się społeczeństwo oraz rodziny bezdzietne stają się coraz poważniejszym problemem w krajach rozwiniętych. Przeciętny wiek osób, które planują wydać na świat pierwsze dziecko, jak i również liczba rodzin nie posiadających ani jednego dziecka, stale się zwiększa. Owe zjawisko jest związane głównie z czynnikami socjologicznymi, ekonomicznymi oraz środowiskowym. Niemniej jednak, zgodnie z najnowszymi badaniami, istnieje jeszcze jeden element wpływający na reprodukcję osób dorosłych – ludzkie DNA.

Zaskakujące odkrycie

poranne-mdlosci-zmniejszaja-ryzyko-utraty-ciazyBadanie, którego głównym zadaniem było bliższe przyjrzenie się materiałowi genetycznemu człowieka,  zostało przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki w 2016 roku. Elementem fundamentalnym owych prac badawczych była metaanaliza wcześniej wykonanych badań. W rezultacie naukowcom udało się stworzyć obszerną bazę danych, która składała się z informacji na temat około 600,000 osób. Co więcej, specjaliści skorzystali również z doświadczenia zgromadzonego przez ponad 250 instytucji z całego świata. Końcowy efekt poszukiwań był imponujący, ponieważ udało się odnaleźć nie tylko związek pomiędzy niektórymi częściami DNA oraz chęcią do reprodukcji, lecz również między ilością pożądanych dzieci.

Kod genetyczny

bezpieczna_pozycjaPrace badawcze ujawniły powiązanie pomiędzy 12 częściami ludzkiego materiału genetycznego oraz wiekiem, w którym zazwyczaj dochodzi do narodzin pierwszego dziecka. Specjaliści wyodrębnili 24 geny związane z owym mechanizmem, które są również częściowo związane z niektórymi aspektami bezpłodności. Niestety badacze są w stanie przewidzieć wiek, w którym dochodzi do narodzin pierwszego dziecka, tylko w 1% wszystkich przypadków. Pomimo małej ilości dostępnych danych oraz niskiego stopnia przewidywalności, jest to wciąż znakomity wynik, który z pewnością pomoże w dalszych postępach z dziedziny reprodukcji. Co więcej, wspomniane części kodu genetycznego są również związane z rozwojem seksualnym człowieka. W związku z tym, zgromadzone dane mogą być równie przydatne w analizowaniu oraz leczeniu niektórych zaburzeń tego rodzaju.

Wpływ na płodność

W większości przypadków, wiek obojga rodziców jest kluczowy, jeśli brana jest pod uwagę dalsza reprodukcja. Dzieje się tak, ponieważ bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka jest znacząco zmniejszone, jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma więcej niż 40 lat. Niemniej jednak, potencjalne ryzyko zaburzeń ciążowych związanych z wiekiem może się znacząco różnić w poszczególnych przypadkach. Dlatego  też rezultat opisywanych badań może być wykorzystywany również w celu określania optymalnego przedziału wiekowego do reprodukcji.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz