Dieta obniżająca cholesterol


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta obniżająca cholesterol konieczna jest w przypadku osób, u których poziom cholesterolu we krwi spowodowany nadmierną ilością tłuszczy nasyconych wzrasta.

dieta-obnizajaca-cholesterolObniżenie cholesterolu we krwi jest możliwe poprzez zastosowanie w codziennej diecie pokarmów o ograniczonej ilości tłuszczy nasyconych. Wśród produktów, które należy wykluczyć są między innymi: masło, twarde margaryny, smalec, tłuste mięso i produkty mięsne, pełnotłuste sery, mleko, śmietana, oleje kokosowe, produkty cukiernicze oraz inne im podobne.

Dieta obniżająca cholesterol powinna bazować na produktach roślinnych, które nie zawierają cholesterolu i mają zazwyczaj niską zawartość tłuszczy nasyconych. Warto wymienić tutaj płatki owsiane, jęczmień, owoce, warzywa, soja, fasole i rośliny strączkowe, orzechy, nasiona.

Dieta obniżająca cholesterol ma przede wszystkim dążyć do obniżenia poziomów ?złego? cholesterolu LDL.

Dlaczego dieta obniżająca cholesterol jest tak ważna?

Cholesterol sam w sobie nie jest zły, jest on bowiem naturalnie występującą substancją, którą produkuje nasze ciało. Zaledwie 25% cholesterolu pochodzi z żywności którą spożywamy (znajduje się on wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego), pozostała część jest produkowana przez nasz organizm.obeso

Problem z cholesterolem pojawia się wówczas, gdy zaburzona zostaje naturalna równowaga, a cholesterol w nadmiarze nagromadzony w naszym organizmie zaczyna niekorzystnie wpływać na kondycję serca, mogąc przyczyniać się do zawału serca lub udarów mózgu.

Dobrą wiadomością jest zapewne fakt, że możemy kontrolować w pewien sposób poziom cholesterolu, stosując odpowiednią dietę, a także zadbać o regularną aktywność 150 minut tygodniowo.

Zdrowe odżywianie w sytuacji podwyższonego cholesterolu jest najlepszą drogą do uzyskania równowagi poziomów cholesterolu we krwi, a także zdrowia ogólnego. Aby uzyskać z żywności potrzebne składniki odżywcze, należy wybierać produkty takie jak warzywa i owoce, bogate w błonnik pełnoziarniste pieczywa i zboża czy chude produkty mleczne.

Produkty, które pomagają obniżać poziom cholesterolu w diecie

Różnorodność produktów, które pozwalają na obniżenie cholesterolu jest ogromna, przez co dieta taka może być bardzo urozmaicona.

Można tutaj wymienić między innymi:

  • pełnoziarniste produkty różnego rodzaju w tym także mąki i płatki owsiane,
  • tłuste ryby takie jak łosoś, makrela czy czarny dorsz,
  • warzywa i owoce ? bogactwo witamin, przeciwutleniaczy i minerałów,Plan dietetyczny
  • pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak awokado, nasiona, lnu, oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
  • pokarmy bogate w sterole roślinne takie jak orzechy, migdały.

Wśród produktów, których warto unikać lub zjadać je w umiarkowanych ilościach, znajdują się produkty zwierzęce, które bogate są w tłuszcze nasycone ? wołowina, jagnięcina, cielęcina, wieprzowina, kaczki, gęsi, śmietana, sery, masło, żółtka jaj. Dodatkowo unikać należy smażonych posiłków, wysoko przetworzonych przetworów mięsnych jak parówki czy kiełbaski, cukrów prostych (znajdujących się w napojach bezalkoholowych, słodyczach, wyrobach cukierniczych i innych wypiekach), oraz nasyconych tłuszczy pochodzących z olejów takich jak olej kokosowy czy tłuszcz palmowy, utwardzane margaryny czy smalec.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz