Diety odchudzające


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Diety odchudzające, inaczej diety redukujące, to diety które składają się z zestawu zaleceń dietetycznych, mających pomóc zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Diety odchudzające stosowane są najczęściej w leczeniu otyłości oraz dla osiągnięcia określonej masy ciała.

Diety odchudzająceDiety odchudzające powinny być stosowane w porozumieniu z dietetykiem lub lekarzem, szczególnie jeżeli mają na celu stratę większej ilości zbędnych kilogramów (np. powyżej 10 kg).

Zasady diet odchudzających

Odchudzanie dietą możliwe jest poprzez:

  • zmniejszenie kaloryczności spożywanych posiłków,
  • wprowadzenie regularnych posiłków, przy jednoczesnym unikaniu przekąsek pomiędzy posiłkami,
  • umiejętne zestawianie składników odżywczych w posiłkach.

Stosowanie diet odchudzających powinno opierać się na odpowiednich proporcjach białek, węglowodanów i tłuszczów w diecie. Nie należy zapominać także o mikroelementach jak minerały, witaminy i pierwiastki śladowe.Witaminy

Klasyczne diety odchudzające opierają się na spożywaniu dużych ilości owoców i warzyw, produktów nieprzetworzonych, ograniczaniu tłuszczów, węglowodanów, stosowaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, unikaniu cukru i zmniejszeniu porcji posiłków.

Wiele diet odchudzających wymaga sporej dyscypliny, a dodatkowo bywają one monotonne przez co nie łatwo w nich wytrwać. Restrykcyjne podążanie za niewłaściwą dietą może być przyczyną wielu poważnych problemów jak zaburzenia odżywiania. Prawidłowo przeprowadzana dieta odchudzająca powinna sprawiać, że utrata wagi następuje w wyniku utraty tłuszczów, a nie odwodnienia organizmu, utraty mięśni czy spalenia innych ważnych, zapasowych substancji zgromadzonych w organizmie.

Sama dieta odchudzająca nie przyniesie optymalnych rezultatów, jeżeli nie zostanie połączona z wysiłkiem fizycznym. Ponadto przeszkodą bywają złe nawyki żywieniowe, które bardzo często nie są łatwe do przezwyciężenia.

Zdrowy jadłospis diet odchudzających powinien obejmować owoce i warzywa, które zastąpić powinny słodycze. Pamiętać należy o piciu dużych ilości płynów (najlepiej wody), oraz ograniczaniu cukru i soli.

Diety odchudzające to nie tylko samo jedzenie, ale także czas w jakim spożywamy posiłki. Nie należy rezygnować ze śniadań, jeść lekkie kolacje, a ostatni posiłek powinien mieć miejsce nie później, niż na 2 godziny przed snem. Doskonale sprawdzają się mniejsze posiłki pięć razy dziennie, zamiast 3 obfitych.

Przyrządzanie posiłków samodzielnie, pozwala mieć kontrolę nad tym co spożywamy, dlatego lepiej unikać kalorycznych przekąsek i fast foodów.

obesoZagrożenia związane z dietami odchudzającymi

Specjaliści od żywienia ostrzegają przed licznymi zagrożeniami związanymi z nieprawidłowo prowadzoną dietą odchudzającą:

  • rezygnacja z niektórych produktów może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych,
  • nadmierne odchudzanie może przyczyniać się do pojawienia się zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia, itp.), a także licznych chorób.

Zdrowe odchudzanie powinno być przemyślane, a najlepiej jeżeli jest skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Przed decyzją o stosowaniu diety odchudzającej, ważne jest poznanie jej ewentualnych negatywnych skutków wpływających na zdrowie.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz