Dieta przeciw wzdęciom


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta przeciw wzdęciom to sposób na zapobieganie i leczenie nadmiernych wzdęć, gazów czy innych przypadłości gastrycznych. Niektóre pokarmy w naszej diecie, mogą powodować nieprzyjemne konsekwencje, niemniej problemy ze wzdęciami, mogą pojawiać się w związku ze schorzeniami jak zespół jelita drażliwego, czy na skutek stosowania antybiotyków.

dieta-przeciw-wzdeciomDieta przeciw wzdęciom polega na ograniczeniu produktów przyczyniających się do nagromadzanie gazów, niemniej jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Ważne jest znalezienie przyczyny problemów ze wzdęciami, gdyż mogą to być choroby jak choroba Leśniowskiego-Crohna, które wymagać mogą dodatkowych metod leczenia.

Zasady diety przeciw wzdęciom

Nadmiarem gazów jelitowych lub wzdęć, może być związany z naszą codzienną dietą. Nasz organizm często miewa problemy z trawieniem węglowodanów i białek, dlatego przy kłopotach gastrycznych, można zmodyfikować dietę, co pozwoli zmniejszyć nadmiar gazów oraz towarzyszących im dolegliwości.

 • Warto uważać na nadmierne ilości błonnika rozpuszczalnego ? błonnik jest niestrawną częścią żywności pochodzenia roślinnego, która jest niezbędna dla zdrowia naszego układu pokarmowego. Niestety błonnik w nadmiarze, może powodować gazy. Błonnik rozpuszczalny znajduje się w dużych ilościach w grochu, fasoli, jabłkach, marchwi czy jęczmieniu. Błonnik nierozpuszczalny z kolei, najczęściej nie powoduje wzdęć.
 • Pokarmy bogate w rafinozy oligosacharydy, to kolejny element diety na który warto uważać. Rafinozy oligosacharydy to grupa złożonych węglowodanów, które mają właściwości podobne do błonnika rozpuszczalnego i podobnie jak on mogą powodować wzdęcia. Bogate w nie produkty to kapusta, groch, soczewica czy cebula, a także ziarna.Chroby metaboliczne

Ponieważ powyższe produkty mają wiele walorów prozdrowotnych, warto podawać je tak, aby zminimalizować ich negatywne efekty w postaci wzdęć. Dieta przeciw wzdęciom nie wyklucza ich całkowicie, gdyż np. po ugotowaniu, rafinozy oligosacharydy stają się bardziej przyjazne dla jelit. Czasami, można również wyeliminować je z diety na pewien okres, aby następnie wprowadzać je stopniowo.

 • Substancje słodzące ? to przyczyna wzdęć i gazów, a dodatkowo, często stosowane są one w nadmiarze przez osoby starające się schudnąć. Niektóre substancje słodzące spożywane w zbyt dużych ilościach mogą nie tylko powodować wzdęcia, ale również miewają efekt przeczyszczający. Dobrze jest zatem ograniczyć produkty ze słodzikami takimi jak ksylitol, mannitol i sorbitol.
 • Dieta przeciw wzdęciom wymaga zwrócenia uwagi na dokładne przeżuwanie pokarmów. Często jedzenie w pośpiechu i szybkie łykanie kęsów przyczynia się do wzdęć i innych problemów gastrycznych. Jeżeli pojawiają się problemy z wzdęciami i gazami, warto zacząć jeść powoli, dokładnie przeżuwając pokarmy. Po posiłku, dobrze jest unikać pozycji leżącej (przynajmniej przez 30 minut).
 • Weryfikacja nietolerancji pokarmowych ? często problemy ze wzdęciami i gazami związane są z trudnościami w trawieniu poszczególnych produktów na skutek nietolerancji lub wrażliwości układu trawiennego. Warto zweryfikować czy nie cierpimy na nietolerancję laktozy, glutenu i fruktozy. Wówczas wykluczenie ich z diety może być najprostszym rozwiązaniem.

Dieta przeciw wzdęciom, powinna zawierać produkty, które pomagają łagodzić wzdęcia i gazy. Można do nich zaliczyć:

 • miętę ? doskonała jako element potraw, w formie naparu i suplementu,
 • amarantus ? te starożytne ziarna to pożywny składnik diety, który doskonale sprawdza się w diecie osób z problemami jelitowymi,
 • imbir ? to jedna z najstarszych przypraw na świecie, której właściwości pomagają łagodzić objawy zaburzeń pokarmowych, usuwa gazy jelitowe oraz korzystnie wpływa na enzymy trawienne,
 • nasiona kopru ? to doskonały lek na pobudzenie trawienia i zmniejszenie wzdęć, powinny ich jednak unikać kobiety w ciąży,dieta-fodmap-pomocna-w-zespole-jelita-drazliwego
 • ananas ? za sprawą zawartych w nim enzymów, pomaga w trawieniu białek,
 • papaja ? ten tropikalny owoc, podobnie jak ananas pomaga łagodzić wzdęcia ułatwiając trawienie białek,
 • bazylia ? to aromatyczne zioło jest nieocenione w leczeniu problemów trawiennych, w tym wzdęć,
 • jogurt naturalny ? bogaty w probiotyki pomaga łagodzić wzdęcia, a przy tym ułatwia trawienie i poprawia skład flory bakteryjnej jelit.

Dieta przeciw wzdęciom jest doskonałym sposobem na czasowe problemy trawienne, jak również pomaga w leczeniu licznych przewlekłych chorób.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz