Dieta FODMAP ? dla chorych z zespołem jelita drażliwego


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta FODMAP to dieta opracowana na Uniwersytecie Monash w Melbourne w Australii i została przystosowana do Wielkiej Brytanii przez naukowców z Kings College w Londynie. Dieta ta często stosowana jest w leczeniu objawów problemów jelitowych jak wzdęcia, wiatry, bóle brzucha i zmiany w funkcjonowaniu jelit, takie jak biegunka czy zaparcia związane z zespołem jelita drażliwego.

dieta-fodmap-pomocna-w-zespole-jelita-drazliwegoCzym jest dieta FODMAP?

Nazwa diety FODMAP wywodzi się od rodzajów węglowodanów, które w diecie tej są ograniczane: węglowodany fermentujące, oligosacharydy, dwucukry, cukry proste i polioli.

Dieta ta słynie jako doskonała pomoc, dla osób z zespołem jelita drażliwego, gdyż pomaga redukować nieprzyjemne objawy schorzenia. Zespół jelita drażliwego, może stanowić formę ostrą lub pojawiać się od czasu do czasu, dlatego odpowiednio dopasowana dieta może okazać się dla chorego zbawienna. Pamiętać jednak należy o konsultacji z lekarzem, a także dietetykiem.

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, przed podjęciem diety, powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach diety FODMAP:

 • konieczne jest regularne spożywanie posiłków,
 • należy zjadać posiłki powoli, bez pośpiechu,
 • nie należy pomijać posiłków,
 • warto unikać długich przerw między posiłkami,
 • należy pić dużo wody (średnio około osiem szklanek) lub innych napojów (bez kofeiny) w ciągu dnia,
 • warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty do trzech filiżanek dziennie,
 • należy ograniczyć alkohol i napoje gazowane,
 • warto unikać produktów przetworzonych i odgrzewanej żywności,
 • świeże owoce należy ograniczyć do trzech porcji dziennie,
 • jeżeli często pojawia się biegunka, należy unikać sorbitolu (sztucznego słodzika, który znajduje się w wielu produktach),
 • przy nadmiernych wzdęciach i wiatrach, związanych z zespołem jelita drażliwego przydatne będzie wprowadzenie do diety płatków owsianych oraz siemienia lnianego.Chroby metaboliczne

Węglowodany FODMAP, mogą wywoływać zmiany w zawartości płynnej i w fermentacji bakterii w okrężnicy, dlatego mogą prowadzić do licznych nieprzyjemnych objawów choroby u niektórych osób.

Stosowanie diety FODMAP eliminującej węglowodany fermentujące, takie jak disacharydy oligosacharydy, monosacharydy i polioli. Zawsze, eliminację produktów z diety należy dokonywać pod opieką dietetyka na okres próbny, gdyż tylko wówczas, możemy bezpiecznie obserwować objawy oraz zweryfikować potencjalną skuteczność nowego sposobu odżywiania.

Jakie pokarmy wyklucza dieta FODMAP?

Wśród pokarmów jakie należy ograniczać w chorobie jelita drażliwego, stosując dietę o niskiej zawartości FODMAP można wymienić te bogate w:

 • fruktozę ? jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, mango, groszek cukrowy, arbuzy, przetwory owocowe,
 • laktozę ? jak mleko, lody, jogurty czy sery,
 • oligosacharydy ( fruktany i / lub galaktanami) ? w tym warzywa jak brukselka, kapusta i cebula, a także zboża, rośliny strączkowe i niektóre owoce,
 • poliole ? zawarte w owocach jak jabłka, wiśnie i śliwki, warzywach jak awokado, kalafior i grzyby, a także niektórych pokarmach z zawartością sztucznych słodzików.

Jak podjąć się diety?

Diety o niskiej zawartości FODMAP nie należy podejmować się na własną rękę, ale po konsultacji z ekspertem. Wiele składników ?zakazanych? w diecie, może być bowiem ukryta pod niewiele mówiącymi hasłami ujętymi na opakowaniach żywności.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, nawracającą i często towarzyszącą choremu całe życie, dlatego stosowanie odpowiedniej diety może pomóc zmniejszyć lub nawet wyeliminować przykre objawy choroby. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, nawet 76% osób, które stosują dietę ograniczającą FODMAP, zauważa znaczącą poprawę i wyraźne ograniczenie występowania objawów.ziola2

Dieta wprowadzana pod nadzorem dietetyka polega na eliminacji z diety produktów FODMAP, najczęściej przez okres od sześciu do ośmiu tygodni. Następnie zastępowane są one odpowiednimi alternatywami. Dopiero po tym czasie, niewielkie ilości żywności FODMAP, mogą zostać stopniowo wprowadzane do diety na nowo, aby znaleźć odpowiedni poziom tolerancji organizmu na poszczególne FODMAP. Taka metoda, pozwala je jeść w ilościach bezpiecznych (nie powodujących nawrotu objawów).

Niektórzy chorzy na zespół jelita drażliwego, mają problemy z tolerowaniem jednego lub dwóch rodzajów FODMAP, podczas gdy inni reagują negatywnie na wszystkie pięć grup, dlatego odstawienie ich, a następnie stopniowe dozowanie, pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie w każdym indywidualnym przypadku choroby.

Przed rozpoczęciem diety, warto zweryfikować czy wyłączone zostały również inne problemy jak celiakia, czy inne stany chorobowe nietolerancji pokarmowych.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz