Dieta Andersona


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta Andersona to dieta niełączenia, która opiera się głównie na oddzieleniu białek od węglowodanów. Ta kuracja odchudzająca sprawdzi się u osób, które pracują do późnych godzin popołudniowych, gdyż główny posiłek dnia, dieta przewiduje dopiero po godzinie 16.00.

dieta-andersonaDieta Andersona została opracowana na podstawie tezy, iż problemy zdrowotne i te związane z nadmierną masą ciała, powodowane są nagromadzeniem się w organizmie związków toksycznych, które tworzą się poprzez złe połączenia składników w jednym posiłku.

Dla kogo przeznaczona jest dieta Andersona?

Dieta Andersona jest opracowana z myślą o osobach, które pragną zrzucić kilka kilogramów, mają problemy z nadkwaśnością, nadciśnieniem lub są przemęczone. Dieta podobnie jak wiele innych, wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeżeli planujemy stosować ją dłużej niż 3 tygodnie.

Zasady diety Andersona

Dieta Andersona to kuracja, którą stosuje się najczęściej dla uzyskania efektów odchudzających, niemniej można ją stosować również jako sposób odżywiania na całe życie ( o ile nie mamy ku temu przeciwwskazań lekarskich).

Ponieważ kuracja ta jest dietą rozdzielną, należy wprowadzać ją stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do nowego sposobu odżywiania. Niełączenie węglowodanów i białek w diecie Andersona ma za zadanie zwiększyć efektywność spalania tkanki tłuszczowej, gdyż w taki sposób enzymy trawienne będą działały intensywniej na jeden składnik. Wadą tego sposobu odżywiania może być pojawienie się cellulitu.

W kuracji tej niezbędne jest przestrzeganie kolejności posiłków ? określony grupy produktów należy spożywać w określonych przedziałach godzinowych, co pozwala skutecznie tracić kilogramy:

  • w godzinach porannych należy spożywać wyłącznie owoce i soki owocowe,
  • w godzinach południowych do godziny 16.00, zalecane są soki warzywne, sałaty i inne zielone warzywa,
  • po godzinie 16.00 można jeść wszystko, pamiętając jednak o tym, aby nie łączyć białek z węglowodanami ( mięsa, ryb i serów z ziemniakami, kaszą, pieczywem czy makaronami).dieta-bezglutenowa-zyskuje-na-popularnosci

Dieta zakłada również, iż nie powinno się pić po posiłkach oraz w ich trakcie, można sięgać po napoje dopiero po półgodzinnej przerwie. Dodatkowo, posiłki powinny pojawiać się tylko wówczas, gdy czujemy głód ? po pierwszych oznakach sytości należy zakończyć posiłek.

Godzina 20.00, to pora, w której należy zaprzestać przyjmowania posiłków. Dieta Andersona oparta jest głównie na owocach, warzywach i orzechach, a mięsa, ryby i sery zalecane są jedynie w niewielkich ilościach.

Wśród produktów zakazanych należy wymienić wody gazowane, przetworzone soki, wszelakie sosy, kawę, herbatę oraz alkohol.

Dieta Andersona daje dużą dowolność w komponowaniu posiłków, niemniej najlepiej zastosować ją wiosną lub latem, gdy mamy sezon na liczne warzywa i owoce.

Osoby, które nie przepadają za warzywami i owocami jako głównymi składnikami posiłków, powinny zacząć dietę stopniowo, co pomoże wytrwać w niej dłużej ? pierwszy tydzień można stosować program przedpołudniowy, drugi tydzień popołudniowy, a dopiero w trzecim tygodniu stosując się do wszystkich zasad diety.

Dieta nie zawiera mleka i produktów mlecznych, dlatego warto zadbać o to, aby dostarczyć sobie wapnia poprzez inne jego źródła.

Wady i zalety diety Andersona

Dieta ta nie należy do wyjątkowo restrykcyjnych, nie daje również spektakularnych efektów, gdyż chudnie się na niej średnio kilogram tygodniowo. W diecie tej nie trzeba liczyć kalorii, można swobodnie komponować posiłki, i jest ona wygodna dla osób, które w ciągu dnia nie mają za wiele czasu na przyrządzanie posiłków.

Zaletą diety jest fakt, że rzadko wiązana jest ona z efektem jo-jo, a przy tym codzienne posiłki zapewniają odpowiednio dużą dawkę energii, przy stosunkowo niedużej kaloryczności.

Największy posiłek w diecie przypada w godzinach popołudniowych i wieczornych, dlatego też może obciążać żołądek, zwiększając ryzyko odkładania tkanki tłuszczowej, dlatego nie jest to dieta odpowiednia dla osób, które cierpią na otyłość.Diety odchudzające

Jak twierdzą nieliczni dietetycy, dieta niełączenia produktów białkowych i węglowodanowych może być szkodliwa dla zdrowia, niemniej nie ma jak dotąd żadnego naukowego potwierdzenia tej tezy.

Przykładowy jadłospis diety Andersona przedstawiać może się tak:

  • od 24.00 do godziny 12.00 ? sok pomarańczowy, banan, jabłko, nektarynka
  • od 12.00 do 16.00 – sok pomidorowy, sałatka warzywna (np. z sałaty, ogórka, pomidora, rzodkiewki, szczypioru), garść orzechów włoskich,
  • od 16.00 do 20.00 ? pierś kurczaka lub porcja dorsza gotowane na parze z warzywami, fasolka, kalafior.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz