Dieta 8-godzinna


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta 8-godzinna, to dieta odchudzająca, bardzo popularna zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zakłada ona spożywanie posiłków w ciągu okresu ośmiu godzin dziennie, przez kolejne dni trwania diety. To w efekcie ma pomóc zrzucić kilka kilogramów.

dieta-8-godzinnaJak działa dieta 8-godzinna?

W teorii, dieta 8-godzinna zakłada spożywanie posiłków tylko w ustalonym czasie ośmiu godzin każdego dnia diety, co pozwala organizmowi w pozostałym czasie przetworzyć pokarm wykorzystując składniki odżywcze, a także pozbyć się toksyn. Autorzy diety, twierdzą, że nowoczesny styl życia sprawia, że jemy całą dobę, nie dając naszemu ciału czasu na spalenie kalorii, co sprawia, że gromadzimy kilogramy i toksyny.

Dieta 8-godzinna jest sposobem, który pozwala na wydłużenie okresu pomiędzy ostatnią przekąską (kolacją) , a śniadaniem, dając tym samym szansę naszemu ciału na spalenie zapasów tłuszczu wykorzystując go maksymalnie na nasze potrzeby energetyczne.

Jak oceniają autorzy diety, może ona pomóc spalić nawet do ponad 4 kilogramów w pierwszym tygodniu odchudzania, a w sześć tygodni nawet do 10 kilogramów. Jest to zatem ambitne wyzwanie.

Ogólne zasady diety 8-godzinnejdieta-fodmap-pomocna-w-zespole-jelita-drazliwego

Dieta 8-godzinna jest stosunkowo prosta w organizacji, a jej głównymi zasadami są:

  • Dobór ośmiu godzin, w których dozwolone jest spożywanie posiłków jest dowolny, wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji każdego z nas. Ważne jest jedynie to, aby posiłki mieściły się w ustalonych ramach czasowych, a kolejne szesnaście godzin doby stanowił post.
  • Po okresach przeznaczonych na posiłki, dozwolone jest jedynie picie np. kawy, herbaty czy wody, niemniej bez dodatków typu cukier czy mleko.
  • Badania wykazały, że dieta ta może mieć pewne korzyści prozdrowotne jak np. pomaga obniżać ryzyko chorób serca, cukrzycy czy demencji, niemniej jej zastosowanie najlepiej jest skonsultować z lekarzem.
  • 8 godzin posiłków nie ma polegać na przejadaniu się, ale na racjonalnych i zdrowych posiłkach. Należy zwalczać pokusy na smakołyki ? zwłaszcza te wysokokaloryczne, i skupić się na pokarmach dodających energii i bogatych w składniki odżywcze.

Jak twierdzą autorzy diety, może ona przynosić pozytywne efekty, także podczas stosowania jej przez trzy dni tygodniowo.

W skład diety powinny wchodzić produkty takie jak:

  • białka: indyk, kurczak, jaja, ryby, inne chude mięso, orzechy włoskie, inne orzechy, jogurty naturalne, inne produkty mleczne, fasole, orzechy ziemne, rośliny strączkowe,
  • owoce: maliny i inne jagodowe, jabłka, pomarańcze,
  • warzywa: głównie zielone liściaste jak szpinak,
  • produkty pełnoziarniste w tym pieczywo, makarony, zboża.

Zgodnie z dietą, warto również wprowadzić do codziennych zwyczajów, regularne ćwiczenia.

Wady i zalety diety 8-godzinnej

Autorzy diety 8-godzinnej, uważają, że w ciągu szesnastu godzin postu możemy schudnąć poprzez poprawę funkcjonowania mitochondriów, struktur w komórkach odpowiedzialnych za przekształcanie składników odżywczych w energię. Obiecują również, że dieta pozwala promować rozwój mitochondriów i zwiększać utratę masy ciała, umożliwiając tym samym, bardziej efektywne spalanie kalorii.gen-otylosci-nie-utrudnia-odchudzania

Te dosyć ekstrawaganckie zapewnienia, które proponują autorzy diety, mają dodatkowo pomóc poprawić wrażliwość na insulinę, zmniejszają stany zapalne w organizmie, a przy tym mogą pomóc zmniejszać ryzyko występowania choroby Alzheimera czy nowotworów.

Podczas, gdy mitochondria mają niemały wpływ na zdrowie naszych komórek, nie odkryto jak dotąd żadnych konkretnych dowodów na to, jakoby dieta tego typu miała wpływ na ich działanie. Niektóre badania sugerują, że czas spożywania posiłków może wpływać na ekspresję pewnych genów, niemniej nie wiadomo czy takie zmiany mają miejsce u ludzi ? dotychczas wykazano podobne zależności jedynie na podstawie badania przeprowadzonego na myszach.

Inne badania oceniały wpływ przerywanego postu na postępy starzenia się ludzi i zwierząt, i niektóre z nich były rzeczywiście obiecujące.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz