Ciśnienie krwi u matki przed poczęciem może pomóc przewidzieć płeć dziecka


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Ciśnienie krwi u matki przed poczęciem może pomóc przewidzieć płeć dziecka

Niedawno opublikowane badanie naukowców wykazuje, że ciśnienie krwi kobiety przed poczęciem dziecka może wpływać na jego płeć. Jeżeli wyniki te potwierdzą się, będzie to naprawdę fascynujące odkrycie!

Przesądów i sposobów na to jak przewidzieć płeć dziecka jest wiele. Na przykład, według niektórych, wysoko ułożony brzuch oznacza dziewczynkę, a nisko – chłopca. Podobnie mówi się, że ochota na słodkości przewiduje dziewczynkę itp. Niestety wszystkie te metody nie są w żaden sposób poparte naukowo i jak dotąd, płeć dziecka była niespodzianką, w zasadzie niemożliwą do ustalenia przed poczęciem.

Naukowcy dokonali wielu badań, które przeprowadzone zostały pod kątem przewidywania płci potomstwa u zwierząt gospodarskich. U krów i innych zwierząt hodowlanych, według hipotezy Trivers-Willard stwierdzono, że samice zwierząt w lepszym stanie fizycznym, znacznie bardziej prawdopodobnie mogą począć męskie potomstwo.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że w podobny sposób można planować płeć dziecka u ludzi, a dieta matki, może pomóc przewidzieć płeć płodu jeszcze przed poczęciem. Kobiety prowadzące zdrowszy, bardziej aktywny tryb życia i odpowiednio się odżywiające, znacznie częściej rodzą chłopców i odwrotnie – te które są mniej aktywne, znacznie częściej mają dziewczynki. Pomimo że teoria ta jest dosyć kontrowersyjne i nie jest powszechnie stosowana celem przewidywania płci dziecka, które dopiero ma zostać poczęte, daje ona pewien zarys tego jakie warunki należy stworzyć, aby zwiększyć prawdopodobieństwa urodzenia dziecka określonej płci.

Ostatnie badanie, wydaje się być jednak bardzo obiecującym, gdyż możliwość przewidzenia płci dziecka, widzi ono w wysokości ciśnienia krwi matki, na krótko przed poczęciem.

Dr Ravi Retnakaran – endokrynolog w Mount Sinai Hospital w Toronto (Kanada) oraz naukowcy z Instytutu Badań Lunendfeld-Tanenbauma w oparciu o badania rozpoczęte w 2009 roku, poddało testom 1,411 kobiet z Chin. Podczas badań, oceniano poziom cholesterolu we krwi, wysokość ciśnienia, a także poziomów glukozy i trójglicerydów. Badania trwały średnio przez 26,3 tygodni przed zajściem w ciąże, w wyniku których urodziło się 739 chłopców oraz 672 dziewczynki.

Analiza przeprowadzonych testów wykazała, że średnie ciśnienie skurczowe tuż przed ciążą było wyższe u kobiet, które później urodziły chłopców.

Gdy naukowcy wzięli pod uwagę wiek, nałogi jak palenie, poziom edukacji, obwód talii, wskaźniki masy ciała (BMI), trójglicerydy, lipoproteiny o małej gęstości (LDL) cholesterolu, lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) cholesterolu i glukozę, wpływ ciśnienia skurczowego wydał się jeszcze bardziej znaczący. Kobiety, które poczęły chłopców miały średnie ciśnienie skurczowe krwi 106,0, a te które poczęły dziewczynki 103,3.

Według dr Retnakaran, wyniki powyższe sugerują, że ciśnienie krwi u kobiet przed ciążą jest czynnikiem, który wcześniej nie był rozpoznany jako element istotny przy ocenie prawdopodobieństwa poczęcia chłopca lub dziewczynki. Jest to zatem niezwykle ważne odkrycie, które może pomóc przy planowaniu potomstwa, a także w zrozumieniu fundamentalnych mechanizmów leżących u podstawy stosunków płciowych u ludzi.

Wyniki są zastanawiające, ale wymagają dalszych badań, aby stwierdzić, czy ich efekt jest w pełni prawdziwy.

Nie przegap kolejnych postów: 

Może Cię również zainteresować:

Jedno przemyślenie nt. „Ciśnienie krwi u matki przed poczęciem może pomóc przewidzieć płeć dziecka

  1. Źródła:
    1.https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-01/oupu-mbp011017.php
    2.https://academic.oup.com/ajh/article-abstract/doi/10.1093/ajh/hpw165/2835699/Maternal-Blood-Pressure-Before-Pregnancy-and-Sex?redirectedFrom=fulltext

Dodaj komentarz