Dieta dla cukrzyków


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dieta dla cukrzyków jest sposobem odżywiania się, który może zapobiec, a w niektórych przypadkach nawet odwrócić skutki problemów z cukrzycą. Podjęcie diety, celem zapobiegania i kontroli cukrzycy nie oznacza ogromnych poświęceń, ale stanowić może smaczną i zbilansowaną dietę, która będzie pozytywnie wpływać na nastrój i dodawać energii.

dieta-dla-cukrzykowDieta dla cukrzyków, nie wyklucza słodyczy, czy innych smakołyków, ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

Podstawowe informacje o diecie dla cukrzyków

Dieta dla cukrzyków ma za zadanie zapobiegać i pomóc w kontrolowaniu cukrzycy, dlatego najważniejszą rzeczą na początku stosowania nowego stylu odżywiania, jest zgubienie zbędnych kilogramów. Czasami 5-10% masy ciała pomaga całkowicie obniżyć poziom cukru we krwi, a przy tym także cholesterolu. Utrata wagi i spożywanie zdrowszych pokarmów, może mieć również ogromny wpływ na nastrój, energię i dobre samopoczucie.

Nie każdy rodzaj tkanki tłuszczowej jest taki sam. Największe ryzyko kumulacji cukru we krwi, niesie bowiem otłuszczenie brzuszne, gdyż to tam otacza ono narządy i wątrobę, co ściśle związane jest z insulino-odpornością i cukrzycą. Ryzyko cukrzycy zwiększa się znacznie, jeżeli obwód pasa wynosi więcej niż 35 cali u kobiet, a 40 cali u mężczyzn.

Dodatkowo kalorie uzyskane ze spożycia fruktozy ? często dodawanej do słodkich napojów, a także wyrobów cukierniczych, mogą zwiększać nagromadzenie się tłuszczu wokół brzucha, dlatego ograniczenie spożycia cukrów, może pomóc wyszczuplić talię, i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Zdrowe odżywianie, z jakim związana jest dieta dla cukrzyków nie musi być skomplikowane, a dieta ta może w pełni zaspokajać wszelkie potrzeby organizmu. Trzeba zwracać uwagę na dobór składników diety i ilość spożywanych węglowodanów.

Jakie produkty zaleca dieta dla cukrzyków?Hiperglikemia

Dieta dla cukrzyków zaleca spożywanie produktów takich jak:

 • zdrowe tłuszcze pochodzące z orzechów, oliwy z oliwek, oleju rybnego, nasion lnu, mleka i produktów mlecznych, awokado,
 • owoców i warzyw, najlepiej świeżych, kolorowych, w całości,
 • zbóż bogatych w błonnik oraz pieczywa z pełnych ziaren lub roślin strączkowych,
 • ryb i skorupiaków, drobiu z hodowli ekologicznych,
 • wysokiej jakości białek jak jaja, fasole, mleko, sery, jogurty (najlepiej niesłodzone).

Ograniczyć, należy z kolei spożycie:

 • tłuszczy trans, produktów smażonych,
 • pakowanych szybkich przekąsek typu fast food, wyrobów o wysokiej zawartości cukru, jak pieczywo, słodycze, chipsy, desery,
 • białego pieczywa, słodkich płatków śniadaniowych, makaronów rafinowanych i ryżu,
 • przetworzonych mięs, pochodzących od zwierząt karmionych antybiotykami, hormonami wzrostu i paszami GMO,
 • produktów light, w których tłuszcz zastąpiono dodatkiem cukru (jogurty beztłuszczowe).

Podczas wyboru węglowodanów, należy stawiać na produkty bogate w błonnik – węglowodany o powolnym uwalnianiu. Węglowodany, mają bowiem, duży wpływ na poziom cukru we krwi, znacznie większy niż tłuszcze czy białka, dlatego ważne jest spożywanie odpowiednich ich rodzajów. Należy ograniczać węglowodany rafinowane jak białe pieczywa, makarony czy ryż, ale także napoje gazowane, słodycze, gotowe dania czy przekąski. Stawiając na węglowodany o powolnym uwalnianiu, sprawiamy, że są one trawione wolniej, a co za tym idzie zapobiegać możemy skokom insuliny i nadmiernemu jej wydzielaniu.

Indeks glikemiczny ? kilka słów

Wysoki indeks glikemiczny (GI) żywności powoduje gwałtowne skoki cukru we krwi, natomiast niski indeks glikemiczny, pomaga ograniczyć cukier we krwi. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym jest promowane jako narzędzie ułatwiające zarządzanie cukrem we krwi, jednak nie zawsze się to sprawdza.

Korzystanie z tabel indeksu glikemicznego produktów spożywczych często jest skomplikowane i nie do końca jasne. Jak wykazują badania, stosowanie się do zasad diet typu dieta śródziemnomorska, czy innych wspomagających zdrowie serca, pozwala nie tylko obniżyć ładunek glikemiczny posiłków, ale także poprawia jakość diety. Dieta dla cukrzyków, powinna być podobna i niekoniecznie związana ze skrupulatnym zliczaniem indeksu glikemicznego i kalorii.

Dodatkowe wskazówki dla diety dla cukrzykówgen-otylosci-nie-utrudnia-odchudzania

Dieta dla cukrzyków, sprawdza się najlepiej gdy dbamy o regularność posiłków. Doskonale przydaje się w niej, także dziennik żywności, który pomaga kontrolować codzienne posiłki.

Jedzenie regularnych posiłków w diecie dla cukrzyków jest ważne z racji kilku aspektów:

 • nasz organizm może łatwiej regulować poziom cukru we krwi oraz masę ciała, gdy regularnie dostarczamy mu pokarm,
 • dążenie do regularności, pomaga także zadbać o umiarkowane, ale jednocześnie pełnowartościowe porcje posiłków.

Dodatkowo, warto pamiętać, aby rozpoczynać dzień od dobrego śniadania, które da energię na początek dnia, a także zapewni stały poziom cukru we krwi.

Każdego dnia, warto zadbać o podobną ilość i kaloryczność posiłków ? chodzi o wielkość i skład porcji, niekoniecznie zliczanie każdego kęsa. Najlepiej pomoże w tym dziennik żywności, który pozwala odkryć nasze problemy (podjadanie itp.), zwiększając świadomość tego co, dlaczego i ile spożywamy.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz