Dieta 5 czynników


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta 5 czynników została opracowana przez słynnego trenera fitness Herleya Pasternaka, który twierdzi, iż ten sposób odżywania to plan na życie, a nie tylko zwykła dieta.

dieta-5-czynnikowPlan diety 5 czynników koncentruje się wokół piątki – 5 posiłków dziennie, pięć składników dziennie (obejmujących 5 minutowe przygotowanie) i 25 minutowych treningów – składających się z pięciu segmentów pięciominutowych ćwiczeń, wykonywanych pięć razy w tygodniu.

Pasternak zapewnia, że spożywanie wyważonych pięciu posiłków dziennie, pozwala utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, a dodatkowo gwarantuje dobry nastrój i dodaje energii na cały dzień.

Na jakich składnikach bazuje dieta 5 czynników?

Ponieważ dieta składa się z pięciu czynników, każdy posiłek musi zawierać pięć niezastąpionych grup żywności, o niskim indeksie glikemicznym. Należą do nich:

  • białka – białka jaj, ryby, chude mięso, chude mleko,
  • węglowodany złożone – warzywa, słodkie ziemniaki, dziki ryż, fasola, soczewica, płatki owsiane, kasza kwinoa,
  • błonnik – pełne ziarna, fasole, dziki ryż, owoce i warzywa zjadane ze skórką i nasionami,
  • zdrowe tłuszcze – najlepiej z ryb takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, pstrąg tęczowy, a także olej arachidowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej lniany,
  • bezcukrowe napoje – woda, kawa, herbata, niesłodzone napoje energetyczne – dieta nie wymienia alkoholu, ale istnieją w niej pewne odstępstwa, kiedy to można raz na jakiś czas jeść i pić to na co mamy ochotę.

Zasady diety 5 czynnikówgen-otylosci-nie-utrudnia-odchudzania

Dieta nie należy do trudnych w wykonaniu, niemniej wymaga pewnych małych ograniczeń związanych z zastosowaniem odpowiednich składników do poszczególnych posiłków.

  • Gotowanie i przygotowanie posiłków nie wymaga zbyt dużo uwagi i żmudnych przygotowań, gdyż można przyrządzać pokarmy szybko i przyjemnie.
  • Niezbędnym elementem diety są ćwiczenia, gdyż bez nich efekty nie będą zbyt spektakularne.

Dietę można dostosować do indywidualnych preferencji np. wegetarianie i weganie, mogą wykorzystać źródła białka pochodzenia roślinnego, a osoby cierpiące na celiakię mogą zastąpić produkty mączne, bezglutenowymi alternatywami.

Czy dieta 5 czynników działa?

Badania naukowe pod kątem skuteczności diety 5 czynników nie zostały jeszcze przeprowadzone, jednak dieta 5 czynników wydaje się być dobrym sposobem zdrowego odżywania i odchudzania. Pomimo braku potwierdzenia jej właściwości, spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym jest wysoce prawdopodobnym doskonałym sposobem na utratę wagi w krótkim czasie. Wydaje się również, że spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej, również może mieć pewne korzyści zdrowotne.

Sama tylko eliminacja fast foodów, węglowodanów prostych i napojów wysokokalorycznych jest doskonałym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Dieta 5 czynników oraz jej efekty, mogą być jednak zależne od wielu czynników jak wyjściowa masa ciała, płeć czy poziom aktywności. Plan diety Pastenaka nie uwzględnia różnić w potrzebach kalorycznych poszczególnych osób, a licznie kalorii nie jest jednym z warunków diety.

Ćwiczenia są niezwykle istotnym elementem diety 5 czynników, niemniej zalecana ilość 150 minut treningów tygodniowo, opartych na aerobach i treningu siłowym, może być dla wielu z nas nieco za mała.

Czy dieta 5 czynników jest dobra dla wszystkich?

Utrata masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej, to podstawowe założenia diety 5 czynników, które mogą stanowić doskonały sposób zapobiegania i leczenia wielu schorzeń, w tym chorób serca nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Plan dietetyczny musi być jednak często modyfikowany w zależności od indywidualnych warunków.

Dwa podstawowe elementy planu – związane ze spożywaniem produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz jedzenie mniejszych, ale częstszych posiłków, są znanymi sposobami w utrzymywaniu zdrowego poziomu cukru we krwi, niemniej w przypadku cukrzycy, ilość węglowodanów musiałaby zostać dostosowana indywidualnie.dieta-bezglutenowa-zyskuje-na-popularnosci

Podobnie jest w przypadku osób o wysokim stężeniu cholesterolu we krwi – dieta 5 czynników, opierająca się na produktach o niskim IG, może obniżać poziom złego cholesterolu, niemniej należy przy okazji uważać na nadmiar tłuszczy i soli w diecie.

Osoby cierpiące na choroby nerek, muszą podczas stosowania diety Pasternaka uważać na spożycie białka. Bez względu jednak na to, czy zmagamy się z jakimkolwiek schorzeniem czy też nie, warto zastosowanie diety skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta 5 czynników to dieta prosta, zbilansowana i zróżnicowana, przez co stosunkowo łatwa w realizacji. Wymaga jednak sporej dozy samozaparcia, gdyż dni odstępstw nie mogą pojawiać się zbyt często, zwłaszcza jeżeli zależy nam na skutecznych i trwałych rezultatach. Osoby, które często podróżują lub mają wyjątkowo nieregularny tryb pracy i życia, mogą mieć pewne problemy zarówno w przypadku spożywania posiłków, jak i w ich przygotowaniu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz