Elektryczna stymulacja skuteczna w leczeniu migreny?


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Elektryczna stymulacja skuteczna w leczeniu migreny?

Jak sugerują najnowsze badania, stosowanie plastrów wykorzystujących stymulację elektryczną do blokowania sygnałów bólowych do mózgu, może pewnego dnia zastąpić stosowanie leków w leczeniu migreny.

Badacze – Dr David Yarnitsky z Technion Faculty of Medicine w Hajfie, w Izraelu wraz ze swoimi współpracownikami, sugerują, że leczenie za pomocą sieci bezprzewodowej połączonej z urządzeniem do stymulacji elektrycznej może przynosić naprawdę wymierne rezultaty. Nowe, terapeutyczne zastosowanie elektronicznego urządzenia stymulującego może znacznie zmniejszać ból migrenowy nawet do 60%, co wykazały niedawno przeprowadzone na grupie uczestników testy, w porównaniu z terapią pozorowaną.

Migreny są powtarzającymi się bólami głowy, które charakteryzują się umiarkowanym lub ciężkim uderzającym lub pulsującym bólem, który często pojawia się po jednej stronie głowy. Wraz z bólem zdarzają się również często także wrażliwość na światło i dźwięki, a w niektórych wypadkach mogą pojawić się również nudności i wymioty.

Migrenowe bóle dotyczą nawet około 12% osób, dotykając nawet trzykrotnie częściej kobiety, niż mężczyzn.

Leczenie lub zapobieganie migrenowym bólom bywa różne w zależności od intensywności objawów. Stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak aspiryna czy ibuprofen, tryptany oraz beta-blokery. Niestety w związku z poszczególnymi metodami leczenia, często pojawia się ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Badacze uważają, że opracowany przez nich plaster stymulujący elektrycznie może stanowić doskonałą alternatywę dla leczenia osób cierpiących na migreny, bez stosowania leków przeciwbólowych, a przy podobnej skuteczności.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców wzięło udział 71 osób dorosłych, które cierpią na epizodyczne migreny, z czego każdy z ochotników przeżywa średnio od dwóch do ośmiu napadów migrenowych w każdym miesiącu. U uczestników nie zastosowano żadnych innych leków zapobiegających migrenom przez okres dwóch miesięcy przez rozpoczęciem badania.

Ochotników podzielono na dwie grupy, w których jedną leczono przy pomocy plastrów stymulacji elektrycznej (znanej jako Nerivio), a druga grupa otrzymała pozorowane leczenie pobudzające.

U osób, u których zastosowano plastry stymulacji elektrycznej Nerivio zauważono znaczące zmniejszenie bólu migrenowego.

Plaster Nerivio to połączenie opaski, elektrod gumowych i chipa. Urządzenie bezprzewodowe jest połączone z aplikacją w smartfonie. Po uruchomieniu urządzenia za pomocą aplikacji, zaczyna ono generować impulsy elektryczne, które stymulują nerwy czuciowe w skórze. Celem tego działania jest zapobieganie dotarciu impulsów bólowych do mózgu.

Po pierwszych oznakach migreny, każdy uczestnik informował o użyciu plastrów Nerivio lub pozorującego urządzenia stymulującego. Zbadano tym sposobem różne poziomy stymulacji i każda z nich trwała około 20 minut.

Naukowcy odkryli, że w trzech najwyższych poziomach stymulacji, nawet 64% uczestników stosujących plastry Nerivio odczuło zmniejszenie bólu migrenowego, a 50% z nich poczuło ulgę w czasie 2 godzin po zabiegu. W drugiej grupie pacjentów, podobne efekty odczuło jedynie 26%.

Zespół naukowców odkrył ponadto, że na najwyższym poziomie stymulacji, u 58% badanych, którzy cierpieli na umiarkowane lub ciężki migreny, ich ból stał się łagodniejszy lub zniknął po leczeniu plastrami Nerivio, w porównaniu do grupy drugiej, w której podobne zmiany odczuło jedynie 28% osób.

Najbardziej skuteczne było leczenie rozpoczęte w ciągu 20 minut od pojawienia się migreny. Ból zmniejszał się wówczas o 47%, z kolei gdy leczenie rozpoczęto później, efekty widoczne były w 25%.

Według naukowców, rezultaty leczenia okazują się równie skuteczne jak te związane ze stosowaniem tryptanu. Wymagają one jeszcze wielu dodatkowych badań, ale metoda ta zapowiada się bardzo obiecująco. Osoby z migreną będą miały dzięki niej możliwość stosowania leczenia nielekowego, a nowe, łatwe w obsłudze urządzenie, nie mające skutków ubocznych, może być swobodnie stosowane zarówno w domu, pracy jak i innych miejscach.

Jedyny ograniczeniem jakie niesie skuteczność urządzenia, jest minimum 20 minutowe poddanie się stymulacji.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Elektryczna stymulacja skuteczna w leczeniu migreny?

Dodaj komentarz