Dieta skandynawska (nordycka)


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta skandynawska, zwana również nordycką, to dieta, która pomaga zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia. Zwolennicy tej diety twierdzą, że może ona skutecznie poprawić zdrowie ogólne.

dieta-skandynawska-nordyckaDieta skandynawska jak sama nazwa wskazuje, bazuje na tradycyjnych potrawach, które powszechne są w Skandynawii. Jak wykazały liczne badania, ten sposób odżywiania, może także pomagać w utracie wagi.

Czym jest dieta skandynawska?

Dieta skandynawska swoje korzenie ma w tradycyjnym sposobie odżywiania się krajów takich jak Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia i Islandia. Została ona opracowana w 2004 roku przez grupę naukowców i dietetyków, celem znalezienia sposobu na zapobieganie zwiększającej się liczbie osób otyłych w krajach skandynawskich.

Dieta ta w porównaniu do innych, popularnych w zachodnich krajach sposobów odżywiania zawiera mniej cukru, mniej tłuszczu i nawet dwa razy więcej błonnika, ryb oraz owoców morza.

Na czym opiera się dieta skandynawska?

W diecie nordyckiej ważne jest spożywanie pokarmów, które dostępne są lokalnie i stanowią zrównoważone źródło żywności, z dużym naciskiem na zdrowe produkty.

Najważniejszymi składowymi diety skandynawskiej są:

 • owoce, owoce jagodowe, warzywa, rośliny strączkowe, ziemniaki, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, pieczywo żytnie, ryby, owoce morza, nisko tłuszczowy nabiał, zioła, przyprawy oraz olej rzepakowy.

Należy ograniczać posiłków ze zwierzyny łownej, jaj, serów i jogurtów, natomiast rzadko można pozwolić sobie na inne czerwone mięsa i tłuszcze zwierzęce.zapalenie-miesnia-sercowego

Zabronione są słodycze, słodzone napoje, produkty z dodatkiem cukrów, przetwory mięsne, wzbogacana żywność czy fast foody.

Dieta nordycka podobna jest do diety śródziemnomorskiej, niemniej różnicą jest to, że ważny jest tutaj olej rzepakowy, zamiast oliwy z oliwek. Dodatkowo dieta skandynawska podkreśla zalety tradycyjnej żywności krajów nordyckich, mocno podkreśla pokarmy roślinne i żywność pochodzenia morskiego.

Podstawowe zasady diety skandynawskiej

 • Spożywaj więcej warzyw i owoców (jagody, kapusta, warzywa korzeniowe, rośliny strączkowe, ziemniaki i zioła).
 • Jedz więcej pełnych ziaren (zwłaszcza żyta, owsa i jęczmienia).
 • Wprowadzaj do diety więcej żywności z mórz i jezior.
 • Jedz wyższej jakości mięso, ale z umiarem.
 • Stawiaj na produkty organiczne.
 • Unikaj sztucznych dodatków w żywności.
 • Stawiaj na produkty sezonowe, najlepiej przyrządzając je w domu.
 • Produkuj mniej odpadów.

Dieta skandynawska, a zdrowie i odchudzanie

Jak wynika z kilku badań, dieta skandynawska może mieć efekty odchudzające, co jest wyjątkowo pozytywne, z racji, że nie wymaga ona restrykcyjnego zliczania kalorii. Dieta ta dodatkowo pomaga poprawić zdrowie metabolizmu i zmniejsza ryzyko różnego rodzaju chorób przewlekłych.

Dodatkowo stosowanie diety nordyckiej pozwala poprawić różne markery zdrowotne jak:

 • ciśnienie krwi ? zwłaszcza u otyłych osób widać wyraźną poprawę w ciśnieniu skurczowym i rozkurczowym, obniża również ciśnienie rozkurczowe u osób z zespołem metabolicznym,
 • poziom cholesterolu i trójglicerydów ? dieta nordycka może bardzo korzystnie wpływać na zdrowie serca i jak wynika z niektórych badań, może ona wpływać na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi, dodatkowo może również łagodnie obniżać stężenie cholesterolu,
 • poziom cukru we krwi ? dieta nordycka może delikatnie obniżać poziom cukru we krwi,
 • stany zapalne ? przewlekłe stany zapalne są głównym powodem wielu poważnych chorób, a jak wynika z licznych badań, dieta nordycka może obniżać ekspresję genów związanych z procesami zapalnymi w tkankach tłuszczowych ciała.

Dodatkowe wskazówkigen-otylosci-nie-utrudnia-odchudzania

Dieta skandynawska stanowi dobry wybór z punktu widzenia ochrony środowiska, podkreślając wagę pokarmów lokalnie uprawianych oraz zrównoważonych hodowli. Może być ona dobrym sposobem na poprawę zdrowia ogólnego ? szczególnie wspomagając układ krążenia. Jest to dieta, która pozwala skutecznie schudnąć.

Filozofia diety skandynawskiej opiera się na jedzeniu dużej ilości ryb i owoców jagodowych, skupiając się na ich naturalnym pochodzeniu, lokalnych uprawach i sezonowości. Ograniczenie spożycia czerwonych mięs pomaga ograniczyć tłuszcze nasycone w diecie, a dostarczone wraz z rybami i owocami morza kwasy tłuszczowe omega, wspomagają zdrowie naszego serca, mózgu, stawów, oczu, układu nerwowego oraz poprawiają samopoczucie.

Jagody to bogactwo przeciwutleniaczy, które stanowią doskonałą ochronę przed nowotworami, chorobami serca cy udarami mózgu. Spożywanie pieczywa na bazie żyta, wzbogaca nasz jadłospis w błonnik, magnez, witaminy z grupy B, żelazo, cynk i wiele innych. Pomaga to w zarządzaniu cukrem we krwi, obniża poziom cholesterolu i promuje zdrowie jelit. Podobne działanie mają zjadane przez Skandynawów warzywa korzeniowe i ziemniaki, które są cennym źródłem magnezu, potasu i błonnika. Olej rzepakowy z kolei bogaty jest w tłuszcze jednonienasycone, które są gwarancją zdrowia serca.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz