Dieta lekkostrawna


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta lekkostrawna jest dietą, którą zaleca się osobom z chorobą zapalną jelit, jaką jest choroba Leśniowskiego-Crohna, a także przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, zapaleniu uchyłków i im podobnym.

dieta-lekkostrawnaPodstawowym założeniem diety jest spożywanie pokarmów łatwych do strawienia, a ograniczeniu tych, które są ciężkostrawne.

Czym są pokarmy lekkostrawne?

Dieta lekkostrawna ogranicza pokarmy bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo i produkty zbożowe, orzechy, nasiona, surowe lub suszone owoce i niektóre warzywa.

Produkty, które zawierają błonnik, stanowią podstawę tworzenia stolca, a celem diety lekkostrawnej jest osiągnięcie mniejszej ilości wypróżnień dziennie. Dieta lekkostrawna ma łagodzić objawy takie jak biegunki, wzdęcia, gazy czy skurcze żołądka.

Lekarz zaleca pokarmy lekkostrawne najczęściej na krótki czas, przykładowo po operacji, co pozwala pomóc wrócić do formy. Nie jest to jednak dieta, która ma stanowić pełny plan odżywiania dla wszystkich osób chorych na problemy jelitowe.

Przy chorobie Crohna organizm ma problemy z wchłanianiem substancji odżywczych, dlatego podczas stosowania diety lekkostrawnej, ważna może być dodatkowa suplementacja witamin i minerałów.

Jakie pokarmy obejmuje dieta lekkostrawna?Chroby metaboliczne

Na diecie lekkostrawnej można spożywać produkty takie jak:

 • rafinowane białe pieczywo oraz przekąski takie jak krakersy, pszenne tosty (bez dodatku nasion),
 • gotowane zboże jak kremy z kaszy manny, pszenicy,
 • zboża takie jak ryż dmuchany, płatki kukurydziane,
 • biały ryż, makaron z pszenicy, rafinowane makarony,
 • wśród warzyw i owoców należy wybierać te z małą ilością błonnika, należy spożywać je bez nasion i skórki,
 • warzywa można spożywać świeże lub gotowane, dobre są także te z puszek (bez nasion) jak szparagi, buraki, zielona fasolka, marchew, pieczarki, szpinak, dynia,
 • gotowane ziemniaki bez skórki,
 • sos pomidorowy ? bez nasion,
 • dojrzałe banany, miękkie melony kantalupa,
 • miód spadziowy,
 • awokado,
 • mleko i produkty nabiałowe, ale z umiarem, gdyż mogą powodować biegunki i skurcze (zwłaszcza przy nietolerancji laktozy),
 • wśród wędlin i mięs można wybierać te wołowe, jagnięce, wieprzowe, drobiowe i ryby (bez kości) o ile są kruche i miękkie,
 • jajka również są dobrym składnikiem diety lekkostrawnej,
 • można spożywać także masło, oleje, śmietanę, sos sojowy, galaretki, niektóre słodycze, niemniej należy jeść je z umiarem.

Do dozwolonych napojów zaliczyć można bezkofeinową kawę i herbatę, a także mleko i soki (czyste).

Całkowicie zakazane są pokarmy z nasionami, orzechami czy kokosem, zatem należy uważać na pieczywo, płatki, desery, słodycze, produkty pełnoziarniste i im podobne. Nie należy spożywać także surowych i suszonych owoców w całości (śliwki, jagody, rodzynki, figi, ananasy), większości warzyw surowych, niektórych warzyw gotowanych jak groch, brokuły, brukselka, kapusta, kukurydza, cebula, kalafior czy fasole. Mięsa i wędliny z chrząstkami, produkty z całymi owocami itp. również nie są wskazane.

Ogólne zasady diety lekkostrawnej

Dieta lekkostrawna jest dietą pomocną przy leczeniu wielu problemów jelitowych, wspomaga powrót do sił po przebytej operacji, a także wspomaga doraźnie przy kłopotach z biegunką czy niestrawnością.

Spożywając pokarmy, które są łatwiejsze do strawienia możemy zapewnić naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze takie jak minerały i witaminy nie powodując dyskomfortu.

Dieta lekkostrawna wyklucza produkty błonnikowe oraz tłuste, gdyż pozwala to naszemu układowi pokarmowemu odpocząć i zregenerować się podczas problemów jelitowych. Produkty lekkostrawne nie zalegają w żołądku przez długi czas, a my czujemy się lżej. Ogólnie, należy unikać pokarmów ostrych, nazbyt słodkich i tłustych, z dodatkiem kofeiny, gazów, kwasów i alkoholu.Diety lecznicze

Pokarmy, które są ciężkostrawne nasilają objawy chorobowe, dlatego odpowiednie skomponowanie diety lekkostrawnej może być zbawienne. Nie należy jednak w diecie lekkostrawnej zapominać o chudych białkach (jogurty z żywymi kulturami bakterii) oraz o nisko błonnikowych węglowodanach, gdyż są one niezbędne dla naszego organizmu.

Owoce i soki owocowe są doskonałym sposobem na dostarczenie witamin i nawodnienie organizmu, niemniej należy uważać na skórki i nasiona. Dodatkowo niektóre z owoców (oraz niektóre warzywa) zawierają dobroczynne dla naszego układu pokarmowego enzymy, które mogą wspomagać trawienie (banany, morele).

Podczas spożywania posiłków należy unikać popijania ich, gdyż rozrzedza to soki trawienne, spowalniając proces trawienia. Najlepiej jest również spożywać niewielkie porcje, ale częściej. Posiłki dobrze jest rozdrabniać, co ułatwi układowi pokarmowemu pracę.

Dobrze sprawdzą się łagodne ćwiczenia po posiłkach.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz